W Polsce wyjątkowo dużo cesarskich cięć. Jesteśmy w europejskiej czołówce

2021-08-20 12:25

Choć w ostatnim czasie odsetek porodów przez cesarskie cięcie zmniejszył się, Polska nadal jest w europejskiej czołówce. Więcej cesarek wykonuje się na Cyprze i w Rumunii, średnia europejska wynosi 25%.

Poród przez cesarskie cięcie - w Polsce odsetek stanowi 43%
Autor: Getty images Poród przez cesarskie cięcie - w Polsce odsetek stanowi 43%

Wg najnowszych danych, w Polsce wykonuje się wyjątkowo dużo cięć cesarskich. O wiele więcej, niż wynosi średnia europejska. Obecnie odsetek cięć cesarskich stanowi nawet 43%, a w 7 województwach przekracza 50%.

Zdaniem prof. Krzysztofa Czajkowskiego, konsultanta ds. ginekologii i położnictwa choć procent porodów przez cesarskie cięcie w Polsce w ostatnim czasie zmniejszył się, zauważalna jest tendencja wzrostowa.

Jego zdaniem pewien wpływ na to mógł mieć fakt, że z wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego usunięto zapis mówiący o tym, że kobieta po wcześniejszym porodzie przez cesarskie cięcie może odmówić porodu siłami natury.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Cesarka na życzenie

Liczba cięć cesarskich w Polsce systematycznie rośnie

Czasy, w których odsetek cięć cesarskich mieścił się w normach zalecanych przez WHO (maksymalnie od 10 do 15%), dawno minęły. W 2000 roku w Polsce cięcia cesarskie stanowiły 19,6% porodów, jednak w 2010 już 33,9%. 

Dla porównania w Islandii procentowo wykonuje się najmniej cięć cesarskich w Europie (14,8%), za to najwięcej na Cyprze - prawie 57% i w Rumunii - 47%.

Zdaniem dr. Grzegorza Świercza z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego W Kielcach wysoki wskaźnik porodów przez cesarskie cięcie nie powinien cieszyć. Dlaczego?

"Lekarze, którym dziś szczególnie patrzy się na ręce, są pod olbrzymią presją. Mało kto ma odwagę powiedzieć stanowcze „nie” z obawy, by potem sprawa nie miała finału w sądzie. Dopóki nie będzie normalnego traktowania lekarzy, nie zejdziemy z wysokiego procentu tych operacji."

- mówi dr Grzegorz Świercz, cytowany przez DGP.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zobacz jak wygląda poród naturalny - oto niesamowite zdjęcia z sali porodowej: