Trybunał Konstytucyjny zagłosował za zaostrzeniem prawa aborcyjnego

2020-10-22 17:46

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego uznali dziś, że przepisy dopuszczające przerwanie ciąży w przypadku ciężkich wad płodu są niezgodne z konstytucją.

Trybunał konstytucyjny zagłosował za zaostrzeniem prawa aborcyjnego
Autor: Getty Images

Trybunał Konstytucyjny głosował dziś nad konstytucyjnością zapisów dotyczących możliwości przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. Orzeczenie o niezgodności tej przesłanki z konstytucją zapadło większością głosów - spośród 15 sędziów tylko dwóch zagłosowało przeciwko.

"Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (...) jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji" - uzasadniła w wyroku przewodnicząca TK sędzia Julia Przyłębska.

Przegłosowane zmiany są pierwszymi w obowiązującej od 1997 roku ustawie. Stare prawo może przestać obowiązywać bardzo szybko - od momentu jego opublikowania w Dzienniku Ustaw, co może nastąpić nawet w ciągu kilku dni.

Czytaj także: Wady wrodzone u dzieci. Sprawdź, jaka jest przyczyna najczęstszych wad wrodzonych?

Badania prenatalne w ciąży - jakie wady płodu wykrywają?

Dzisiejszy wyrok oznacza w praktyce, że legalna aborcja w Polsce będzie możliwa już tylko wtedy, gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu matki oraz wtedy, gdy powstała w wyniku czynu zabronionego, na przykład gwałtu lub kazirodztwa.

Do tej pory z powodu ciężkich wad płodu wykonywano w Polsce znaczną większość aborcji - w zeszłym roku było to 1074 z 1110 zabiegów.

Czytaj także: Szczepionki z abortowanych płodów? Sprawdź, z czego wytwarza się szczepionki

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza