Włącz maluszkowi suszarkę do snu. Nie tylko lepiej zaśnie, ale będzie też bezpieczniejsze

2022-03-10 13:29

Biały szum pomaga niemowlakowi zasnąć i działa też zbawiennie na sam sen. Szum suszarki przy okazji pomaga odpocząć jego zmęczonym rodzicom. Przeczytaj, dlaczego coraz więcej mam wykorzystuje odgłos suszarki do usypiania niemowlaka.

niemowlę biały szum
Autor: Getty Images Dlaczego szum suszarki działa na maleństwa tak kojąco?

Biały szum to nic innego, jak jednostajne dźwięki, które wydają domowe sprzęty, np. szum suszarki do włosów czy lodówki. Wiele filmów z białym szumem jest również dostępnych w internecie. Istnieje nawet aplikacja White Noise Baby na telefony komórkowe i specjalne urządzenia generujące takie dźwięki, gdzie można odsłuchać biały szum mp3. Z tej metody usypiania niemowlaków mogą więc korzystać wszyscy rodzice. Szum suszarki dla niemowlaka: jak wykorzystać do usypiania dziecka?

Zobacz: Szumiące zabawki - na czym polega ich działanie? Zobacz RANKING szumiących zabawek

Spis treści

 1. Co pomaga zasnąć - szum suszarki dla niemowlaka
 2. Biały szum mp3 - jak działa na niemowlaka i dorosłego
 3. Dlaczego biały szum?
 4. Odgłos suszarki dla niemowlaka to naturalny dźwięk?
Sen dziecka

Co pomaga zasnąć - szum suszarki dla niemowlaka

Oczywiście, istnieje kilka zasad stosowania białego szumu u niemowlaka, których trzeba przestrzegać, by niechcący nie zaszkodzić dziecku:

 • nie wolno stawiać urządzenia generującego dźwięk bezpośrednio przy kołysce, łóżeczku,
 • bezpieczny dla niemowlaka limit wytwarzanego dźwięku wynosi 50 dB,
 • wytwarzany dźwięk (białym szum) powinien przypominać odgłos, jaki słyszymy, gdy ktoś obok bierze prysznic,
 • biały szum pomaga noworodkowi zyskać spokojny sen, dlatego zaleca się stosować go wyłącznie w tym celu; nie jest wskazane generowanie tych dźwięków, gdy dziecko jest w fazie aktywności,
 • zastosowanie metody białego szumu u niemowlaka warto skonsultować ze sprawdzonym lekarzem specjalistą,
 • szum suszarki najbardziej pomaga dzieciom w wieku 0-5 lat, choć im wcześniej, tym lepiej.

Przeczytaj: Regres snu u niemowlaka i starszego dziecka - ile trwa i jak sobie z nim poradzić?

Biały szum mp3 - jak działa na niemowlaka i dorosłego

Oprócz kojącego działania na sen niemowlaka, wsłuchiwanie się w biały szum przynosi dzieciom i dorosłym jeszcze inne korzyści. Przede wszystkim - relaksuje. Noworodek się niczym nie stresuje, a dorosły może odpocząć po całym dniu w pracy. Zyskuje na tym również mózg. Jest bowiem wyczulony na odbiór tego bodźca i szuka kolejnych. Śpi, relaksuje się, ale jednocześnie pracuje. 

Badania wykazały również, że szum małego wentylatora ustawionego w pokoju dziecka zmniejsza ryzyko wystąpienia SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Nie wiadomo, dlaczego akurat wentylator ma takie działanie, ale być może ma na to wpływ wytwarzany przez urządzenie biały szum.

Co pomaga zasnąć? Biały szum wytwarzają w domu:

 1. oczyszczacz powietrza
 2. tykający zegar
 3. pracujące akwarium
 4. muzyka, która odtwarza dźwięki natury: szum ocenu, odgłos spadającego wodospadu
 5. dźwięk pustej odgrywanej kasety
 6. dźwięk spadających z kranu kropli
 7. dźwięk fontanny - nagrany lub naturalny - za oknem.

Dlaczego biały szum?

Pierwsze badania związane z działaniem białego szumu przeprowadzono w 1990 roku. Pracownicy Instytutu Położnictwa i Ginekologii przy Queen Charlotte's Hospital w Londynie podzielili 40 niemowląt na dwie grupy. Połowa dzieci spała z białym szumem w tle, druga część - w ciszy.

U tych pierwszych częstotliwość uderzeń serca w ciągu dwóch pierwszych minut spadła ze 180 do 110 uderzeń na minutę. Co więcej, po pięciu minutach badania z grupy noworodków poddanej działaniu białego szumu spało już 80 procent maluchów, w grupie z ciszą - 25 procent.

Dziecko w łonie mamy cały czas jest otoczone dźwiękami. W łożysku jest bardzo głośno, a mimo to maluch śpi snem sprawiedliwego. Kiedy jednak noworodek przychodzi na świat, natrafia na niespodziewaną ciszę. Wiadomo, że nigdzie nie będzie mu lepiej niż w brzuchu mamy, więc dlaczego nie zapewnić mu podobnych warunków i nie włączyć szumu suszarki dla niemowlaka?

Przeczytaj: Sposoby na dłuższy sen niemowlaka: co robić, żeby niemowlę przespało całą noc?

Odgłos suszarki dla niemowlaka to naturalny dźwięk?

Doktor Harvey Karp, znany amerykański pediatra specjalizujący się w metodach uspokajania dzieci, w swojej książce The happiest baby on the Block wyjaśnia:

"Przekonanie o tym, że dziecko powinno spać w ciszy to jeden z największych mitów dotyczących opieki nad najmłodszymi. W łożysku matki panuje mniej więcej taki hałas, jaki wytwarza odkurzacz. Właśnie więc cisza jest dla noworodka czymś dziwnym".

Przez większość czasu niemowlak jest pogrążony w tzw. lekkim śnie. Oznacza to, że porusza się, robi różne minki, wydaje dźwięki. To naturalny stan i rodzice nie powinni się tym martwić. Niestety, często zdarza się, że noworodek jednak się budzi, zaskoczony hałasem, np. swojego bawiącego się rodzeństwa. Biały szum zapobiega takim sytuacjom.

Noworodek słyszy przede wszystkim ten dźwięk, inne dochodzące z domu są wyciszone. Dzięki temu komfortowo i spokojnie śpi sobie dłużej. Nie ma obawy, że dziecko uzależni się od białego szumu. Nie wywołuje on tego typu reakcji. 

Polecamy: Higiena snu – jak zadbać o prawidłowy sen niemowlęcia?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza