Zabawki wspierające rozwój dzieci z autyzmem

2020-05-28 9:50 Agnieszka Jaszczuk, logopeda
Zabawki dla dzieci z autyzmem
Autor: Getty Images

Dzieci z autyzmem z uwagi na występujące deficyty w rozwoju, potrzebują wielokierunkowych oddziaływań ze strony środowiska. W jakie zabawki zaopatrzyć domowy kącik, by zapewnić dziecku z autyzmem efektywną zabawę?

Spis treści

  1. Wybór odpowiedniej zabawki dla dziecka z autyzmem
  2. Zabawki rozwijające motorykę małą, koordynację i spostrzegawczość
  3. Zabawki rozwijające percepcję wzrokową
  4. Zabawki rozwijające percepcję słuchową
  5. Zabawki sensoryczne rozwijające zmysł dotyku
  6. Zabawki wspierające rozwój dzieci z autyzmem – o czym warto pamiętać

Wielokierunkowość w terapii i stymulacji rozwoju dziecka z autyzmem oznacza, że dzieci z tym zaburzeniem wymagają rozwijania wszystkich sfer rozwojowych. Oprócz terapii na jaką większość dzieci z wyzwaniami rozwojowymi uczęszcza, warto kontynuować ćwiczenia w domu według wskazówek terapeutów. Rodzicom przydadzą się więc pomoce i zabawki, które uatrakcyjnią zabawę, a jednocześnie będą funkcjonalnie wspierać i rozwijać umiejętności dziecka.

Wybór odpowiedniej zabawki dla dziecka z autyzmem

Rynek oferuje wiele ciekawych pozycji, należy jednak zawsze zweryfikować swój wybór pod kątem potrzeb dziecka, poziomu funkcjonowania, wieku oraz preferencji.

Warto obserwować zainteresowania oraz potrzeby dziecka, porozmawiać z terapeutami lub nauczycielami na czym aktualnie skupić się podczas stymulacji rozwoju. Poniżej zostały przedstawione propozycje zabawek, które nie tylko pełnią funkcję terapeutyczną ale również są sposobem na świetną zabawę i rodzinnie spędzony czas.

Czytaj: Co to jest autyzm i skąd się bierze?

Zabawki rozwijające motorykę małą, koordynację i spostrzegawczość

Większość zabawek lub gier rozwija równocześnie kilka funkcji. Oto propozycje zabawek, które kształtują motorykę małą (sprawności dłoni i palców), koordynację wzrokowo-ruchową oraz spostrzegawczość.

Niektóre z poniższych pozycji wymaga zaangażowania osób trzecich, warto więc podczas wprowadzania danej zabawki, zanim dziecko zacznie ją samodzielnie używać nauczyć je jak prawidłowo z niej korzystać.

Clementoni To tu to tam
To tu to tam

Autor: ceneo

Zabawa polega na segregacji przedmiotów. Dziecko używając szczypiec ma za zadanie włożyć przedmioty do pojemników, jednocześnie odpowiednio je klasyfikując. Dzieki temu maluch ćwiczy sprawność manualną oraz spostrzegawczość.

Quercetti Układanka Fantacolor Mozaika
FantaColor

Autor: ceneo

Dziecko ma do dyspozycji tablicę oraz różnokolorowe kołeczki, które musi wpiąć w tablice, tworząc przy tym różnorodne wzory. Zabawa wspiera twórcze myślenie, kreatywność i zdolności manualne.

SES Creative nauka wyklejania mozaiek
Nauka wyklejania

Autor: ceneo

Maluch ma do dyspozycji 4 plansze oraz piankowe kafelki o różnych kolorach i kształtach. Zadaniem dziecka jest wyklejania mozaiek, przy czym ćwiczy swoje skupienie. Zabawa wymaga od dziecka precyzji i staranności.

B. Toys Gra Zręcznościowa Para Łapek Na Rzep Żabka
Gra zręcznościowa

Autor: ceneo

Wspaniała zabawa, która angażuje nie tylko dzieci ale też rodziców. Paletki należy założyć na dłoń - dzięki regulacji pasują na małą rączkę malucha i większą dłoń rodzica. Łapka pokryta jest rzepem. Zabawa polega na łapaniu piłeczku, która idealnie przykleja się do rzepa.

Zabawki rozwijające percepcję wzrokową

Percepcja wzrokowa jest umiejętnością dostrzegania, rozpoznawania i interpretowania bodźców wzrokowych. Wszystkie aktywności, które wymagają aktywizacji zmysłu wzroku, rozwijają umiejętność spostrzegania wzrokowego. Ćwiczenia udoskonalające w tym zakresie, pozwolą zmniejszyć lub uniknąć deficytów percepcji wzrokowej.

Poziom percepcji wzrokowej umożliwia nabywanie takich umiejętności jak czytanie, pisanie, układanie figur i kształtów. Poniżej znajdują się propozycje zabawek i gier, które warto wykorzystać w codziennych aktywnościach do stymulacji percepcji wzrokowej u dziecka.

Czytaj: Rozwój wzroku niemowlaka: co widzi dziecko w pierwszych miesiącach życia?

Adamigo Gra Kuferek Bystre Oczko
Bystre oczko

Autor: ceneo

Kuferek zawiera zestaw kart i propozycję 8 gier, które polegają na odszukaniu na planszy takiego samego obrazka, jaki widnieje na wylosowanej przez osobę prowadzącą grę, plakietce. Na drugiej stronie plakietki wyszczególniona jest nazwa i krótki opis przedmiotu. Gra rozwija refleks i pamięć.

Dobble Zwierzaki
Dobble

Autor: ceneo

Dobble to zestaw 55 kart, a każdą z nich łączy 1 z 8 zwierzaków, które należy znaleźć. Gra ćwiczy spostrzegawczość. Dobble zwierzaki wyróżnia się tym, że każde zwierzę na karcie ma uwypuklone swoje charakterystyczne cechy aby nieco ułatwić grę najmłodszym graczom.

Granna Kot W Worku Graj Ze Smokiem Obibokiem
kot w worku

Autor: ceneo

W pudełku znajduje się 27 grubych, tekturowych kartoników, a każdy z nich pokryty kolorowymi obrazkami oraz 9 plansz. W grę można grać na 3 różne sposoby, np. dziecko z zasłoniętymi oczami losuje kartę i za pomocą dotyku próbuje odgadnąć co trzyma w ręku. Jeżeli mu się udało, szuka na planszach tego samego obrazka i umieszcza na nim swój żeton.

Gra ćwiczy u dzieci spostrzegawczość, zmysł dotyku, umiejętność porównywania i rozwija słownictwo.

Adamigo Gra Gram W Kolory
Gram w kolory

Autor: ceneo

Gram w kolory to gra edukacyjna dla dzieci w wieku przedszkolnym, która ma za zadanie pomóc maluchom poznać i rozróżniać wszystkie kolory. Gram w kolory to propozycja 4 ekscytujących gier.

Zabawki rozwijające percepcję słuchową

Percepcja słuchowa jest zdolnością, która umożliwia odbiór bodźców słuchowych - ich rozpoznawania, interpretowania i różnicowania. Deficyty w tym zakresie wpływają na nabywanie ważnych umiejętności takich jak mowa (rozumienie i nadawanie), pisanie i czytanie.

Warto wprowadzić ćwiczenia percepcji słuchowej aby zminimalizować wystąpienie deficytów w tym zakresie u dzieci z autyzmem. Dzieci z tym zaburzeniem często zmagają się z trudnościami wynikającymi z nadwrażliwości bądź ciągłą potrzebą stymulacji słuchowej.

Ważne jest aby te ćwiczenia nie były dla dziecka męczące i obciążające – podczas codziennych zabaw ograniczajmy je czasowo, obserwujmy także rekcje dziecka by nie doprowadzić do przestymulowania.

Alexander 364 Pamięć Dźwiękowa Gra
Pamięć dzwiękowa

Autor: ceneo

Gra dydaktyczna, rozwijająca pamięć słuchową i koordynację wzrokowo - słuchowo - ruchową. Gra polega na rozpoznawaniu tych samych dźwięków.

