Zapłaci byłej żonie za zajmowanie się domem i dziećmi przez 25 lat. Sąd: "To przemoc ekonomiczna"

2023-03-08 12:51

Do przełomowego wyroku sądu doszło w Hiszpanii. Ivana Moral, która przez 25 lat trwania związku małżeńskiego zajmowała się domem i dziećmi otrzyma od byłego męża kwotę wynoszącą w przeliczeniu niespełna milion złotych. Na tym jednak nie koniec. Mężczyzna będzie też musiał wypłacać żonie comiesięczną emeryturę.

Były mąż zapłaci żonie za 25 lat bycia kurą domową.
Autor: Getty Images/ Twitter screenshot Były mąż zapłaci żonie za 25 lat bycia "kurą domową".

Sprawiedliwość czasami istnieje. Ivana Moral, która wyszła za mąż za hiszpańskiego biznesmana w 1995 roku, aż do 2020 roku zajmowała się jego domem. Wychowała ich wspólne dzieci, sprzątała, gotowała. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że mężczyzna, który już wcześniej prowadził swoją firmę, namówił ją na podpisanie intercyzy.

Kobieta dla wygody całej rodziny, została w domu z dziećmi, a jej mąż w tym czasie rozkręcał biznes. Po 25 latach ich związek się rozpadł, a w wyniku rozwodu Ivana została bez grosza przy duszy, podczas gdy jej mąż stał się bardzo zamożnym człowiekiem. Wtedy zdesperowana kobieta skierowała sprawę do sądu. 

Dowiedz się: Twój partner cię obraża, wyśmiewa i osądza? To przemoc, na którą nie powinnaś pozwolić

Jak ustala się opiekę nad dzieckiem po rozwodzie?

Przeczytaj też: Twój partner niechętnie zajmuje się dzieckiem? Podpowiadamy, co robić

Sąd wycenił pracę żony i matki

Sędzia Laura Ruiz Alaminos, zasiadająca w sądzie w Maladze, na południu Hiszpanii, wydała wyrok, o którym mówi dziś cały świat. Mimo iż firma mężczyzny była chroniona zapisami intercyzy i Moral nie miała do niej żadnych praw, sędzia rozwiązała sprawę w inny sposób. 

Zsumowano wszystkie miesiące i lata trwania małzeństwa, zakładając obowiązujące w każdym okresie płace minimalne. 25 lat pożycia małżeńskiego, mimo niewygórowanych kwot, jakie zarabiałaby właśnie pomoc domowa, dało sumę 1 milona złotych. Dzięki tym pieniądzom kobieta i jej córki mogą na nowo ułożyć sobie życie. Sędzia Ruiz Alaminos poszła jednak o krok dalej i mężczyzna ma obowiązek wypłacania byłej żonie także comiesięcznej, minimalnej emerytury. 

"To przemoc ekonomiczna"

- Wspierałam męża w pracy i w rodzinie jako matka i jako żona. Nigdy nie pozwolono mi wejść do jego spraw finansowych; wszystko było zapisane na jego nazwisko - komentowała Ivana Moral w rozmowie z hiszpańskimi mediami. 

W trakcie batalii sądowej wyszły na jaw zachowania męża kobiety, które sąd określił w finalnym orzeczeniu, jako dosłowną "przemoc ekonomiczną". Chodziło między innymi o wydzielanie pieniędzy.

- Nie mogłam kupić nowej pościeli dla moich córek bez jego zgody, ale on miał na przykład kask motocyklowy za 400 euro - mówiła Moral, zauważając, że czuła się „zagrożona ekonomicznie, bezwartościowa, zawsze zależna od męża” .

Zobacz: Ekspertka prawa rodzinnego odpowiada na pytania dotyczące rozwodów - zobacz film

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza