To oryginalne imię męskie nadano tylko 8 razy. Nosi je światowej sławy DJ

2023-01-27 11:45

To z pewnością niszowe imię, bo według aktualnej bazy PESEL w Polsce nosi je tylko 594 przedstawicieli płci męskiej. W pierwszej połowie 2022 roku otrzymało je tylko 8 chłopców. Co ciekawe, kilka lat temu Rada Języka Polskiego bardzo przychylnie wypowiedziała się na jego temat.

To oryginalne imię męskie w ubiegłym roku nadano je tylko 8 razy. Nosi je światowej sławy DJ
Autor: Getty images To oryginalne imię męskie w ubiegłym roku nadano je tylko 8 razy. Nosi je światowej sławy DJ

Mowa o imieniu Armin, które współcześnie chyba najbardziej kojarzy się wszystkim z holenderskim muzykiem, jednym z najbardziej utytułowanych DJ-ów na świecie – Arminem van Buurenem.

W pierwszym momencie to oryginalne imię brzmi nieco obco, ale tak naprawdę „Armin” jest zgodny z polską ortografią, co pokreśliła RJP w swojej opinii.

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Opinia Rady Języka Polskiego na temat imienia Armin

W 2014 roku RJP została poproszona przez pewnych rodziców o opinię na temat możliwości nadania synowi imienia Armin. Oto co wtedy odpowiedziała na ich list dr hab. Katarzyna Kłosińska, sekretarz Rady:

„Imię Armin, choć rzadko nadawane, występuje w języku polskim, a także spełnia wymagania stawiane imionom nadawanym w Polsce – wskazuje na płeć, nie jest zdrobnieniem innego imienia, nie jest ośmieszające ani tożsame z nazwą pospolitą czy geograficzną. Jest też zgodne z polską ortografią”.

Rodzice dostali zatem zielone światło. Należy jednak podkreślić, że ostateczna decyzja, czy imię może być nadane zależy zawsze od kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. RJP jest tylko organem doradczym w tej sprawie.

Pochodzenie i znaczenie imienia Armin

Samo imię Armin ma pochodzenie germańskie, wywodzi się od imienia Herman. Znaczenie tego imienia można interpretować jako "wojownik".

Armin to indywidualista, który doskonale wie, czego chce od życia. Dąży wytrwale do swojego celu niczym zdobywca. Ma w sobie wiele cech przywódczych, które pozwalają mu pociągać za sobą tłumy. Trudno akceptuje czyjś sprzeciw i odmienne zdanie, co jest przypisywane mu za wadę. Ma także silną potrzebę skupienia uwagi na sobie.

Jest niezwykle kreatywny, co rusz pojawiają się mu w głowie nowe pomysły, na których realizację tak naprawdę brakuje mu czasu. Nie przywiązuje uwagi do przyziemnych spraw. Brakuje mu praktycznego podejścia do codzienności. Ma lekkie podejście do spraw finansowych.

Mały Armin to niezwykle interesujący mały człowiek, któremu buzia się nie zamyka. Dość często zmienia swoje zainteresowania, ale w momencie kiedy się nimi zajmuje, poświęca się nim bez reszty. W grupie rówieśniczej lubi dowodzić i narzuć swoje scenariusze zabawy, które często zmienia. Ma się wrażenie, że ciągle czegoś poszukuje.

Imię Amin można ładnie zdrobnić. Najpopularniejszymi formami zdrobnień są: Arminek, Armineczek, Arminio, Armiś, Armek, Minek, Minuś, Mincio.

Przeczytaj także: Rzadko spotykane imiona dla chłopców. Oto 20 wyjątkowych propozycji