Zamiana ról? Coraz więcej mężczyzn zostaje ojcami na pełen etat

2022-12-12 15:08

Te zmiany zachodzą już od wielu lat, jednak kolejne czynniki, takie jak pandemia, czy kryzys gospodarczy je przyspieszają. Wszystko wskazuje na to, że niebawem wychowywanie dzieci nie będzie rolą przypisaną głównie kobietom. Maleje bowiem odsetek pełnoetatowych mam, na rzecz ojców, jako głównych opiekunów dzieci i domu.

pełnoetatowy tata
Autor: Getty Images Czemu coraz więcej męzczyzn decyduje się na bycie pełnoetatowym tatą?

Coraz więcej ojców decyduje się na pozostanie w domu i opiekuje się dziećmi, a w zamian matka jest głównym żywicielem rodziny. Według Centrum Badawczego PEW w 2021 roku około 2,1 miliona mężczyzn w USA było ojcami pozostającymi w domu, co oznacza wzrost o 8% od 1989 roku. To dane zebrane na rynku amerykańskim, jednak eksperci są zdania, że trendy te stopniowo obejmują cały świat.

Przeczytaj: Czy samotny tata ma jakieś przywileje? Sprawdź to

Od czego zależą alimenty i opieka nad dzieckiem

Dowiedz się: „Jesteś jak twój ojciec!”. Nigdy nie mów tak do dziecka, a wiesz, dlaczego?

Kobiety studiują chętniej od mężczyzn

Zdaniem demografów, wpływ na coraz większą liczbę mężczyzn poświęcających się domowi i dzieciom ma wiele czynników. Jest to także wynik innego trendu - coraz więcej kobiet zyskuje wyższe wykształcenie i poszerza kwalifikacje zawodowe, podczas gdy liczba starannie wykształconych mężczyzn maleje.

Wall Street Journal podaje statystyki, które wskazują na aż 71% spadek zapisów mężczyzn na uczelnie i uniwersytety w USA w ciągu ostatnich pięciu lat. 

Pandemia i kryzy także wpływają na styl życia w rodzinie

Według danych przytaczanych przez stację CNBC już kryzys finansowy z 2008 roku spowodował, że wielu ojców zostało bez pracy. W tamtym czasie 2,2 miliona mężczyzn zostało ojcami na pełen etat, ponieważ to praca kobiet okazała się stabilniejsza.

Podobny wpływ na kształtowanie się rynku pracy zdaniem speców od ekonomii, miała pandemia. Coraz więcej zawodów można było wykonywać w pełni zdalnie i godzić nawet pełen etat z wychowywaniem starszych dzieci. W obliczu nowego kryzysu, wiele rodzin obliczyło, że więcej pieniędzy w domowym budżecie zostanie, gdy mężczyzna zacznie jedynie dorywczo wykonywać zlecania pracując z domu, niż gdyby trzeba było zatrudniać opiekę do dzieci

Spadek zatrudnienia u mężczyzn nie zawsze wynika jednak z roli w rodzinie. Według danych z listopada 2022 r. ponad 7 mln amerykańskich mężczyzn, którzy zaliczają się do przedziału „25–54 lata”, nie pracuje ani nie szuka pracy. Jak sądzicie, to pozytywny trend?

Zobacz: Te 10 rzeczy wskazuje, że mężczyzna będzie dobrym ojcem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza