Zapłaci byłej żonie za zajmowanie się domem i dziećmi przez 25 lat. Sąd: "To przemoc ekonomiczna"

2023-03-08 12:51

Do przełomowego wyroku sądu doszło w Hiszpanii. Ivana Moral, która przez 25 lat trwania związku małżeńskiego zajmowała się domem i dziećmi otrzyma od byłego męża kwotę wynoszącą w przeliczeniu niespełna milion złotych. Na tym jednak nie koniec. Mężczyzna będzie też musiał wypłacać żonie comiesięczną emeryturę.

Były mąż zapłaci żonie za 25 lat bycia kurą domową.
Autor: Getty Images/ Twitter screenshot Były mąż zapłaci żonie za 25 lat bycia "kurą domową".

Sprawiedliwość czasami istnieje. Ivana Moral, która wyszła za mąż za hiszpańskiego biznesmana w 1995 roku, aż do 2020 roku zajmowała się jego domem. Wychowała ich wspólne dzieci, sprzątała, gotowała. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że mężczyzna, który już wcześniej prowadził swoją firmę, namówił ją na podpisanie intercyzy.

Kobieta dla wygody całej rodziny, została w domu z dziećmi, a jej mąż w tym czasie rozkręcał biznes. Po 25 latach ich związek się rozpadł, a w wyniku rozwodu Ivana została bez grosza przy duszy, podczas gdy jej mąż stał się bardzo zamożnym człowiekiem. Wtedy zdesperowana kobieta skierowała sprawę do sądu. 

Dowiedz się: Twój partner cię obraża, wyśmiewa i osądza? To przemoc, na którą nie powinnaś pozwolić

Jak ustala się opiekę nad dzieckiem po rozwodzie?

Przeczytaj też: Twój partner niechętnie zajmuje się dzieckiem? Podpowiadamy, co robić

Sąd wycenił pracę żony i matki

Sędzia Laura Ruiz Alaminos, zasiadająca w sądzie w Maladze, na południu Hiszpanii, wydała wyrok, o którym mówi dziś cały świat. Mimo iż firma mężczyzny była chroniona zapisami intercyzy i Moral nie miała do niej żadnych praw, sędzia rozwiązała sprawę w inny sposób. 

Zsumowano wszystkie miesiące i lata trwania małzeństwa, zakładając obowiązujące w każdym okresie płace minimalne. 25 lat pożycia małżeńskiego, mimo niewygórowanych kwot, jakie zarabiałaby właśnie pomoc domowa, dało sumę 1 milona złotych. Dzięki tym pieniądzom kobieta i jej córki mogą na nowo ułożyć sobie życie. Sędzia Ruiz Alaminos poszła jednak o krok dalej i mężczyzna ma obowiązek wypłacania byłej żonie także comiesięcznej, minimalnej emerytury. 

"To przemoc ekonomiczna"

- Wspierałam męża w pracy i w rodzinie jako matka i jako żona. Nigdy nie pozwolono mi wejść do jego spraw finansowych; wszystko było zapisane na jego nazwisko - komentowała Ivana Moral w rozmowie z hiszpańskimi mediami. 

W trakcie batalii sądowej wyszły na jaw zachowania męża kobiety, które sąd określił w finalnym orzeczeniu, jako dosłowną "przemoc ekonomiczną". Chodziło między innymi o wydzielanie pieniędzy.

- Nie mogłam kupić nowej pościeli dla moich córek bez jego zgody, ale on miał na przykład kask motocyklowy za 400 euro - mówiła Moral, zauważając, że czuła się „zagrożona ekonomicznie, bezwartościowa, zawsze zależna od męża” .

Zobacz: Ekspertka prawa rodzinnego odpowiada na pytania dotyczące rozwodów - zobacz film

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza