W nowym roku szkolnym będą kolejne podwyżki. Fatalne wiadomości dla rodziców

2023-08-07 13:00

Tegoroczna wyprawka szkolna będzie droższa niż w ubiegłym roku, a to nie koniec złych wieści dla rodziców. Wiele wskazuje na to, że podwyżki dotkną wielu innych aspektów nauki w szkole.

Nowe ceny obiadów szkolnych
Autor: Getty Images Rodziców czeka wzrost cen za obiady w szkołach.

Początek roku szkolnego to dla rodziców zawsze wyjątkowo duży wydatek. Mimo że podręczniki są darmowe, to za wyprawkę szkolną trzeba słono zapłacić. Do kosztów zeszytów, przyborów i akcesoriów szkolnych dochodzą składki szkolne i ubezpieczenia, co sprawia, że wrześniowy budżet domowy najczęściej jest napięty do granic możliwości. W tym roku może być jednak jeszcze drożej niż zwykle.

Jak przygotować się na nowy rok szkolny? Ja Wam Pokażę w VOX FM

Droższe obiady w szkołach

Za wyżywienie w szkole rodzice muszą zapłacić. Cena ta może być różna w zależności od regionu kraju i od tego, czy szkoła ma własną stołówkę, czy zamawia catering. Wachlarz cen jest bardzo zróżnicowany i może wynosić od 4 zł za dwudaniowy posiłek dziennie do nawet 15 złotych. To oznacza, że różnice pomiędzy kolejnymi regionami w kraju są duże - miesięcznie rodzice mogą płacić za obiady od 80 złotych do nawet 300 złotych. Najdrożej jest w Warszawie, najtaniej w województwie warmińsko-mazurskim. W tym roku jednak w wielu miastach będzie drożej, a podwyżka cen jest pokłosiem rosnącej inflacji i wzrostu cen żywności.

Podwyżki będą i to spore

Jak informuje Portal Samorządowy, wiele szkół już zatwierdziło zmianę cen obiadów szkolnych. Podwyżek mogą spodziewać się mieszkańcy Elbląga czy Bydgoszczy, ale również i większych miast, takich jak Poznań. Nie wszystkie placówki jeszcze przyjęły kosztorysy, dlatego o cenach obiadów rodzice dowiedzą się na początku roku szkolnego. Przypominamy, że w tym roku rozpocznie się on 4, a nie 1 września.

Ile powinien kosztować obiad szkolny?

Od 1 września 2022 roku wszystkie placówki edukacyjne mają obowiązek zapewnić dzieciom ciepły posiłek. Nie powinien on kosztować dużo — zgodnie z regulacjami rodzice powinni płacić jedynie za tzw. wsad do kotła, a nie za prowadzenie czy obsługę stołówki. Jeśli jednak szkoła nie prowadzi własnej stołówki, a zamawia jedzenie na zewnątrz, zwykle koszty są wyższe. Ceny ustala dyrektor placówki w porozumieniu z samorządem. Gdy szkoła zamawia catering, koszt obiadu zazwyczaj jest dużo wyższy niż w placówce, która ma własną stołówkę, co może prowadzić do narastających nierówności społecznych. 

Czytaj: Co powinna zawierać wyprawka szkolna dla pierwszkoklasisty?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza