To zdjęcie to prawdziwy wyciskacz łez. 5-letni chłopiec stał się bohaterem

2023-03-29 11:06

Zdjęcie 5-letniego chłopca kangurującego przedwcześnie urodzoną siostrę obiegło internet. Na poruszającej fotografii widać, jak blondwłosy chłopczyk tuli do klatki piersiowej wcześniaka.

Mały chłopiec kangurujący siostrzyczkę
Autor: Forældre og Fødsel/Facebook 5-letni chłopiec trzyma w ramionach przedwcześnie urodzoną siostrę.

Zdjęcie pięcioletniego chłopczyka kangurującego przedwcześnie urodzoną siostrzyczkę w ostatnich dniach biegło internet. Jednak zostało wykonane osiem lat temu, gdy o korzyściach płynących z kangurowania nie mówiono jeszcze tak dużo.

Do dziś rzadko kiedy pozwala się trzymać rodzeństwu noworodka, nie mówiąc już o dzieciach, które przyszły na świat przed terminem. Wcześniaki po porodzie i po kontakcie ze skórą mamy szybko trafiają do inkubatorów. W Skandynawii jednak jest inaczej.

Pięciolatek przytula wcześniaka

Absolutnie urocze zdjęcie zostało opublikowane na profilu fundacji Forældre og Fødsel (Rodzice i Poród), która propaguje bezpieczne porody.

"Klatka piersiowa rodzica lepiej reguluje temperaturę niż inkubator. Kontakt "skóra do skóry" pomaga dziecku lepiej oddychać. Dziecko staje się spokojniejsze i szybciej przybiera na wadze. Badania wykazują, że flora bakteryjna rodziców — w porównaniu z bakteriami szpitalnymi — zmniejsza ryzyko poważnych infekcji u tych delikatnych dzieci" - brzmi podpis pod fotografią.

Internauci zachwyceni fotografią

Pod zdjęciem pojawiło się kilkaset komentarzy. Internauci są zachwyceni zdjęciem i tym, że starszy brat został dopuszczony do maleńkiej siostrzyczki. "To wspaniale, że rodzeństwo może również przebywać na sali poporodowej, jeśli chce. Młody człowiek ma prawo okazać swoją miłość do siostry lub brata" - brzmi jeden z komentarzy.

"Leżeliśmy tak z naszymi bliźniętami od początku jak tylko się urodziły. Córka ważyła tylko 590 gramów... Od początku pozwolono nam je kangurować" - napisał jeden z ojców.

Mamy zwróciły uwagę na dodatkową kwestię. Według nich rodzeństwo powinno być wpuszczane na salę nie tylko po porodzie, ale również w czasie całego pobytu w szpitalu. Gdy mama ma za sobą ciężki poród lub cesarskie cięcie, starsze rodzeństwo może pomóc jej w zajmowaniu się maluszkiem, choćby przez podawanie go do karmienia.

"Nie tylko na oddziałach noworodkowych to dobry pomysł. Dwa razy rodziłam przez cesarskie cięcie i nie mogłam sama ustać na nogach..." - wyjaśniła jedna z internautek. 

Na czym polega kangurowanie noworodka?

Kangurowanie noworodka to kontakt skóry do skóry z dzieckiem. Tuż po porodzie położne kładą noworodka na klatce piersiowej mamy, by zapewnić im bliski i intymny kontakt. To nie tylko ułatwia maluszkowi adaptację w nowym świecie, ale umożliwia również otrzymanie dobrych bakterii od mamy.

Na klatce piersiowej mamy dziecko słyszy bicie jej serca, jest łagodnie kołysane w rytm miarowego oddechu, dlatego czuje się jak w łonie mamy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza