"Używanie produktu grozi zatruciem". Popularna zabawka dla dzieci wycofana

2023-11-29 9:54

UOKiK zdecydował o natychmiastowym wycofaniu produktu ze sprzedaży. Popularna zabawka jest chętnie kupowana przez rodziców. Sprawdź, czy nie masz jej w domu.

Popularna zabawka dla dzieci wycofana
Autor: Getty Images Popularna zabawka dla dzieci wycofana

Warto od czasu do czasu przejrzeć zawartość dziecięcych pudełek z zabawkami, a w tym konkretnym przypadku - sprawdzić zabawki kąpielowe. UOKiK zdecydował o wycofaniu z rynku zabawek do wody, sprzedawanych w zestawie.

Spis treści

  1. Gumowe kaczuszki niebezpieczne dla zdrowia
  2. Używanie produktu grozi zatruciem
W co się bawić z dziećmi w deszczowe dni?

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zdecydował o całkowitym wycofaniu z rynku jednego z produktów dla dzieci, który wyjątkowo chętnie gości w domach. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Dotychczas wyprodukowane egzemplarze muszą zostać zutylizowane, a te, które jeszcze nie trafiły do klientów - wycofane ze sprzedaży.

Gumowe kaczuszki niebezpieczne dla zdrowia

O wycofaniu zabawek z obrotu zdecydowano po przeprowadzeniu badań laboratoryjnych. Ich wyniki pokazały, że w produkcie przekroczono dozwoloną ilość ftalanów.

Chodzi o zestaw gumowych kaczuszek przeznaczonych do zabawy podczas kąpieli. Kaczuszki sprzedawane były w siatkach z tworzywa sztucznego. W zestawie znajdowały się:

  • 3 małe żółte gumowe kaczuszki,
  • 1 duża żółta gumowa kaczka,
  • 1 małe nadmuchane kółko.

Kaczuszki mają czarno-białe oczka i czerwone dzioby. Pod spodem każdej z nich umieszczone są gwizdki wykonane z tworzywa. Po ściśnięciu zabawka wydaje dźwięk.

Szczegóły wycofanego z obrotu produktu:

  • Nazwa produktu: Zestaw kaczek
  • Kod EAN: 5902388786680
  • Numer produktu: ADR17944
  • Dystrybutor: ANDAR S.C. HURTOWNIA DLA SKLEPÓW 4 ZŁ ANETA I DARIUSZ KLIŃSCY, Fabianki 85J, 87-811 Fabianki.

Czytaj też: Jak wybrać bezpieczne zabawki dla dziecka?

Używanie produktu grozi zatruciem

Przebadanie składu produktu pozwoliło stwierdzić, że przekroczone zostały dopuszczalne limity jeśli chodzi o ilość ftalanów DEHP i DIBP. Są to dość powszechnie występujące w zabawkach plastyfikatory. To właśnie dzięki nim zabawki zyskują pożądaną elastyczność. Ich poziom w produkcie jest ściśle określony i nie może przekraczać dopuszczalnego limitu. W przeciwnym razie ftalany mają bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie.

Szkodliwe substancje przedostają się do organizmu człowieka przez skórę, podczas jedzenia oraz drogą wziewną. To właśnie droga inhalacji jest najbardziej niebezpieczna, bo w ten sposób ftalany działają jeszcze bardziej toksycznie.

Zobacz też: Pepco wycofuje ze sprzedaży niebezpieczną zabawkę. "Ryzyko utraty wzroku"

Źródło: Radio Zet