Historyjki słuchowe i dźwięki. Materiał ilustracyjno-dźwiękowy do usprawniania percepcji i pamięci słuchowej dla dzieci i młodzieży
Historyjki sluchowe

Autor: ceneo

Historyjki słuchowe i dźwięki to kompleksowy materiał pomocny w terapii i profilaktyce percepcji słuchowej, w tym wrażliwości, pamięci i koncentracji słuchowej. Może być wykorzystywana w terapii przez logopedów, terapeutów, surdopedagogów, nauczycieli przedszkoli i szkół oraz rodziców. W proponowanych ćwiczeniach mogą uczestniczyć zarówno osoby, u których percepcja słuchowa rozwija się prawidłowo, jak i te, u których jej rozwój przebiega wolniej lub jest zaburzony. [Opis producenta]

Adamigo Loteryjka Dźwięki Natury
Loteryjka

Autor: ceneo

W zestawie znajduje się płyta audio, na której nagrane zostały prawdziwe dźwięki natury. Do zestawu dołączono 12 dwustronnych plansz, żetony oraz instrukcję. Możliwe kilka wariantów gry.

Goki Dzwoneczki - Zestaw 8 Dźwięków
Dzwoneczki

Autor: ceneo

8 kolorowych dzwoneczków, spośród których każdy wydaje inny dźwięk. Dzwonki służą do rozwijania słuchu. Uwaga! Do wyboru jeden dzwoneczek.

Zabawki sensoryczne rozwijające zmysł dotyku

Zabawki sensoryczne zaproponowane poniżej, mają na celu stymulowanie zmysłu dotyku. Do tej grupy zabawek zaliczamy wszelkie masy plastyczne, piłki sensoryczne, zabawki wykonane z różnych tworzyw i faktur - wszystko to co pobudzi zmysł dotyku.

Goki Memo Dotykowe W Woreczku
Goki worek

Autor: ceneo

W worku znajdują się 32 drewniane krążki. Zadaniem dziecka jest za pomocą dotyku znaleźć identyczne krążki.

Układanka idealnie nadaje się do rozwijania pamięci i doskonalenia zmysłu dotyku u dzieci.

Waba Fun Kinetic Sand Kinetyczny Piasek 2,5Kg
Piasek kinetyczny

Autor: ceneo

Zabawa piaskiem kinetycznym to zajęcie bardzo relaksujące zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Zaletą tego konkretnego produktu jest jego skład: 98% z czystego piasku i 2% to nietoksycznego polimeru, który nadaje piaskowi plastyczność. Dzięki temu piasek można bez obaw stosować w domu.

B.Toys Kula Sensoryczna z Piłkami
Kula

Autor: ceneo

Zestaw piłek - składa się z 1 dużej kuli i pięciu małych piłeczek. Każda z piłek jest inna, ma inną fakturę, kolor, dzięki czemu dostarcza różnorodnych bodźców dla zmysłów dziecka. Piłki są doskonałe do toczenia, ściskania, rzucania, a nawet gryzienia.

PLAYGRO playgro Kule sensoryczne do zabawy
Kule sensoryczne

Autor: ceneo

Zestaw kul o różnych kształtach i fakturach, dzięki czemu zabawa piłeczkami dostarcza dziecku różnych bodźców dla zmysłu wzroku i dotyku.

Zabawki wspierające rozwój dzieci z autyzmem – o czym warto pamiętać

Zabawkami raczej niepolecanymi dla dzieci z deficytami rozwojowymi są zabawki interaktywne – świecące, grające i ruszające się, pobudzają wiele zmysłów i mogą niekorzystnie wpływać na reakcje i odczucia dziecka. Ilość i różnorodność bodźców dostarczane jednocześnie może bardzo pobudzić układ nerwowy dziecka, a w konsekwencji doprowadzić do niepożądanych reakcji.

Przy wyborze zabawki dla swojego dziecka warto wziąć pod uwagę jego aktualne potrzeby rozwojowe oraz możliwości psychofizyczne. Nie zawsze do aktywnego spędzania czasu z dzieckiem potrzebujemy zabawek, natomiast niewątpliwie mogą one być ciekawym uzupełnieniem. Warto pamiętać, że nic nie zastąpi relacji z drugim człowiekiem. Dlatego podczas zabawy kolorowymi, ciekawymi zabawkami ważna jest aktywna obecność przy dziecku osoby bliskiej- rodzica, dziadków lub rodzeństwa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE