W PRL-u był hitem, ten owoc to moc witaminy C. Zrób z niego zdrowy dżem

2023-08-08 13:53

Owoc, który cieszył się dużą popularnością w latach 80., dziś znów wraca do łask. Zawiera dużą ilość witaminy C, jest słodki i ma charakterystyczny smak. Sprawdź, dlaczego warto jeść go garściami i przygotować z niego pyszne przetwory.

Agrest to skarbnica składników odżywczych
Autor: Getty Images Owoce agrestu zawierają dużo witamin i mikroelementów

Agrest to owoc, który cieszył się dużą popularnością kilkadziesiąt lat temu. Krzaki agrestu często rosły w ogródkach działkowych lub w przydomowych ogródkach na wsiach. Z agrestu przyrządzano kompoty, domowe dżemy, a także ciasta i desery. 

Dziś owoc ten cieszy się coraz większą popularnością. Kupujemy go coraz chętniej, bo jest nie tylko zdrowy i smaczny, ale i tani. Można go podawać dzieciom i warto robić to jak najczęściej, bo agrest jest skarbnicą wartości odżywczych.

Beszamel - owoce mało znane

Co to jest porzeczka agrest?

Agrest to krzew owocowy, właściwie porzeczka agrest, rodzący owoce o charakterystycznym kształcie, trochę przypominające miniaturowe arbuzy. Owoce agrestu są zielone lub zielono-różowawe, mają bardzo specyficzny słodko-kwaśny smak i są bardzo zdrowe. Krzewy agrestu rodzą owoce od czerwca do sierpnia.

Wartości odżywcze agrestu

Agrest to owoc bogaty w antyoksydanty i w przeciwutleniacze, dzięki czemu ma niezwykłe właściwości prozdrowotne. Zawiera też duże ilości luteiny, przez co wspomaga pracę narządu wzroku, dlatego poleca się go wszystkim osobom, które mają słabe oczy, cierpią na częste zapalenia spojówek lub długie godziny spędzają przy komputerze.

Ze względu na wysoką zawartość witaminy C (aż 27,7 mg w 100 g) agrest wspiera pracę układu odpornościowego, a kwasu foliowego i witamin z grupy B — układu nerwowego. Owoc ten jest też bogaty w wapń, dzięki czemu przyczynia się do zachowania równowagi w gospodarce kostno-stawowej oraz w potas, fosfor i magnez.

Agrest dla dziecka

Agrest to jeden z owoców, które bardzo szybko można wprowadzać do diety dziecka. Jest bogaty w składniki odżywcze, dlatego wspiera rozwój malucha. Poza tym ma słodki smak, więc zwykle dzieci bardzo go lubią. Agrest można spożywać w postaci surowej, można również dodawać go do owsianki czy jaglanki. Dobrym pomysłem jest także przygotowywanie z niego zdrowych kompotów czy dżemów.

Jak zrobić dżem z agrestu?

Do przygotowania domowego dżemu z agrestu wystarczy kupić 1 kg owoców oraz 0,5 kg cukru. Owoce dokładnie myjemy, obieramy z szypułek. Następnie wsypujemy do garnka i zasypujemy cukrem. Czekamy aż puszczą sok (około 2 godzin), a po tym czasie zalewamy połową szklanki wody i gotujemy na wolnym ogniu. Po 30 minutach dżem powinien mieć odpowiednią konsystencję. 

Czytaj: Witaminy w rozwoju dziecka - jakie mają znaczenie?