Urzekające imię dla dziewczynki, które uwielbiali pisarze. Dziś znów staje się popularne

2023-04-03 16:20

To urokliwe imię znajdziemy w wielu utworach literackich. Najwięcej jednak przykładów pochodzi z literatury romantycznej i pozytywistycznej. Co ciekawe od kilku lat w Polsce na nowo odżyło zainteresowanie tym imieniem - w 2022 roku otrzymało je aż 1039 dziewczynek.

Urzekające imię dla dziewczynki, które uwielbiali pisarze. Dziś znów wspina się w rankingu popularności
Autor: Getty images Urzekające imię dla dziewczynki, które uwielbiali pisarze. Dziś znów wspina się w rankingu popularności

Ślady tego żeńskiego imienia odnajdziemy w „Beniowskim” Juliusza Słowackiego, noweli „Gloria victis” Elizy Orzeszkowej, „Ślubach panieńskich” Aleksandra Fredry czy „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Nosiła je także tytułowa bohaterka jednej z najbardziej znanych noweli Bolesława Prusa. Mowa oczywiście o imieniu Aniela.

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Pochodzenie i popularność imienia Aniela

To stosunkowo młode imię – w Polsce pojawiło się dopiero w XVIII wieku i przywędrowało najprawdopodobniej z Włoch. Jest spolszczoną wersją łacińskiego imienia Angela, pochodzącego od greckiego słowa ángelos (posłaniec). Było często nadawane dziewczynkom do połowu XX wieku, po czym utraciło swoją popularność.

W ostatnich latach trend ten jednak wyraźnie się zmienia i imię Aniela na nowo wraca do łask. W 2022 roku uplasowało się na 42. pozycji w rankingu najpopularniejszych imion w naszym kraju, wyprzedzając takie imiona jak: Sara, Izabela, Ewa, Małgorzata, Katarzyna, Marta, Patrycja, Klaudia czy Apolonia. Nie gorzej było w latach ubiegłych – w 2021 roku otrzymało je 1078 dziewczynek, a 2020 roku aż 1109.

Cechy osobowości osób o imieniu Aniela

Według imiennika Aniela ma emocjonalną osobowość. Silnie przeżywa zarówno sukcesy jak i porażki. W życiu kieruje się zazwyczaj sercem a nie rozumem. Jest niezwykle wrażliwa, empatyczna, przyjazna i łagodna. Pierwsza biegnie z pomocą, nie oczekując nic w zamian. Kocha przyrodę, z którą czuje niezwykłą więź. Do tego cechuje ją niezwykły urok osobisty. W jej obecności czuć niezwykłą aurę.

Małe Anielki mają w głowie mnóstwo pomysłów. Uwielbiają zabawy w ogrodzie, kochają zwierzęta. Są bardzo wrażliwe na ich krzywdę. W grupie rówieśniczej mogą być nieśmiałe i nieco wycofane. Jednak wśród sprawdzonych przyjaciół potrafią się otworzyć i grać pierwsze skrzypce.

Imię Aniela – piękne zdrobnienia

Imię Aniela można zdrabniać po prostu do formy Anielka. Współcześnie jednak skraca się je także do form znacznie krótszych: Nelka, Nelcia, Nell.

Imieniny Anieli

Aniela obchodzi imieniny aż 11 razy w roku: 4.01, 29.01, 30.03, 1.06, 10.07, 21.07, 9.09, 2.10, 18.11, 20.11, 30.11.