Zadbaj o bezpieczeństwo rodziny podczas wiosennych spacerów. "Nie należy jej drażnić"

2024-04-02 15:23

Żmije są w polskich lasach, a przez ciepło zrobiły się bardzo aktywne. Wielkanoc była wyjątkowo gorąca, a cały kwiecień mimo kilku chłodniejszych dni, ma być równie ciepły. To idealna pogoda na spacery w lesie, ale konieczna jest ostrożność, zwłaszcza u dzieci, które kochają biegać poza wyznaczonymi ścieżkami. „Trzeba patrzeć, gdzie się stąpa” - radzą leśnicy. Jak nauczyć dziecko bezpieczeństwa w lesie?

Żmije już się obudziły i są w polskich lasach.
Autor: Getty Images Żmije już się obudziły i są w polskich lasach.

Choć ukąszenie przez żmiję brzmi strasznie, panika nie jest wskazana. Warto znać specyfikę jadu żmij, które żyją w Polsce, by z jednej strony walczyć z lękiem, a z drugiej - nie bagatelizować zagrożenia.

- Żmija jest jedynym w Polsce jadowitym wężem, ale na szczęście jej ukąszenie nie jest śmiertelne - uspokaja Ariel Szczotok, ratownik medyczny w rozmowie z mjakmama24.pl. - Ukąszenie żmii jest jednak niebezpieczne dla małych dzieci i dla osób starszych. Jad żmii zawiera toksynę, która wywołuje zaburzenia neurologiczne - tłumaczy ratownik. 

Właśnie dlatego, oprócz ostrożności w lesie, warto znać zasady pierwszej pomocy i szybkiej reakcji w nagłych wypadkach. Po spacerze dziecko należy dokładnie obejrzeć nie tylko z uwagi na kleszcze. Może być nawet tak, że maluch nie zorientuje się, że został ukąszony...

Dowiedz się: Co zrobić, gdy dziecko użądli osa, pszczoła lub gdy ukąsi je żmija? [FILM]

Spis treści

  1. Żmije bardzo aktywne tej wiosny
  2. Co zrobić gdy dziecko ukąsi żmija?
  3. Jakie objawy daje ukąszenie żmii?
Pierwsza pomoc w użądleniach i ukąszeniach

Żmije bardzo aktywne tej wiosny

O aktywności żmij w polskich lasach, leśnicy pisali już od połowy marca. Wyjątkowo gorący koniec miesiąca jeszcze bardziej obudził te zwierzęta. 

- Gady lubią się wygrzewać w cieple - na kamieniach lub w mocno nasłonecznionych miejscach w lesie - czytamy w komunikacie Lasów Państwowych z nadleśnictwa Lidzbark.

Nie oznacza to jednak, że lepiej nie chodzić z dziećmi do lasu. Trzeba tylko znać podstawowe zasady, by uniknąć kontaktu ze żmijami.

- Należy pamiętać, że nigdy nie ukąsi człowieka, jeśli nie ma ku temu powodu. Najczęściej robi to odruchowo, gdy się ją przypadkowo nadepnie lub przestraszy. By starać się uniknąć nieprzyjemności z jej strony należy pamiętać o zakładaniu wysokich butów do lasu (koniecznie za kostkę; nie ma mowy o sandałach) oraz patrzeniu, gdzie się stąpa. A najlepiej spacerować szutrowymi drogami leśnymi, gdzie łatwiej jest ją zauważyć niż w lesie w zaroślach - tłumaczą leśnicy.

Warto zaznaczyć też, że żmija zygzakowata - mimo nazwy - występuje również w kolorze czarnym, bez widocznego zygzaka. 

Co zrobić gdy dziecko ukąsi żmija?

Ukąszenie żmii zawsze zostawia na ciele dwa małe ślady. Zazwyczaj wypływają z nich krew i jad. Jeśli podejrzewamy, że dziecko ukąsiła żmija, nie tamujmy miejsca skaleczenia, tylko pozwólmy wypłynąć krwi, a przy okazji toksynom, które wprowadził gad.

Jeśli tylko mamy możliwość, czym prędzej jedźmy z dzieckiem do szpitala. Nie zawsze jednak poradzimy sobie samodzielnie. Nie zawsze też możemy szybko przetransportować dziecko do placówki medycznej. Jeśli znajdujemy się w środku lasu albo wysoko w górach, możemy założyć dziecku opaskę uciskową zrobioną z fragmentu odzieży. Opaskę mocujemy zawsze powyżej miejsca ukąszenia, żeby zmniejszyć rozprzestrzenianie się jadu po ciele. Gdy udzielimy dziecku właśnie takiej pierwszej pomocy, możemy wzywać pogotowie albo służby ratownicze.

Jakie objawy daje ukąszenie żmii?

Może się zdarzyć, że ani my, ani dziecko poruszone zabawą nie zorientujemy się, że doszło do ukąszenia żmii. Jeśli jednak po spacerze w lesie u dziecka pojawi się pobudzenie, ból głowy, wymioty, omdlenie, obrzęk języka i warg, a także obrzęk węzłów chłonnych, może to być objaw ukąszenia przez żmiję.

Zobacz też: „Dotarło do mnie, że syn był bliski śmierci”. Ratownik i tata czwórki wie, co mówi

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza