"Złota godzina" jest najważniejsza dla zdrowia noworodka. To musisz wiedzieć jeszcze przed porodem

2022-09-27 14:14

Pierwsza godzina, a zgodnie z niektórymi doniesieniami naukowymi - nawet pierwsze dwie, są kluczowe dla rozwoju noworodka. Jeśli stan dziecka po porodzie jest stabilny, eksperci odradzają, by było ono od razu zabierane na pomiary i ubieranie. Co zatem powinno nastąpić w tak zwanej "złotej godzinie"?

noworodek
Autor: Getty Images Złota godzina jest wyjątkowo ważnym czasem po porodzie.

Kontakt skóra do skóry lub inaczej - kangurowanie, wciąż jest niedoceniane w wielu placówkach. Tymczasem, zgodnie z wieloma badaniami, jest dużo istotniejsze niż wykonanie pomiarów noworodka i oderwanie go w tym celu od mamy. Jeśli tylko stan dziecka jest dobry, to natychmiastowy, nieprzerwany kontakt skóra do skóry z mamą tuż po porodzie, przyniesie mu całe mnóstwo korzyści. Jakich?

Dowiedz się: Urodziłaś i co dalej? Zobacz, co cię czeka w pierwszych godzinach po porodzie

M jak mama - formalności po porodzie

Zobacz: Jak naprawdę wygląda kobieta po porodzie? Te mamy nie wstydzą się pokazać swojego ciała

Specjaliści z dziedziny położnictwa, coraz częściej promują kontakt skóra do skóry we wszystkich możliwych porodach. Niezależnie od tego, czy mama zamierza karmić piersią, czy nie, ani nawet, czy rodziła naturalnie, czy przez cesarkę. Jeśli więc mama nie jest w stanie, kangurować powinien tata. Dlaczego to takie ważne?

Korzyści z kontaktu skóra do skóry w "złotej godzinie"

  • Zwiększa on przywiązanie mamy do dziecka poprzez podwyższenie poziomu oksytocyny. 
  • Wpływa wymiernie na stan noworodka. Badania pokazują, że "złota godzina" może stabilizować układ sercowo-oddechowy noworodka, jego poziom glukozy we krwi, temperaturę ciała, a także pobudzać neuroregulację.
  • Kangurowanie zmniejsza poziom stresu u mamy i dziecka. Oksytocyna, w momencie kontaktu skóra do skóry nadal rośnie mimo zakończenia porodu, co pomaga zmniejszyć stres i odczuwanie bólu. Naukowcy udokumentowali wymiernie niższy poziom hormonów stresu już po 1 godzinie bezpośredniego kontaktu skóry mamy i dziecka. Mamy te miały mniejsze objawy baby bluesa i były mniej narażone na depresję poporodową. 
  • Kontakt skóra do skóry zdecydowanie zwiększa szansę na sukces w karmieniu piersią.
  • Układ odpornościowy dziecka w trakcie kangurowania ćwiczy, w pewien sposób uczy się o dobrych i złych bakteriach z twojego ciała, wzmacniając organizm maluszka. 
  • Produkowana oksytocyna wspomaga skurcze macicy, a co za tym idzie jej regenerację i ściąganie się po porodzie. 

Przeczytaj też: 10 rad na czas połogu. O czym powinnaś pamiętać w czasie połogu?

Co jeśli mama nie może kangurować?

Korzyści jest tak wiele, że warto dopilnować, by kontakt skóra do skóry miał miejsce. Jeśli z jakiegoś powodu, mama nie jest na tyle stabilna, by móc kangurować dziecko, warto by zrobił to tata, babcia, lub ktokolwiek bliski, tak by chociaż maleństwo otrzymało cześć dobrodziejstw kontaktu skóra do skóry.

Wiadomo, że w porodzie, najważniejsze jest bezpieczeństwo mamy i dziecka, ale jeśli tylko da się skorzystać z dobrodziejstw "złotej godziny" to warto to uwzględnić w swoim planie porodu. 

Sprawdź: Kangurowanie wcześniaka: dlaczego jest ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka?