Z tą zagadką matematyczną nie radzą sobie nawet rodzice. Sprawdź swoje umiejętności

2023-10-13 10:34

Ta zagadka matematyczna spędziła sen z powiek wielu rodzicom. Nie jest łatwa i można połamać sobie na niej zęby. Sprawdź, czy poradzisz sobie z tym matematycznym zadaniem.

Zagadka matematyczna
Autor: Mehmet Gülesci/Facebook Ta zagadka matematyczna zaskoczyła nawet rodziców.

Matematyka to przedmiot, który budzi najwięcej emocji w szkole. Jedni go uwielbiają, inni nienawidzą, ale nie da się ukryć, że nawet najlepszym potrafi przysporzyć sporo problemów. Wystarczy, że trafi się zadanie, którego rozwiązanie wymaga przeprowadzenia skomplikowanych obliczeń lub zastosowania kilku wzorów. Tak jak to poniższe, z którym nie radzą sobie nawet rodzice. 

Viki Gabor o szkole i ocenach - matematyka najtrudniejsza

Oblicz pole zamalowanej powierzchni

Zadanie, które trudno rozwiązać, opublikował na Facebooku turecki nauczyciel. Na rysunku widać prostokąt, w który wpisane są dwa okręgi. Przestrzeń wokół okręgów jest zamalowana, a zadaniem ucznia jest obliczenie powierzchni zamalowanej powierzchni.

Zadanie to nie jest łatwe. Jak obliczyć powierzchnię nieregularnych zamalowanych kształtów? Nie tylko dzieci, ale i ich rodzice mają z tym problem.

Zagadka matematyczna
Autor: Getty Images Ta zagadka matematyczna nie należy do najłatwiejszych.

Rozwiązanie zadania krok po kroku

Najpierw należy obliczyć pole prostokąta. Ma on 6 cm na 8 cm, a więc jego pole wynosi 48 cm (według wzoru na pole prostokąta, czyli AxB tj. 6x8 cm). Później trzeba policzyć pole większego okręgu. Można to zrobić, ponieważ okrąg ten wpisuje się w całą wysokość prostokąta, czyli w 6 cm. Promień zatem liczy 3 cm.

Średnicę drugiego okręgu należy obliczyć, wykorzystując twierdzenie Pitagorasa: a2 + b2 = c2. Co to oznacza?

Jeśli podstawimy dane do wzoru, otrzymamy równanie (5 cm - r)2 + (3 cm - r)2= (3 cm+ r)2. Później powinniśmy wykorzystać wzór skróconego mnożenia ((a - b)2= a2 - 2 ab + b2 oraz (a + b)2 = a2 + 2 ab + b2): 25 cm2 -16 r - 6 r = 2 r2 r2 - 22 r - 25 cm ^2 = 0. Następnie należy obliczyć deltę - Δ=b2−4ac, gdzie a = 1, b = 22 i c = 25. Δ= 222 - 100, Δ= √384 ≈ 19,6. Teraz musimy obliczyć wartości x1 = - b − Δ√2a / 2a oraz  x2 = −b + Δ√2a / 2a. Po podstawieniu powyższych wartości otrzymujemy x1= 11 - 4√6 oraz x2 = - 11 - 4√6. Poprawna wartość wynosi 11 - 4√6 ≈ 1,2, co oznacza, że tyle właśnie liczy promień małego okręgu.

Ile ma pole zamalowanej powierzchni?

Jeśli promień małego okręgu liczy 1,2 cm, to jego pole wynosi π x 1,2, czyli około 4,5 cm2. Aby obliczyć pole zamalowanej powierzchni prostokąta, należy podstawić następujące dane:

P = 48 cm2 - 28,26 cm2 - 4,5 cm2,P = 15,2 cm2.

Pole powierzchni wynosi 15,2 cm2.

Czytaj: Zagadka dla dzieci, którą rozwiązują maluchy, ale nie dorośli

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza