Maluszek lubi zabawę piaskiem kinetycznym? Medycy ostrzegają o zagrożeniach

2022-12-27 15:16

Zabawa piaskiem kinetycznym jest dziwnie satysfakcjonująca nawet dla dorosłych. Wciąga jak rodzaj medytacji - wycisza i relaksuje. Nic dziwnego, że magiczny piasek pokochały dzieci i rodzice na całym świecie. Choć zabawę w zwykłym piasku uznaje się za dostosowaną do każdego wieku, to eksperci także zalecają kontrolę rodzica. Tym bardziej jest to istotne w przypadku piasku kinetycznego.

piasek kinetyczny małe dziecko
Autor: Getty Images Co zrobić, jeśli maluch połknie piasek kinetyczny?

Piasek kinetyczny to bardzo rozwijająca zabawka. Jest nawet polecana przez specjalistów do terapii dzieci z autyzmem. Zalet tej plastycznej masy jest całe mnóstwo. Wspiera integrację sensoryczną, jest pomocna w nadwrażliwości dotykowej, ale także w terapii ręki. Do tego wspomaga twórcze myślenie. 

Rodzice cenią ją sobie także za to, że w przeciwieństwie do innych mas plastycznych, piasek nie brudzi rąk, ani mebli, nie wbija się w dywan. Można go łatwo pozbierać zgniatając w kulkę lub ewentualnie wyczyścić odkurzaczem. 

Co jednak, gdy mamy podejrzenie, że małe dziecko zjadło trochę magicznego piasku? Ratowniczka medyczna radzi, co wtedy zrobić. Kiedy nie panikować, a kiedy jechać do szpitala? 

Przeczytaj: Piasek w oku: pierwsza pomoc w przypadku zaprószenia oka

M jak mama: Integracja sensoryczna

Dowiedz się: Mała i duża motoryka – co to takiego?

Połknięcie piasku nie takie groźne, ale...

Jak się okazuje, choć piasek kinetyczny z uwagi na swoją niezwykłą lepkość wydaje się całkowicie "sztuczną" masą, nie jest bardzo groźny dla zdrowia dziecka.

Piasek kinetyczny powstaje z ultradrobnoziarnistego piasku połączonego z dimetykonem (polidimetylosiloksanem). Dimetikon to związek silikonowy, który jest również stosowany w kremach na odparzenia pieluszkowe i jest uważany za minimalnie toksyczny.⁠ - piszą na swoim instagramowym profilu ratownicy z profilu @CPRkids

Ewentualnego połknięcia nie wolno jednak bagatelizować. Dziecko należy obserwować, gdyż piasek kinetyczny z uwagi na swoją konsystencję może zatkać przewód pokarmowy. 

Chociaż piasek kinetyczny nie jest toksyczny, stwarza ryzyko zadławienia. Spożycie większej ilości może powodować zaparcia, a w ciężkich przypadkach niedrożność przewodu pokarmowego.⁠ - zaznaczają ratownicy. 

Co zrobić, gdy dziecko połknie piasek kinetyczny?

Jeśli więc maluch połknie trochę piasku kinetycznego, nie należy panikować. Wystarczy podać mu do popicia kilka łyżek wody, a piasek powinien zostać zwyczajnie wydalony wraz ze stolcem.

Jeśli jednak, opiekun nie ma pewności, co do ilości połkniętego piasku, warto obserwować maluszka przez dłuższy czas, pod kątem wystąpienia niedrożności jelit. Na co zwrócić wówczas uwagę? 

Skonsultuj się z pediatrą jeśli zauważysz jeden z poniższych objawów:

  • Rozdęty lub wzdęty brzuch⁠
  • Brak wypróżnień⁠
  • Wymioty⁠
  • Odmowa jedzenia/brak apetytu⁠
  • Ciężkie zaparcia⁠ 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza