Ma nietypowy sposób na usypianie swoich bliźniąt. "To lepsze niż biały szum"

2023-04-06 13:58

Gdy ma się w domu 2-miesięczne bliźnięta, kwestia snu maluszków i ich rodziców jest bardzo istotna. Pewna mama znalazła, chyba przez przypadek, genialny sposób na wyciszanie i usypianie swoich dzieci. Pokazała go na nagraniu, zastrzegając, że pewnie nie spodoba się to jej mężowi...

Stópki bliźniąt w kocyku
Autor: Getty images Wymyśliła sposób na usypianie swoich bliźniąt. "To lepsze niż biały szum..."

Brak odpowiedniej ilości snu to problem każdego świeżo upieczonego rodzica. Problem narasta, gdy masz w domu nie jedno niemowlę, ale dwoje. Tak jest w przypadku mamy, występującej w mediach społecznościowych pod nickiem @TheJohnsonFamily. Ona i jej mąż doczekali się dwóch słodkich dziewczynek, które wspaniale spały przy... chrapaniu swojego taty.

Spis treści

  1. To lepsze niż biały szum
  2. Czym jest biały szum i dlaczego pomaga zasnąć?
  3. Dlaczego szum pomaga zasnąć?
  4. Jakie są naturalne źródła białego i różowego szumu?
Co zrobić, by niemowlę przespało całą noc: błędy rodz

To lepsze niż biały szum

Mama bliźniaczek wpadła na pomysł usypiania dzieci przy dźwiękach chrapania swojego męża przez przypadek - maluszki leżały na łóżku obok śpiącego taty, a odgłos jego chrapania powoli wprowadzał je w sen. Kobieta skojarzyła to z mechanizmem białego szumu, czyli monotonnym, cichym dźwiękiem, który jest popularnym sposobem na wyciszanie noworodków i niemowląt.

"Mój mąż mnie zabije, ale naprawdę dzieci lepiej śpią przy jego chrapaniu..." - napisała mama pod filmikiem, na którym widać bliźnięta leżące obok równomiernie pochrapującego mężczyzny. Nagranie zobaczysz TUTAJ.

Czym jest biały szum i dlaczego pomaga zasnąć?

Chociaż mama dziewczynek nazwała chrapanie męża białym szumem, to jednak z naukowego punktu widzenia, nim nie jest. Biały szum to równomierne dźwięki we wszystkich częstotliwościach, które ludzie słyszą, tworząc stały buczący dźwięk. A tego nie można powiedzieć o chrapaniu, które jest punktowym dźwiękiem, nieraz głośnym.

Biały szum najczęściej porównuje się go do odgłosów niedostrojonego radia lub telewizora. To dźwięk, który opisalibyśmy jako: „szszsz...”, ciągły, spójny i stały. Nauka zna również pojęcie różowego szumu, który jest tym samym, ale opiera się na niższych częstotliwościach.

Czytaj również: Zaburzenia snu u niemowląt. Przyczyny problemów ze spaniem u dzieci

Śpij, kiedy dziecko śpi... "Większej bzdury nie słyszałam" - mówią mamy, a psycholog potwierdza

Dlaczego szum pomaga zasnąć?

Bo tworzy jakby bańkę, od której odbijają się inne dźwięki (skrzypienie podłogi, odgłos aut za oknem, rozmowa itp.) mogące zakłócać sen. Biały szum pochłania je, dzięki czemu małe nie docierają do mózgu i nie rozpraszają. W przypadku niemowląt istnieje jeszcze inne wytłumaczenie - zdaniem niektórych naukowców, biały szum przypomina dźwięki, które docierały do dziecka rozwijającego się w macicy przez 9 miesięcy życia, dlatego maluchy słysząc biały szum, czują się bezpieczniej, uspokajają się i lepiej zasypiają.

Jakie są naturalne źródła białego i różowego szumu?

Biały szum występuje w przyrodzie - tak brzmi mżawka, płynąca woda czy wiatr poruszający liśćmi drzew. Sztucznie można go wygenerować suszarką do włosów, wentylatorem, emitują go tez specjalne zabawki dla niemowląt. Różowy szum, który opiera się bardziej na basach, brzmi jak deszcz lub fale oceanu.