Pepco wycofuje ze sprzedaży niebezpieczną zabawkę. "Ryzyko utraty wzroku"

2023-11-22 9:25

Sieć sklepów Pepco ostrzega przed niebezpieczną zabawką. Produkt bowiem nie spełnia norm bezpieczeństwa. Jego użytkowanie przez dzieci wiąże się z ryzykiem poważnych urazów ciała, które mogą skutkować nawet utratą wzroku. Sprawdź, czy nie masz jej w swoim domu.

Pepco wycofuje ze sprzedaży niebezpieczną zabawkę. Ryzyko utraty wzroku
Autor: Getty images/materiały prasowe Pepco wycofuje ze sprzedaży niebezpieczną zabawkę. "Ryzyko utraty wzroku"

Mowa o pistolecie na piankowe pociski z przyssawkami. Jak podało Pepco Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu w swoim komunikacie, produkt ten nie spełnia wymagań rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 października 2016 roku w zakresie wymagań dla zabawek.

Pomysły na kalendarz adwentowy dla dziecka – Królowe Matki odc. 3

Niebezpieczny pistolet wycofany z Pepco

Zabawka jest niebezpieczna z uwagi na to, że „mechanizm uwalniający zabawkę jest w stanie wprowadzić w ruch pocisk prowizoryczny w sposób określony jako niebezpieczny”. W związku z tym istnieje duże ryzyko stłuczenia, otarcia, obrzęku ciała lub urazu oka przez użytkownika lub osoby trzecie. Jak czytamy dalej w ostrzeżeniu, użytkowanie produktu może nawet doprowadzić do utraty wzroku. Warto więc potraktować ostrzeżenie poważnie.

Ostrzeżenie wydane przez sieć sklepów Pepco dotyczy następującego produktu:

  • Produkt: Pistolet na piankowe pociski z przyssawkami
  • Kod produktu (Item no.): 288457
  • Kod EAN: 2200128845769
Pepco wycofuje ze sprzedaży niebezpieczną zabawkę. Ryzyko utraty wzroku
Autor: materiały prasowe Pepco wycofuje ze sprzedaży niebezpieczną zabawkę. "Ryzyko utraty wzroku"

W komunikacie sieci czytamy że przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzone jest postępowanie w tej sprawie. Samo zaś ogłoszenie zostało opublikowane w związku z toczącym się postępowaniem.

To nie pierwszy raz, gdy do obrotu trafił niebezpieczny pistolet-zabawka. Rok temu tuż przed świętami Bożego Narodzenia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował obszerny raport po kontroli zabawek dostępnych na polskim rynku. Na 85 badanych produktów aż 25 zostało zakwestionowanych z powodu wad lub błędów w oznaczeniach. Wśród nich było aż 7 zabawek pociskowych.