SAMOTNY TATA: jakie ma prawa i przywileje?

2014-07-27 18:31

Samotne wychowywanie dzieci przez ojca to zjawisko zdecydowanie rzadsze niż samotne macierzyństwo, ale równie trudne. Samotny tata nie jest jednak pozostawiony sam sobie. Zobacz, jak prawa i przywileje przysługują samotnym ojcom.

Samotne rodzicielstwo to duże wyzwanie zarówno dla matki, jak i ojca. Samotny rodzic musi zapewnić rodzinie środki materialne, ale też na jego barki spada ciężar wychowania dziecka. Dlatego samotny rodzic może liczyć na wsparcie państwa. Prawa i przywileje samotnego ojca nie różnią się od tych przysługujących samotnej mamie.

Prawa samotnego taty: alimenty

Jeśli matka dziecka żyje, samotny tata może wystąpić o zasądzenie alimentów płaconych przez nią. To ważne, zwłaszcza gdy ojciec ma niskie dochody i mógłby ubiegać się o zasiłek dla osób samotnie wychowujących dziecko. Alimenty nie są zależne od tego, czy dziecko urodziło się w małżeństwie czy poza nim, a także od dochodów rodziców, ponieważ dziecko ma prawo do życia na tym samym poziomie co rodzice. O alimenty można wystąpić do sądu rodzinnego.

>>Przeczytaj również, jak wspierać swoją partnerkę w ciąży>>

Prawa samotnego taty: pomoc finansowa

Samotny tata może także liczyć na wsparcie finansowe państwa, ale tylko wtedy, gdy pozew o alimenty został oddalony lub matka nie żyje, a dochody ojca nie przekraczają 539 zł netto na osobę (lub 623 zł, gdy dziecko jest niepełnosprawne). Kwoty te od 1 listopada 2014 roku będą wynosić odpowiednio 574 zł i 664 zł. Zasiłek dla rodziców samotnie wychowujących dziecko wynosi 77 zł miesięcznie na dziecko do lat 5, 106 zł na dziecko w wieku 5-18 lat i 115 zł na dziecko w wieku 18-24 lata. Do tego samotny ojciec może liczyć na dodatek do zasiłku rodzinnego – 170 zł, ale nie więcej niż 340 zł na wszystkie dzieci (w przypadku dziecka niepełnosprawnego dodatek zwiększa się o 80 zł, ale nie więcej niż o 160 zł na wszystkie dzieci). Wniosek o zasiłek składa się w urzędzie gminy. Poza podstawowym zasiłkiem tacie przysługują też rozmaite dodatki (z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, rozpoczęcia roku szkolnego, podjęcia przez dziecko nauki poza miejscem zamieszkania).

Mjakmama24.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza