Witamina dla niemowląt wycofana z rynku. "Stanowi zagrożenie dla pacjentów"

2022-09-02 9:33

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje kolejną witaminę dla niemowląt. Decyzja jest skutkiem zgłoszeń o wadzie jakościowej.

Witamina dla niemowląt wycofana z rynku - przy otwieraniu ampułki kruszą się
Autor: Getty images Witamina dla niemowląt wycofana z rynku - przy otwieraniu ampułki kruszą się

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje produkt leczniczy Menaright Forte, czyli witaminę K dla niemowląt. Decyzja jest skutkiem zgłoszeń o wadzie jakościowej. Wycofana partia witaminy pochodzi z hurtowni farmaceutycznej w Sieradzu, która otrzymała już wiele reklamacji.

Ampułki kruszą się przy otwieraniu

Ampułki z witaminą trudno się otwierają, co prowadzi do kruszenia się szkła i przedostania jego cząsteczek do preparatu. To nie wszystko, ten sam preparat został zgłoszony do Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego z powodu większej zawartości roztworu w ampułce. Taką reklamację zgłosiła Centralna Apteka Szpitalna Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu.

Jak czytamy w decyzji GIF, "działania wyjaśniające oraz czynności kontrolne przeprowadzone przez WIF potwierdziły brak możliwości właściwego i bezpiecznego otwierania ampułek przedmiotowego produktu leczniczego oraz różnice w objętości roztworu w ampułkach".

Specjaliści ocenili, że stanowi to zagrożenie dla pacjentów i personelu medycznego, który podaje preparat i natychmiast wycofał z obrotu na terenie kraju całą serię witaminy K.

Czytaj również: Witaminy dla niemowląt. Jakie witaminy podawać dziecku, kiedy i w jakich ilościach

Popularna witamina D3 wycofana z aptek. Sprawdź, czy masz ją w swojej apteczce

Kiedy podaje się witaminę K?

Witamina K to substancja podawana noworodkom w szpitalach, a także potem w okresie niemowlęcym dzieciom karmionym piersią.

Witamina K jest niezbędna do procesu krzepnięcia krwi, dlatego zaraz po urodzeniu jest podawana noworodkowi, aby zapobiega wystąpieniu u niego choroby krwotocznej. Dziecko rodzi się z niewielkimi zapasami tej substancji, a mleko mamy również nie jest jej bogatym źródłem, dlatego specjaliści zalecają suplementację - w postaci zastrzyku zaraz po porodzie, a potem - w postaci kropel w okresie karmienia piersią.

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?