W ciąży przeszła chemię, żeby urodzić zdrową córkę. Anecie udało się pokonać raka

2023-07-05 11:24

Boskie matki - tak nazywane są kobiety, które w czasie ciąży dowiedziały się o swojej chorobie nowotworowej. Większość z nich nie poddaje sie, tylko zaczyna walkę o życie swoje i dziecka. Tak było z Anetą, mamą Marcelinki, która po kilku miesiącach leczenia opuściła właśnie szpital.

W ciąży przeszła chemię, żeby urodzić zdrową córkę. Anecie udało się pokonać raka
Autor: kadr fakty.tvn24.pl. W ciąży przeszła chemię, żeby urodzić zdrową córkę. Anecie udało się pokonać raka

Boskie matki to określenie stworzone przez fundację Rak’n’Roll i skupiające wokół siebie kobiety, które w czasie ciąży zachorowały na nowotwór. "W sytuacji skrajnej walczą o pełnię wiedzy, by dokonać najtrudniejszego wyboru w swoim życiu. I biorą na siebie ten wybór. Są odważne, pełne miłości, wspaniałe – boskie" - czytamy na stronie fundacji. Do grona boskich matek kilka miesięcy temu dołączyła Aneta, u której wykryto raka piersi. Kobieta była wówczas w 8. miesiącu ciąży.   

Spis treści

  1. Obudziła się z wolą walki o życie swoje i dziecka
  2. Leczenie raka w czasie ciąży jest możliwe 
  3. 75 proc. przypadków raka zostało przegapionych w ciąży
Gadaj Zdrów EXTRA - Zaawansowany rak piersi

Obudziła się z wolą walki o życie swoje i dziecka

Reportaż o Anecie wyemitowała stacja TVN. Nagranie zaczyna się od sceny, w której Aneta bije w dzwon zawieszony na ścianie szpitalnego korytarza. To symbol znany we wszystkich szpitalach onkologicznych na całym świecie. Biją w niego pacjenci, którzy po terapii, zdrowi wychodzą do domu. Aneta zabiła w dzwon opuszczając mury Instytutu "Centrum Zdrowia Matki Polki" w Łodzi, gdzie leczono ją z powodu nowotworu piersi. O diagnozie kobieta dowiedziała się będąc w 8. miesiącu ciąży. 

- Przez pierwsze 24 godziny po diagnozie spałam dwie godziny, płakałam kolejne 22, natomiast kiedy już z siebie to wszystko wyrzuciłam, włączył mi się taki tryb walki i ja zaczęłam po prostu myśleć zadaniowo - opowiada Aneta, mama kilkumiesięcznej Marceliny, która mimo chemioterapii i leczenia przeciwnowotworowego swojej mamy, urodziła się zdrowa z wynikiem 10 punktów w skali Apgar.

Czytaj również: Rak a ciąża: nie musisz wybierać między życiem swoim a dziecka [Wywiad z Martą Ozimek-Kędzior z Fundacji Rak'n'Roll]

Jesteś w ciąży? Koniecznie zrób USG piersi. Fundacja Rak&Roll przypomina o badaniach profilaktycznych

Leczenie raka w czasie ciąży jest możliwe 

Aneta znajdowała się pod opieką dr. hab. Mariusza Grzesiaka, kierownika Kliniki Perinatologii, Położnictwa i Ginekologii Instytutu "Centrum Zdrowia Matki Polki" w Łodzi oraz profesora Marka Zadrożnego, kierownika Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi Instytutu. Jak wyjaśnia ten drugi, przebieg raka u kobiet w ciąży nie jest gorszy czy trudniejszy, ale może taki być, jeśli leczenie zostanie odłożone. A tak się dzieje często, bo chemioterapia w okresie oczekiwania na dziecko wydaje się być ryzykowna. 

Lekarze jednak przekonują, że leczenie chemią jest niedozwolone wyłącznie w pierwszym trymestrze ciąży. W drugim można je przeprowadzić pod specjalnym nadzorem specjalistów, w trzecim - nie ma przeciwwskazań. Lista leków, które można podawać ciężarnym z nowotworami jest coraz dłuższa, a obserwacje pokazują, że leczenie takie jest bezpieczne dla dziecka. Dowodem na to jest Marcelina.

75 proc. przypadków raka zostało przegapionych w ciąży

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem występującym u ciężarnych kobiet. To dlatego, że rodzimy coraz później, a także dlatego, że nie badamy piersi w czasie ciąży. Wciąż istnieje bowiem fatalne przekonanie, że piersi w ciąży się zmieniają, badanie więc nie jest miarodajne. A to nieprawda. Dane Fundacji Rak&Roll pokazują, że aż 75 proc. przypadków raka piersi jest diagnozowanych po porodzie, co oznacza, że zostały one przegapione w ciąży.

Program Boskie Matki, które swój dzień obchodzą 6 października, wystartował w 2015 r. z inicjatywy Fundacji Rak&Roll, która od tego czasu objęła opieką kilkaset kobiet chorych na raka i pomogła im w podjęciu decyzji o leczeniu. Rok później twórczynie programu zaproponowały specjalistom stworzenie „Standardów postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u kobiet w ciąży chorych onkologicznie”, który jest obecnie biblią lekarzy i pacjentek. 

źródło: fakty.tvn24.pl, raknroll.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza