W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci! Czeka nas demograficzny wyż?

2014-08-27 13:44

W Polsce wzrosła liczba urodzeń. W pierwszym półroczu 2014 roku w naszym kraju urodziło się 186,9 tys. dzieci. To o 5,4 tys. więcej niż rok temu w tym samym okresie.

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci! Czeka nas demograficzny wyż?
Autor: thinkstockphotos.com

W Polsce coraz więcej par decyduje się na dziecko. Liczba urodzeń wzrosła o 5,4 tys. w ciągu roku - w pierwszym półroczu 2014 roku urodziło się aż 186,9 tys. dzieci. Co ciekawe, tygodnik "Wprost" informuje, że wzrost liczby urodzeń został odnotowany w czasie, gdy spadła liczba kobiet w wieku rozrodczym. Takie zjawisko w demografii jest bardzo rzadkie.

Jak zmieni się moje życie, kiedy pojawi się dziecko? >>

Wzrost liczby urodzeń dzięki przemianom ustrojowym?

Według "Wprost", liczba urodzeń wzrosła dzięki przemianom ustrojowym i polityce prorodzinnej. W ostatnich latach wydłużono urlop macierzyński, rząd uruchomił program dotacji in vitro (dzięki któremu urodziło się 425 dzieci), a także wprowadzono prorodzinny program mieszkaniowy.

- Ponadto, o polityce prorodzinnej zrobiło się dość głośno w debacie publicznej, a koniunktura gospodarcza w ostatnim roku się poprawiła. Ogólny klimat do rodzenia dzieci stał się więc trochę bardziej sprzyjający - powiedziała Irena Kotowska, demograf Szkoły Głównej Handlowej.

Po NARODZINACH DZIECKA życie się zmienia - jak znaleźć CHWILĘ dla siebie? >>