Urodziła się ważąc zaledwie 212 g, nie dawano jej szans na życie. Dziś jest wesołym i zdrowym maluchem

2022-08-30 13:20

Wola życia najmniejszego noworodka świata zaskoczyła wszystkich. Nikt nie dawał małej Yu Xuan z Singapuru większych szans na przeżycie. Dziś ma 2 lata i jest prawie zdrowym dzieckiem. Doskonali umiejętność chodzenia, a nawet "rozrabia" w trakcie zabaw.

Najmniejszy noworodek świata
Autor: Getty Images/ Facebook screenshots Najmniejszy noworodek świata ma już dwa lata.

Media okrzyknęły Yu Xuan dzieckiem ważącym tyle, co jabłko. Maleńka dziewczynka urodziła się mając 212 g. Nawet najmniejsze noworodki urodzone w terminie ważą zazwyczaj ponad 12 razy więcej. 

Dziewczynka miała do nadrobienia prawie 4 miesiące, które powinna jeszcze spędzić w łonie matki. W wyniku skrajnego wcześniactwa i wielu zdrowotnych komplikacji z nim związanych wyszła do domu dopiero po 13 miesiącach od narodzin. Wówczas wymagała jednak jeszcze specjalistycznej opieki. Czas bardzo sprzyja jej zdrowiu i dziś dziewczynka może żyć prawie normalnie. 

Dowiedz się: Od którego momentu ratuje się wcześniaka?

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Tak przedwczesny poród był dla wówczas 34-letniej Wong i jej męża Kwek Wee Liang`a ogromnym zaskoczeniem. Małżeństwo ma też starszego o 4 lata od Yu Xuan syna, który urodził się w terminie. 

W drugiej ciąży jednak u kobiety stwierdzono stan przedrzucawkowy - stan, który może być śmiertelny zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Postanowiono więc rozwiązać ciążę poprzez cesarskie cięcie w 25. tygodniu, czyli pod koniec 2. trymestru ciąży. 

Facebook National University Hospital - NUH
Autor: Facebook screenshot Facebook National University Hospital - NUH

Dziewczynka potrzebowała 13-miesięcznego pobytu w National University Hospital (NUH), gdzie walczyła o życie, a potem także o zdrowie, zanim została wypisana w lipcu 2021 z wagą 6,3 kg. W tamtym momencie nadal musiała radzić sobie z przewlekłą chorobą płuc – stanem związanym ze skrajnym wcześniactwem – i musiała używać w domu respiratora do wspomagania tlenem.

Przeczytaj: Skrajne wcześniactwo: skutki i powikłania. Rozmowa z rodzicami wcześniaków o codziennych zmaganiach

Dziś, po roku od wypisu nie potrzebuje już respiratora. Jest zdrowym, szczęśliwym dzieckiem. Jak mówi jej mama, w wywiadzie dla portalu straitstimes.com, potrzebuje tylko rurki na mleko do karmienia przez nos. Rodzina jest pod stałą opieką personelu szpitala National University Hospital, który kontroluje stan zdrowia Yu Xuan. Na co dzień jednak cała czwórka żyje normalnie. Dziewczynka uwielbia stać przy oknie i obserwować świat, doskonali naukę chodzenia, ma nawet siłę by "rzucać" krzesłami w zabawie. 

Zespół opieki NUH jest bardzo miły i profesjonalny. Naprawdę ich szanuję. – powiedziała Wong w wywiadzie z portalem.

Za opiekę nad dziewczynką, personel szpitala dostał specjalne nagrody i wyróżnienia od singapurskiego Ministerstwa Zdrowia:

Chociaż szanse na przeżycie Yu Xuan były niskie, zespół neonatologiczny opiekował się nią przez całą dobę, w tym dzięki nowym innowacyjnym sposobom. Zaimprowizowali rurki do karmienia, przerobili pieluchy dla jej małej sylwetki i szczególnie zadbali o jej delikatną skórę, aby zminimalizować infekcje - komentował na konferencji prasowej zorganizowanej w Singapurze, tamtejszy Minister Zdrowia Ong Ye Kung,

YouTube/ @straitstimesonline
Autor: YouTube/ @straitstimesonline YouTube/ @straitstimesonline

Według szpitala NUH dzieci takie jak Yu Xuan, które urodziły się około czterech miesięcy za wcześnie, przeżywają w około 70. procentach przypadków. Większość z nich zostaje wypisana po czterech do sześciu miesięcy pobytu w szpitalu.

Dowiedz się: Jak wcześniak dogania rówieśników? Rozmowa z neonatologiem

Jednak ze względu na jej ekstremalnie małe rozmiary, Yu Xuan spędziła 13 miesięcy w szpitalu, co czyni ją najdłużej przebywającym tam dzieckiem. Dziewczynka, która w chwili narodzin ważyła 212 g tym samym pobiła rekord, który od 2018 roku należał do urodzonej w wadze 245 g Amerykanki.

Źródło:

thestraitstimes.com

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza