"Jesteśmy w Polsce, nazwijcie dziecko po polsku". Musiała wykłócać się z urzędniczką o imię córki

2023-02-14 10:26

Rodzice, którzy mają wymarzone imię dla swojego dziecka, nie wyobrażają sobie, żeby Urząd Stanu Cywilnego zakazał im jego użycia. Karolina Karapetyan i jej mąż stanęli jednak przed takim problemem. Ona jest Polką, a on Ormianinem i choć wybrali tradycyjne ormiańskie imię, musieli przekonywać urzędników do swoich racji.

Rodzina ormańska
Autor: Screen/TikTok/@karapetyanfamily Urzędnicy nie byli wyrozumiali. „Jesteśmy w Polsce, nazwijcie dziecko po polsku”

Od dawna wiadomo, że zgodnie z przepisami prawa kierownik Urzędu Stanu Cywilnego ma prawo odmówić nadania imienia nietypowego, które według niego jest nieprzyzwoite, śmieszne, ma zdrobniałą formę lub nie pozwala odróżnić płci dziecka.

Karolina Karapetyan na swoim profilu na TikToku @karapetyanfamily opowiedziała, jaki problem miała ostatnio z wymarzonym imieniem, które wraz z mężem chciała nadać swojej córce.

Na uwagę zasługuje fakt, że jej mąż jest Ormianinem i imię miało być typowo ormiańskie. Nie było jednak wymyślne, ale bardzo tradycyjne. Urzędnicy nie byli jednak wyrozumiali i nie od razu dali się przekonać.

Zobacz także: Rodzice chcieli nadać synowi staropolskie imię. Urząd odmówił: "Jest ośmieszające"

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Urząd Stanu Cywilnego odmówił nadania imienia

Karolina wraz z mężem chcieli nadać córce imię Armine, ale ich wybór wywołał duże kontrowersje. Urzędniczka uznała, że brzmi ono bardziej męsko i podkreśliła, że wszystkie imiona żeńskie powinny kończyć się na literę "a".

Mąż kobiety przekonywał urzędniczkę, że jest to tradycyjne ormiańskie imię, które im się spodobało. Właśnie tak chcieli nazwać dziecko.

Urzędniczka była nieustępliwa, ale w odpowiedzi na słowa Karoliny, zadała pytanie, które po prostu szokuje.

Jesteśmy w Polsce, dlaczego nie możecie nazwać dziecka po polsku?

— miały brzmieć słowa urzędniczki.

Nietrafione argumenty urzędników

Zarówno wyjaśnienie urzędniczki, że imię żeńskie powinno kończyć się na literę "a", jak i to, że nie jest ono tradycyjnym polskim imieniem, jest trochę irracjonalne.

Wystarczy bowiem przejrzeć ostatni ranking popularnych imion żeńskich z 2022 roku. Wśród nich znajdziemy wiele, które nie kończą się na "a" lub są inspirowane międzynarodowymi trendami. Mało tego, niektóre z nich mogą budzić wątpliwości czy rzeczywiście jasno wskazują na to, że nosi je dziewczynka. Jako przykład możemy tu przytoczyć takie imiona jak: Tuong VY, Lyobou, Alix, Asel, Bao VY.

Rodzice postawili na swoim

Tłumaczenia urzędniczki były dla rodziców bardzo niezrozumiałe. Wydawało im się, że osoby, które zajmują takie stanowiska, powinny być bardziej wyedukowane i bardziej otwarte. Według Karoliny, każdy z tych urzędników spotkał się z różnymi imionami.

Przyznała również, że uzyskała zgodę urzędniczki dopiero po "wykłóceniu się" i przekonaniu, że imię Armine, choć kończy się na "e", jest to imię dla dziewczynki.

W końcu pani się zgodziła i mamy to. Jest Armine

— przyznała kobieta.

Czytaj także: Krótkie imiona dla dziewczynek — pomysły

Rzadko spotykane imiona dla dziewczynek. Oto 20 wyjątkowych propozycji