Uważasz, że dobrze znasz swoje dziecko? Spróbuj odpowiedzieć na te pytania

2022-10-07 10:52

Nawet przebywając non stop ze swoim dzieckiem, może okazać się, że tak naprawdę do końca go nie znasz. Rodzice często podchodząc zadaniowo do swojej roli, nie poświęcają zbyt dużo czasu na przemyślenia, o tym jakim człowiekiem właśnie staje się ich dziecko. Ten test nie jest po to, aby udowadniać ci rodzicielskie braki (bo który z rodziców ich nie ma), ale żeby sprowokować cię właśnie do rozmyślań o swoim dziecku w szerszym aspekcie.

Uważasz, że dobrze z nasz swoje dziecko? Spróbuj odpowiedzieć na te pytania
Autor: Getty images Uważasz, że dobrze z nasz swoje dziecko? Spróbuj odpowiedzieć na te pytania

W codziennej bieganinie, gdzie odhaczamy tylko zadanie za zadaniem (zawieść dziecko do przedszkola, pobiec do pracy, zrobić zakupy, odebrać dziecko, zrobić kolację, przygotować ubrania na jutro itd…) często trudno znaleźć chwilę na to, by pobyć w ciszy i spokoju ze swoim dzieckiem. W tym szalonym tempie trudno także dowiedzieć się od dziecka, jak mu minął dzień.

Dopytywanie z marszu „Co było w przedszkolu?”, zwykle pozostaje bez odpowiedzi lub skutkuje złością naszej pociechy. A gdy opadają już emocje po przedszkolu/szkole i dziecko nabiera ochoty na szczerą rozmowę, nagle okazuje się, że jest już bardzo późno i pora spać. Nie dziwi więc nikogo, że w tym systemie rodzic może nie zauważać ważnych detali związanych z życiem swojej pociechy.

Poniższy test pozwoli ci sprawdzić, jak wiele ważnych informacji o twoim dziecku umyka ci w codziennej rutynie. W wynikach testu podajemy zaś wskazówki, co robić, by uciekało ich jak najmniej.

Zobacz także inny test: Zobacz na ile znasz język młodzieżowy! [QUIZ]

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Test: Czy znasz dobrze swoje dziecko?

Odpowiedz na poniższe pytania szczerze przed sobą, bo tylko wtedy rozwiązywanie tego quizu będzie miało sens.

 1. Czego twoje dziecko najbardziej boi?
 2. O jakiej zabawce najbardziej marzy?
 3. Jakie słowa wypowiada niepoprawnie?
 4. W jakiej pozycji najchętniej zasypia?
 5. Jaką kredkę najchętniej bierze do ręki, gdy zaczyna rysować?
 6. Jakie jest jego ulubione ubranie?
 7. Kogo chce zaprosić na swoje urodziny?
 8. Z kim z dalszej rodziny najchętniej spędza czas?
 9. Jakich potraw nie lubi/nie chce nawet spróbować?
 10. Jak reaguje na przegraną/porażkę?
 11. Jaką piosenkę najchętniej śpiewa?
 12. Jak zachowuje się zwykle po przebudzeniu?
 13. Jak ma na imię jego przyjaciel/ulubiony kolega/koleżanka?
 14. Jakiego kolegi/koleżanki nie lubi?
 15. Co go najbardziej irytuje?
 16. Z czym sobie nie radzi?
 17. Jakie zwierzątko lubi najbardziej?
 18. Jaka jest jego ulubiona bajka?
 19. Czym najchętniej się bawi?
 20. O czym często zapomina?

Przeczytaj także: Czy twoje dziecko jest już gotowe na to, by nocować u dziadków? Rozwiąż quiz

Znasz odpowiedzi na maksymalnie 7 pytań

Opieka nad dzieckiem to nie tylko wypełnianie rodzicielskich obowiązków. Znacznie ważniejsze w wychowywaniu młodego człowieka jest uważne obserwowanie, tego jak się rozwija. Tylko wtedy jesteśmy w stanie zbudować z nim silną więź na całe życie, polubić go, rozumieć i akceptować go, takim jakim jest. Czasami warto odpuścić sprzątanie lub prasowanie i ten czas poświęcić właśnie na bycie z dzieckiem tu i teraz – w skupieniu i miłości.

Odpowiedziałaś na połowę pytań (9-11)

Wiesz dużo na temat swojego skarba – z pewnością poświęcasz mu dużo czasu. Możesz go jednak poznać jeszcze lepiej. Być może jest to wynik tego, że przebywasz z nim i obserwujesz je w jednym środowisku – w waszym domu. Co możesz w tej sytuacji zrobić? Gdy przychodzą weekendy zwiedzaj z dzieckiem nowe miejsca oraz aranżuj spotkania z rówieśnikami. Wykorzystuj później te sytuacje do wspólnych rozmów z dzieckiem. Możecie także zapoczątkować zwyczaj wspólnego podsumowywania każdego dnia przed zaśnięciem – ty opowiedz dziecku, jak minął twój dzień, a ono opowie ci o swoim.

Znasz dobrze swoje dziecko (18-20)

Jesteś zaangażowanym rodzicem. Twoje dziecko z pewnością ma z tobą bliską wieź i czuje, że w każdej sytuacji może na ciebie liczyć. Jeśli możesz coś jeszcze zrobić, to tylko dla siebie. Pamiętaj, aby na swojej rodzicielskiej drodze, dbać również o swoje potrzeby.

Polecamy także: Płacz dziecka cię irytuje? Psycholog zdradza, jak radzić sobie z tymi trudnymi emocjami

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza