Zabawy plażowe, które pozwolą na długo zająć dzieci, a tobie - odpocząć na leżaczku

2022-07-27 12:36

Chwila spokoju podczas letniego wypoczynku dla każdego rodzica jest na wagę złota. Dlatego każda forma zabawy, która zajmie dziecko na dłużej jest godna uwagi i wypróbowania. Co ciekawe do najbardziej wciągających zabaw plażowych nie potrzeba specjalnych akcesoriów i zabawek - liczy się przede wszystkim dobry pomysł.

Zabawy plażowe, które pozwolą na długo zająć dzieci, a tobie odpocząć na leżaczku
Autor: Getty images Zabawy plażowe, które pozwolą na długo zająć dzieci, a tobie odpocząć na leżaczku

Kiedy twoim dzieciom znudzi się już budowanie zamków i stawienie babek na plaży i zacznie się klasyczne i cykliczne „Pobawisz się ze mną?”, zaproponuj im jedną z naszych zabaw.

W co się bawić z dziećmi w deszczowe dni?

1. Ludek z darów plaży

Jedno dziecko kładzie się na wygładzonym piasku, a drugie patyczkiem obrysowuje jego sylwetkę. Następnie zamieniają się rolami. Gdy oba obrysy są już gotowe – należy przystąpić do ozdobienia postaci. Dorysowujemy im oczy, buzię, nos i inne detale, po czym „ubieramy” je. W tym celu najlepiej wykorzystać dary zebrane na plaży: wodorosty, patyki, kamyczki, piórka, muszelki itp. Jeśli dziecko nigdy nie bawiło się w ten sposób, jest duża szansa na to, że zabawa ta wciągnie je bez reszty. Uważajcie tylko, żebyście sami nie zaangażowali się w nią, zamiast łapać błogie chwile relaksu.

2. Plażowe bule hand made

Klasyczne bule wciągają bez reszty ludzi w każdym wieku. Z plażowymi bulami handmade jest dokładnie tak samo. Nie musisz kupować specjalnego zestawu do gry. Wystarczy zabrać ze sobą piłeczki tenisowe lub duże piłeczki kauczukowe. Łopatką lub małym kubeczkiem należy wykopać 6 dołków w 3 liniach (na kształt litery A). W pierwszej linii - 3, w drugiej - 2, a w trzeciej - 1. Każdy zawodnik staje na wyznaczonej linii, która w zależności od wieku uczestników, oddalona może być od 1 do 5 metrów. Gracze mają po trzy rzuty w każdej rundzie. Piłkę należy turlać po piasku, dlatego wcześniej należy piasek wygładzić. Za każdy trafiony rzut uczestnicy zbierają od 1 do 3 punktów. 1 punkt za trafienie do dołka w pierwszej linii, 2 punkty za drugą linię i analogicznie 3 za dołek w trzeciej linii. Dla utrudnienia zadania można też zróżnicować średnicę dołków.

3. Lepienie wioski

Ta zabawa jest alternatywną wersją klasycznej zabawy w budowanie zamków z pisaku. W tym jednak wariancie nie będziemy budować jednego dużego zamku, ale kilkanaście lub kilkadziesiąt małych domków. Co ważne całe zadanie będziemy wykonywać tylko rękami – bez użycia łopatek, wiaderek i foremek.

Aby ulepić wioskę, potrzebny będzie mokry piasek prosto z morza, dlatego najlepiej umiejscowić się od razu nad samym jego brzegiem. Łapiemy garstkę piasku, odcedzamy ją w rękach, po czym lepimy chatkę. Gotowe domki będą przypomniały nieco te z tureckiej Kapadocji.

Dlatego warto przed zabawą pokazać dziecku fotografie z tej niezwykłej historycznej krainy. Całą wioskę warto otoczyć murem, a poszczególnym chatkom nadać funkcje – np. szkoła, sklep, kuźnia itp.

4. Napełnianie wiaderek

To rodzaj zadania zręcznościowego, w które zaangażowanych musi być przynajmniej dwoje dzieci. Każdemu z nich dajemy po dużym wiaderku i małym plastikowym kubeczku (sprawdzi się też mała foremka do babek). Wiaderka ustawiamy w pewnej odległości od morza. Im dalej, tym zabawa potrwa dłużej. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze napełnienie wiaderka wodą za pomocą kubeczka.

5. Sklep z pamiątkami

Do tej zabawy warto się przygotować. Wspólnie wybierzcie się na spacer po plaży i nazbierajcie różne naturalne skarby. Jeśli jednak szczęśliwie przebywacie na pustej plaży, gdzie dzieci możecie mieć cały czas na oku, wasze pociechy mogą to zrobić bez was. Wtedy wyślijcie je na tajną misję w roli poszukiwaczy skarbów.

Po powrocie z wyprawy z uwagą obejrzyjcie zdobycze waszych pociech. Następnie poproście dzieci o posegregowanie pamiątek i ułożenie ich niczym na sklepowej ladzie. Teraz można już zacząć zabawę w sklep z pamiątkami.

Przeczytaj także: Baw się i odpoczywaj – 10 pomysłów na zabawy w pozycji leżącej

Pomysły na zabawę na plaży - co można robić z maluchem na plaży?