Witaminy dla niemowląt. Jakie witaminy podawać dziecku, kiedy i w jakich ilościach

2020-09-15 9:19
Witaminy dla niemowląt
Autor: Getty images Jakie witaminy podawać dziecku, kiedy i w jakich ilościach

Czy witaminy dla niemowląt powinno dostawać każde dziecko, czy tylko niektóre? Czy witaminy dla niemowląt można podawać na własną rękę? Jakie są odpowiednie, kiedy i w jakich ilościach je podawać? Oto nieprawdziwe mity na temat witamin dla niemowląt.

Witaminy dla niemowląt nie są rzeczą złą, ale nie można ich podawać w dowolny sposób. Karmienie niemowlęcia ma zasadniczy wpływ na jego rozwój i dlatego do sprawy należy podchodzić ostrożnie i nie podejmować decyzji bez konsultacji z lekarzem.

Spis treści

  1. MIT 1. Witaminy dla niemowląt można podawać na własną rękę
  2. MIT 2. Niemowlęta na mleku modyfikowanym muszą przyjmować witaminę D w kroplach
  3. MIT 3. Witaminy dla niemowlaka są konieczne, jeśli karmiąca mama jest wegetarianką
  4. MIT 4. Jeśli mama karmiąca piersią przyjmuje D3, to dziecko już nie musi
  5. MIT 5. Niemowlęta latem nie muszą otrzymywać witaminy D
  6. MIT 6. Witaminy dla niemowlaka są konieczne po antybiotykoterapii
  7. MIT 7. Dopóki niemowlę jest karmione piersią, dopóty trzeba mu podawać witaminę K
  8. MIT 8. Matka karmiąca piersią nie powinna brać witamin

MIT 1. Witaminy dla niemowląt można podawać na własną rękę

To niestety nie do końca prawda. Brak witamin prowadzi do poważnych chorób, ale równie niebezpieczny dla organizmu jest ich nadmiar. Na przykład witaminy A, E i D, które nie rozpuszczają się w wodzie i nie są wydalane wraz z moczem, mają tendencję do gromadzenia się w organizmie i wtedy mogą być toksyczne.

Nadmiar witaminy A i E może powodować ból głowy, mdłości, biegunkę, utratę apetytu, a zbyt duża ilość witaminy D – kłopoty z nerkami, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca. Dlatego, zanim podasz dziecku witaminy dla niemowląt, zawsze skonsultuj to z lekarzem – określi on bezpieczną ich dawkę.

MIT 2. Niemowlęta na mleku modyfikowanym muszą przyjmować witaminę D w kroplach

Fałsz. Niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym musi przyjmować witaminę D w ilościach takich samych, jak noworodek na piersi, czyli 400 UI. Ponieważ jednak większość mieszanek ma w składzie witaminę D, dlatego konieczne jest obliczenie jakie porcje mleka dziennie zjada dziecko i ile dzięki temu otrzymuje witaminy D. Różnice między tą ilością a zalecanymi 400 UI trzeba uzupełnić suplementem.

Zazwyczaj nie jest to konieczne, ponieważ skład mleka modyfikowanego jest tak skomponowany, aby dostarczał malcowi dziennego zapotrzebowania na witaminę D (mieszanki mleczne początkowe zawierają 40–60 jednostek witaminy D w 100 ml, mieszanki następne: 56–76).

Przy karmieniu mieszanym lekarz ustala dawkę indywidualnie, obliczając zawartość witaminy D w podawanym mleku modyfikowanym.

MIT 3. Witaminy dla niemowlaka są konieczne, jeśli karmiąca mama jest wegetarianką

Nieprawda. Dziecku wystarczy tylko podawać witaminę D, tak jak wszystkim niemowlętom karmionym piersią. Natomiast możliwe, że dodatkowe witaminy będzie musiała przyjmować mama wegetarianka – w takich przypadkach lekarze zalecają suplementację witaminy B12 i żelaza, których najczęściej brakuje osobom niejedzącym mięsa.

Warto też, aby mama wegetarianka jadła jak najwięcej produktów bogatych w te składniki, np. jajka, nabiał, mleko, warzywa strączkowe.

materiał partnera
Troska w każdej kropli!

Lek DropiCe1) jest stosowany w profilaktyce i leczeniu stanów niedoboru witaminy C w przypadku, gdy stosowanie odpowiedniej diety nie jest wystarczające. Witamina C (kwas askorbowy) zawarta w DropiCe posiada znak Q®-C.

Q®-C to znak jakości gwarantujący najwyższe standardy produkcji i wieloetapowe badania jakości witamin. Zapewnia bezpieczeństwo pochodzenia składników (Europa) i ich staranne selekcjonowanie.

Dlaczego ważne jest podawanie dzieciom Witaminy C?

• Bierze udział w procesach enzymatycznych (działa jako koenzym enzymów biorących udział w szeregu szlaków metabolicznych),

• Pełni rolę przeciwutleniającą, chroniąc lipidy, elementy DNA oraz białka przed działaniem szkodliwych oksydantów,

• Ułatwia wchłanianie soli żelaza w jelicie, dzięki redukcji jonów żelaza (III) i tworzeniu związków chelatowych.

MIT 4. Jeśli mama karmiąca piersią przyjmuje D3, to dziecko już nie musi

Fałsz. Niemowlętom karmionym piersią należy podawać witaminę D niezależnie od tego, czy matka też ją przyjmuje, czy nie.

MIT 5. Niemowlęta latem nie muszą otrzymywać witaminy D

Wprawdzie witamina D jest wytwarzana przez organizm pod wpływem słońca, ale pediatrzy zalecają, aby w naszych warunkach klimatycznych dzieciom karmionym mlekiem matki podawać tę witaminę stale – bez względu na porę roku czy pogodę.

MIT 6. Witaminy dla niemowlaka są konieczne po antybiotykoterapii

Antybiotyki mogą zaburzać gospodarkę witaminami, ale dotyczy to długotrwałego stosowania tych leków. Jeśli maluszek przyjmuje antybiotyk przez tydzień lub 10 dni, nie ma powodu do niepokoju. Warto natomiast pomyśleć wtedy o podawaniu preparatów probiotycznych zawierających zdrowe bakterie.

MIT 7. Dopóki niemowlę jest karmione piersią, dopóty trzeba mu podawać witaminę K

To nieprawda. Mleko matki jest rzeczywiście ubogie w witaminę K, która jest potrzebna organizmowi do procesu krzepnięcia krwi. Od wielu lat noworodki otrzymywały zaraz po porodzie witaminę K w zastrzyku. Od 2016 r. pediatrzy ustalili nowe zalecenia i zarekomendowali doustne podawanie niemowlakom karmionym piersią dodatkowej dawki tej substancji.

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami wszystkie noworodki w ciągu pierwszych 5 godzin życia powinny otrzymać witaminę K. Począwszy od 3 tygodnia życia (od 15. d.ż.), dzieci karmione piersią powinny otrzymywać ją w dawce 150 µg/dobę do końca 3 miesiąca.

Uwaga: mieszanki mleczne zawierają witaminę K, dlatego niemowlęta karmione sztucznie nie wymagają dodatkowej suplementacji.

MIT 8. Matka karmiąca piersią nie powinna brać witamin

Jeśli kobieta obawia się, że jej dieta w trakcie laktacji nie jest w pełni prawidłowa, może przyjmować w okresie karmienia piersią preparaty witaminowe – te, które zażywała w ciąży, lub specjalne dla kobiet karmiących. Wybór preparatu warto skonsultować z pediatrą.

Czytaj: Kalendarz rozwoju dziecka - sprawdź etapy rozwoju dziecka!

Czy warto podawać dziecku SUPLEMENTY? [ROZMOWA Z EKSPERTEM]

Jakie warzywa i owoce dawać niemowlakowi? Wartościowe warzywa i owoce dla dziecka

Jak łączyć witaminy i składniki mineralne, by poprawić ich wchłanianie?

5. powodów, dla których warto podawać dzieciom witaminę C [materiał partnera]

1) Dropice, kwas askorbinowy 100 mg/ml, krople doustne, roztwór. Wskazania do stosowania: Zapobieganie i leczenie stanów niedoboru witaminy C. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na kwas askorbowy lub glicerynę. Kamica nerkowa. Zwiększone stężenie kwasu moczowego (w wywiadzie). Zaburzenia spichrzania żelaza (talasemia, hemochromatoza, niedokrwistość syderoblastyczna). Choroba wrzodowa żołądka. Działania nie­pożądane: określenie częstości występowania nie jest możliwe, w pojedynczych przy­padkach obserwowano reakcje nadwrażliwości skórnej oraz reakcje ze strony układu oddechowego, występowanie bólu głowy, zaburzeń żołądkowo-jelitowych (np. nud­ności, wymioty, biegunka, ból brzucha, niestrawność) oraz wielomoczu, zwłaszcza po zastosowaniu dużych dawek kwasu askorbowego. Długotrwałe stosowanie dużych dawek kwasu askorbowego może powodować kamice nerkowa. Środki ostrożności: w indywidualnych przypadkach, u pacjentów z niedoborem erytrocytarnej dehydro­genazy glukozo-6-fosforanowej w czasie przyjmowania dużych dawek kwasu askor­bowego (4 g na dobę) obserwowano występowanie hemolizy, pacjenci poddawani dializie nie powinni przekraczać dziennego spożycia 100 mg kwasu askorbowego. Podmiot odpowiedzialny: “Polski Lek – Dystrybucja” Spółka z o.o., ul. Chopina 10, 34-100 Wadowice, Polska. Pozwolenie nr 25036 wydane przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Sporządzono na podstawie ChPL z dnia: 19 grudnia 2018 r.

Kategoria dostępności: Produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza - OTC.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza