To jedna z najdłuższych majówek. Na ile dni wolnego mogą liczyć najwięksi szczęśliwcy?

2023-04-12 12:03

Maj zawsze obfituje w dni wolne od pracy i nauki. Wszystko za sprawą świąt państwowych i egzaminów. Tegoroczna majówka będzie jedną z dłuższych. Ile wolnego w nadchodzącym miesiącu będzie miała spora część Polaków?

Pusta klasa, kalendarz na maj
Autor: Getty images To jedna z dłuższych majówek. Na ile dni wolnego w maju mogą liczyć najwięksi szczęśliwcy?

Majówka to ulubiony czas większości Polaków - dzięki dniom wolnym ustawowo od pracy i kilku dniom urlopu można wygospodarować sobie cały tydzień odpoczynku. Dotyczy to również uczniów, szczególnie tych z liceów, którzy oprócz wolnego od nauki 1 i 3 maja, nie idą do szkoły również w trakcie egzaminów maturalnych.

Dzieci z podstawówki też nie powinny narzekać - w maju są przecież egzaminy ósmoklasistów, które wymagają pustych szkół. Jak wyglądają tegoroczne wolne dni w maju dla uczniów i rodziców?

Spis treści

  1. Długa majówka 
  2. Wolne dni w maju dla licealistów
  3. Wolne w czasie egzaminów klas 8.
Kalendarz szkolny 2022/2023

Długa majówka 

Wolne dni w maju rozpoczyna majówka, czyli święta państwowe - 1 maja (święto pracy) i 3 maja (święto Konstytucji 3 Maja). Dni te wypadają w tym roku w poniedziałek i w środę. Większość z nas, która dysponuje jeszcze urlopem, połączy je z wtorkiem, dzięki czemu razem z poprzedzającym majówkę weekendem otrzyma 5 dni wolnego. 

Wolne dni w maju dla licealistów

Jeszcze lepiej mają uczniowie liceów i szkół ponadpodstawowych, ale nie maturzyści, którzy zaraz po majówce rozpoczynają matury. Uczniowie klas niematuralnych, oprócz majówki nie będą mieć lekcji w dniach egzaminów, czyli 4, 5 i 8 maja. Ponieważ 6 i 7 maja to weekend, młodzież będzie miała łącznie 10 dni wolnego (29.04-8.05.).

Czytaj również: Lektury z gwiazdką na maturze w 2023 roku. Zobacz, jakie lektury obowiązkowe trzeba przeczytać

Uczniowie będę mieli dłuższe wakacje. Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24 przesunięte

Wolne w czasie egzaminów klas 8.

Uczniowie podstawówki po majówce wracają do nauki, ale nie na długo. W dniach 23-25 maja (to wtorek, środa i czwartek) zaczynają się egzaminy kończące szkołę. Szkoła musi być wtedy pusta, więc młodsi koledzy ósmoklasistów mają wolne (istnieje możliwość zaprowadzenia dziecka do świetlicy, ponieważ szkoła ma obowiązek zapewnić dzieciom opiekę).  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza