To zdjęcie obiegło świat. Martyna Wojciechowska sprawdziła, co stało się z jego bohaterami

2023-09-06 12:54

W 2016 roku zdjęcie wychudzonego nigeryjskiego chłopca, któremu duńska działaczka społeczna Anja Ringgren Lovén podaje wodę zelektryzowało opinię publiczną na całym świecie. Po 7 latach Martyna Wojciechowska wróciła do Nigerii, by sprawdzić, co teraz dzieje się z chłopcem i jego wybawicielką.

To zdjęcie obiegło świat. Martyna Wojciechowska sprawdziła, co stało się z jego bohaterami
Autor: Instagram @martyna.world To zdjęcie obiegło świat. Martyna Wojciechowska sprawdziła, co stało się z jego bohaterami

„Od 7 lat nie mogłam przestać myśleć o tej fotografii. Postanowiłam polecieć do Nigerii żeby odkryć ciąg dalszy tej historii i zrealizować wyjątkowy odcinek programu KOBIETA NA KRAŃCU ŚWIATA” – napisała Martyna Wojciechowska w jednym z ostatnich postów na Instagramie.

"Biorą ze sobą plastikową wanienkę i belę materiału. To ich cała wyprawka”. Tak wyglądają porody w Tanzanii

Jak prawidłowo wspierać odporność małego dziecka dietą?

Dalszy ciąg historii chłopca ze zdjęcia

Na historycznym ujęciu z 2016 roku widzimy nagiego, ledwo trzymającego się na nogach chłopca, który jest tak wychudzony, że nikt nie pomyślałby, że to 3-letnie dziecko. Został wygnany na pewną śmierć na ulicę, ponieważ oskarżono go o czary. Na szczęście na swojej drodze spotkał duńską działaczkę charytatywną Anję Ringgren Lovén – to ona na zdjęciu próbuje jedną ręką napoić go wodą, a w drugiej trzyma coś do jedzenia.

Martyna Wojciechowska sprawdziła, co dalej stało się z chłopcem. Okazało się, że trafił on pod opiekę założonego i prowadzonego przez Dunkę ośrodka Land of Hope w Nigerii, w którym blisko setka dzieci oskarżonych o czary znalazła bezpieczne schronienie. Otrzymał nowe imię HOPE, czyli Nadzieja. Martyna Wojciechowska dodała jego aktualne zdjęcie.

„Mimo wielu trudnych doświadczeń Hope jest bardzo radosnym dzieckiem. Niesie też nadzieję wielu maluchom, które zostały w Nigerii oskarżone o czary i które czekają na ratunek” – napisała dziennikarka.

Dzieci skazane na śmierć

Martyna Wojciechowska podkreśla, że okrutny los, jaki w swoim dzieciństwie doświadczył Hope spotyka wiele małych Nigeryjczyków. Skala tego procederu zaskakuje.

„Każdego roku około 15.000 małych Nigeryjczyków jest oskarżanych o czary. Są bite, torturowane, zatruwane podczas „egzorcyzmów”, często też gwałcone, żeby przyznać się do tego, że są wiedźmami. A gdy już się przyznają, to czeka na nie okrutna śmierć. Są mordowane maczetami lub wyrzucane na ulice i tam zostawiane na pewną śmierć” – pisze.

Fundacja Land of Hope prowadzona przez Anję Ringgren Lovén uratowała do tej pory 92 dzieci. Wśród nich jest także Solomon, Victory, Mary, Saviour i Benjamin, których historię na zdjęciach przedstawia Martyna Wojciechowska na swoim profilu.

Fundacja UNAWEZA prowadzona przez Martynę Wojciechowską uruchomiła specjalną zbiórkę, która ma wesprzeć działania Land Of Hope.

Niedożywienie, brak położnej, brudne przychodnie. Tak wyglądają porody w Senegalu