„109 Polek dziennie doświadcza poronienia”. Poruszający spot podbija Instagram [WIDEO]

2022-03-22 10:23

Średnio 109 kobiet w naszym kraju dziennie doświadcza poronienia. To może być każda z nas. Poronienia i martwe urodzenia zdarzają się często - 10 do 15 ciąż na 100 kończy się w ten tragiczny sposób. Możemy pomóc kobietom takim jak my, nasze sąsiadki, koleżanki z pracy. Jak?

poronienie
Autor: Getty Images Poronienie może dotknąć każdej z nas - tak możemy sobie pomóc.

Właśnie ruszyła kampania społeczna Fundacji Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego. Pomaga ona kobietom i ich bliskim w trudnych sytuacjach okołoporodowych. Daje wsparcie nie tylko psychologiczne, ale też prawne i diagnostyczne

Zobacz też: 7 najczęstszych przyczyn poronienia

Fundacja prowadzi kampanie informacyjne, szkolenia, grupy wsparcia dla mam, które doświadczyły straty. Ich osiągnięcia są niemałe. Jak czytamy na stronie fundacji:

Dotychczas nasz zespół psychologów przeprowadził ponad 5500 rozmów wspierających, nasi psychoterapeuci przeprowadzili blisko 3000 konsultacji psychologicznych, nasz dział prawny udzielił blisko 2000 porad prawnych dot. uprawnień, jakie przysługują rodzicom po poronieniu, martwym urodzeniu.

Spis treści

  1. Pomoc w niekrępującej formie - telefon lub chat
  2. Poprawa sytuacji kobiet po poronieniu - kompetentny personel
Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 6 Poronienie

Pomoc w niekrępującej formie - telefon lub chat

Czasami pójście na spotkanie wymaga zbyt wiele siły i odwagi. Dla kobiet, które potrzebują pomocy, ale wizyta u psychologa wydaje im się zbyt krępująca, Fundacja uruchomiła telefon zaufania - 22 350 00 50 (wew.1). Na stronie fundacji można znaleźć takie live chat.

Wszelka pomoc, jakiej udziela fundacja jest bezpłatna. Dotyczy ie tylko poronień i martwych urodzeń, ale też wszelkich komplikacji ciążowych. Można zgłosić się w poszukiwaniu dobrego specjalisty, diagnozowaniu przyczyn poronień, czy opieki nad wcześniakami. Jak czytamy na stronie fundacji:

Przeczytaj: „Poroniłam, czy to przeze mnie?”. Nie pozwól by zawładnęły tobą wyrzuty sumienia

Obok konsultacji z ginekologiem i położną oferujemy dodatkową diagnostykę kobietom, które znalazły się w sytuacji ciąży zagrożonej/ wysokiego ryzyka oraz u których zostały stwierdzone jakiekolwiek nieprawidłowości lub wada płodu. Możemy również zaproponować dodatkową diagnostykę kobietom, które doświadczają nawracających poronień lub zmagającym się z niepłodnością. Ponadto mamy możliwość umówienia konsultacji z seksuologiem.

Poprawa sytuacji kobiet po poronieniu - kompetentny personel

Fundacja pomaga nie tylko osobom bezpośrednio dotkniętym traumami związanymi z ciążą i porodem, ale też edukuje specjalistów z dziedziny ginekologii i położnictwa, by jako osoby pierwszego kontaktu, znały swoje kompetencje i odpowiednio popstępowały z pacjentkami.

Prowadzimy szkolenia składające się z części prawnej, dotyczącej zakresu praw przysługujących po poronieniu i martwym urodzeniu, oraz z części psychologicznej, dotyczącej komunikacji z pacjentką i jej bliskimi. Obok aspektów psychologicznych komunikacji z pacjentką poruszamy kwestię dbania o dobrostan psychiczny kadry medycznej w kontekście trudnej sytuacji okołoporodowej. Nasi eksperci odwołują się do praktycznych przykładów, do każdej placówki podchodzimy indywidualnie.

Więcej informacji o funacji znajdziesz na stronie: fundacjaernesta.p

Dowiedz się: Poronienie, wady wrodzone, przedwczesny poród. Sprawdź, kiedy ich ryzyko spada

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza