To częsty powód przedwczesnych porodów - pokazały badania. Niełatwo się przed nim ustrzec

2022-09-27 12:18

Najnowsze badania pokazują, że to niezwykle częsty powód porodów przed terminem. Według badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne kobiety, które odczuwają lęk przed ciążą i porodem rodzą przeciętnie wcześniej niż te, które przyjmują swój stan ze spokojem.  

Kobieta w ciąży trzymająca się za głowę
Autor: Getty images Z tego powodu kobiety rodzą przedwcześnie. Nie popełnij tego błędu

Od dawna wiadomo, że stres może wpływać negatywnie na ciążę, ale teraz mamy na to dowód. Świat medyczny zapoznał się właśnie z badaniami naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, którzy na przykładzie 196 kobiet wykazali, że lęk o ciążę strach przed porodem i depresja ciążowa sprzyja urodzeniu dziecka przed terminem.

Przedwczesny poród to poród, który ma miejsce przed 37. tygodniem ciąży.

Spis treści

  1. Kobiety, które martwią się o ciążę, rodzą przedwcześnie
  2. Lęki pod koniec ciąży mają największe znaczenie
  3. Dbaj o swój nastrój w ciąży dla dziecka
Pielęgnacja wcześniaka w domu

Kobiety, które martwią się o ciążę, rodzą przedwcześnie

Ocena samopoczucia świeżo upieczonej mamy po porodzie jest powszechnym narzędziem do oceny ryzyka depresji u kobiet. Lekarze postanowili przeprowadzić podobne badanie u ciężarnych i odkryli, że te pacjentki, które odczuwały lęki, martwiły się o ciążę oraz o poród, częściej rodziły przed terminem niż te, które przyjmują swój stan ze spokojem.

„Chociaż nie wszystkie kobiety, które rozpoczynają ciążę z ogólnymi objawami lękowymi, doświadczają go przez 9 miesięcy, to jednak nasze wyniki sugerują, że kobiety, u których tak się dzieje, są szczególnie zagrożone wcześniejszym porodem – powiedziała dr Christine Dunkel Schetter, główna autorka badania z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. - Niepokój związany z ciążą jest silnym stanem psychospołecznym, który może wpływać na wyniki porodu”.

Lęki pod koniec ciąży mają największe znaczenie

Lęk przed ciążą i porodem jest rodzajem lęku związanego z nową sytuacją, w której znajduje się kobieta i jest definiowany jako szczególny stan emocjonalny związany z obawami o zdrowie dziecka i poród. Wcześniejsze badania wykazały, że lęki takie mogą skrócić czas ciąży i mieć inne niekorzystny wpływ na zdrowie dziecka. 

Nie wiadomo jednak było, czy istotne jest moment występowania zburzeń nastroju. Lekarze z USA odkryli, że najsilniejszy wpływ na przedwczesny poród miały lęki doświadczane przez matki w trzecim trymestrze ciąży, a także - w drugiej kolejności - zaburzenia nastroju odczuwane w pierwszym trymestrze.

Najczęściej przyszłe mamy zamartwiały się kwestiami, jak zdrowie nienarodzonego dziecka, poród i przyszłe rodzicielstwo. Lęki utrzymywały się nawet wtedy, gdy ocena zdrowia dziecka i kondycji ciąży była prawidłowa.

Czytaj również: Dotknęła mnie depresja w ciąży. Jak sobie z nią poradziłam?

Sprawdź, czy jesteś zagrożona porodem przedwczesnym

Dbaj o swój nastrój w ciąży dla dziecka

Wyniki badań, opublikowane w czasopiśmie Health Psychology, pokazują, że lęk przed ciążą wyraźnie łączył się z urodzeniem wcześniaka, ale nie tylko. Ujawniają również związki między matczynymi zaburzeniami nastroju przed porodem a rozwojem immunologicznym i neurobehawioralnym niemowląt. Specjaliści dowiedli, że objawy i leki w czasie ciąży wpływają negatywnie na zdrowie dziecka i zwiększają u niego ryzyko chorób, w tym infekcji.

Nie można też zapominać o innych zagrożeniach i negatywnych skutkach przedwczesnego porodu, które odbijają sie na dziecku. Wcześniaki, zwłaszcza te urodzone bardzo wcześnie, często mają skomplikowane problemy zdrowotne. 

Krótkoterminowe skutki porodu przedwczesnego to między innymi niewydolność oddechowa i niedojrzały układ nerwowy, zaś długofalowe skutki obejmują problemy, takie jak: problemy behawioralne i społeczno-emocjonalne, zwiększone ryzyko schorzeń, takich jak zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), większe ryzyko zespołu nagłej śmierci niemowląt i chorób przewlekłych (choroby serca, nadciśnienie i cukrzyca).