Uciekła przed wojną, teraz musi wrócić do Ukrainy. Dramat 12-latki

2022-03-16 11:47

12-letnia dziewczynka wraz z babcią uciekła do Polski z Ukrainy w obawie przed wojną. Babcia dziewczynki jednak niespodziewanie zmarła na obczyźnie. Teraz dziewczynka została sama bez opieki i musi wrócić do kraju ogarniętego wojną.

12-latka uciekła do Polski przed wojną. Teraz musi wrócić do Ukrainy.
Autor: Getty images 12-latka uciekła do Polski przed wojną. Teraz musi wrócić do Ukrainy.

Jak podaje kielecka “Gazeta Wyborcza” babcia przebywała z wnuczką na terenie powiatu ostrowieckiego. Niestety z przyczyn naturalnych zmarła zaledwie kilka dni po przyjeździe do Polski. W tej sytuacji 12-letnia dziewczynka została sama, babcia była jej jedynym opiekunem za granicą.

Przeczytaj: 19 niemowląt uwięzionych w piwnicy. Dramatyczna sytuacja matek zastępczych w Ukrainie

Przyjęłam Ukrainki pod swój dach. Jak wygląda życie z uchodźcami?

Dziewczynką zaopiekowali się urzędnicy. Władze Ostrowca Świętokrzyskiego chciały pomóc także w pochówku. Zaproponowano rodzinie, aby kobieta spoczęła w Ostrowcu, a ceremonia pogrzebowa odbyła się na koszt Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

– Rozważano nawet spopielenie zwłok, dzięki czemu po zakończeniu wojny rodzina mogłaby zawieźć urnę na Ukrainę – mówiła w rozmowie z “Gazetą Wyborczą” starosta ostrowiecka Marzena Dębniak.

Tak się jednak nie stanie. Rodzina zdecydowała o zabraniu dziewczynki oraz urny z prochami do Ukrainy. Matka dziewczynki już dotarła do Polski i zajmuje się formalnościami.

Przeczytaj także: Kupił karetkę, żeby ratować życie dzieci z Ukrainy. Niezwykły gest polskiego piłkarza

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza