Już co trzecie dziecko w wieku wczesnoszkolnym waży więcej niż powinno. Polska od dekady bierze udział w badaniu COSI (Childhood Obesity Surveillance Initiative) czyli Projekcie Monitorowania Otyłości Dzieci, prowadzonym z inicjatywy WHO od 2007 roku.
Na tle 37 krajów polskie ośmiolatki plasują się w pierwszej dziesiątce krajów z najwyższym odsetkiem dzieci z nadwagą i otyłością.
33% ośmiolatków ma nadmierną masę ciała
Jak wynika z raportu NIK „Profilaktyka i leczenie otyłości u osób dorosłych” nadmierną masę ciała ma 60% dorosłych Polaków, na otyłość cierpi blisko 21%.
Wśród dzieci odsetek osób z nadwagą i otyłością wzrasta wraz z wiekiem. Badania Instytutu Matki i Dziecka w latach 2022 i 2023 pokazały, że za dużo waży:
- 27,6% 7-latków,
- 32,5% 8-latków,
- 34,8% 9-latków.
U co czwartego badanego dziecka nadmierna tkanka tłuszczowa była zgromadzona na brzuch. Otyłość brzuszna jest najgroźniejsza dla zdrowia. Częściej problem ten dotyczy chłopców.

Błędy, które mogą skutkować otyłością u dziecka
Wielu rodziców sądzi, że problem nadwagi i otyłości nie dotyczy ich dzieci, nie dostrzegają tego, jak fatalna jest dieta ich pociech. Wiele do życzenia pozostawia sposób odżywiania rodziców i przekonanie o tym, że szczupłe dziecko zawsze pozostanie szczupłe.
Póki nie pojawią się problemy zdrowotne lub otoczenie nie zauważy, że dziecko w szybkim tempie przytyło, pobłażliwie traktują temat odżywiania.
Nie zauważają tego, że dziecko wciąż coś przekąsza, po powrocie ze szkoły, w której zjadło obiad siada do kolejnego: z rodziną. Łatwo nie zauważyć tego, że dziecko spożywa więcej kalorii niż potrzebuje. Nie pomaga mało aktywny tryb życia: dzieci niechętnie spędzają czas na zewnątrz, zdecydowanie zbyt długo korzystają z ekranów.
Pediatra Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska wymienia 5 błędów, które sprzyjają otyłości u dzieci:
- Brak śniadania
- Brak drugiego śniadania
- Za mało warzyw w diecie
- Spożywanie dwóch obiadów
- Nieuważne spożywanie posiłków (np. przed telewizorem).
− Za mało warzyw w diecie, Nie wystarczy ich kupować, trzeba jeszcze je jeść. Nawet jeśli dziecko nie akceptuje smaku warzyw, to warto je konsekwentnie oferować. Początkowo mogą zostawać niezjedzone na talerzu, ale z czasem dziecko zaakceptuje ich smak
- mówi pediatra Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska w najnowszym poście na Instagramie.
Czy wiesz, że śniadanie należy zjeść do 2 godzin od przebudzenia? W przypadku dzieci warto postarać się o to, by wszyscy domownicy zjedli je razem, dzięki temu dziecko łatwiej nauczy się zdrowych nawyków.
Koniecznie spakujmy dziecku coś do plecaka - to może być kanapka, najlepiej, by znalazło się w niej warzywo. Warzywa można także pokroić w słupki i spakować do śniadaniówki.