Zapytała księdza, czy może zabrać nieochrzczone dziecko na cmentarz. Inne matki się oburzyły

2023-11-02 11:14

Cmentarz to miejsce szczególne, wizyty na nim obrosły w wiele zabobonów. Według wielu osób niewskazane jest nie tylko pojawianie się na nim w ciąży, lecz także z dzieckiem, które jeszcze nie zostało ochrzczone.

Zapytała księdza, czy może zabrać nieochrzczone dziecko na cmentarz. Inne matki się oburzyły
Autor: Getty Images Zapytała księdza, czy może zabrać nieochrzczone dziecko na cmentarz. Inne matki się oburzyły

1 listopada w Kościele katolickim obchodzony jest dzień Wszystkich Świętych, a 2 listopada - Dzień Zaduszny czyli dzień pamięci o zmarłych. Na cmentarzach można więc spotkać całe rodziny pragnące zapalić symboliczne światełko na grobach swoich bliskich i zmówić modlitwę za ich dusze.

Wciąż jednak uważa się, że kobieta w ciąży nie powinna iść na cmentarz, a zwłaszcza uczestniczyć w pogrzebie. Choć wiele osób może sądzić, że ten zabobon głosi, że chodzi o rychłą śmierć matki czy dziecka, ludowe źródła podają, że patrzenie na nagrobki czy zmarłych miało prowadzić do niedokrwistości u maluszka i... próchnicy.

Spis treści

  1. Czy można zabrać nieochrzczone dziecko na cmentarz?
  2. Matki oburzone pytaniem
Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? M jak mama

Jest całkiem spore grono osób, które wyznając wiarę katolicką nie widzą problemu w tym, by wierzyć także w zabobony. Część ma wątpliwości i odpowiedzi na nurtujące pytania szuka u osób, które uważa za duchowy autorytet. Jedna z mam postanowiła więc zadać takie pytanie księdzu.

Czy można zabrać nieochrzczone dziecko na cmentarz?

Właśnie takie pytanie jedna z internautek zadała popularnemu na TikToku księdzu Sebastianowi Picurowi. Profil duchownego obserwuje 740 tysiące osób, a jego filmiki uzyskały miliony polubień. Co odpowiedział popularny w internecie ksiądz? Nie widzi żadnych przeciwwskazań, by pojawić się na cmentarzu z dzieckiem, także nieochrzczonym.

Takie samo zdanie duchowny ma na temat pojawiania się na cmentarzu w czasie ciąży a także podchodzenia przez ciężarną do trumny z ciałem zmarłego. Są to przesądy, które dla Kościoła katolickiego nie mają żadnego uzasadnienia.

Czytaj też: Zakładasz takie buty na grobbing? Jeśli jesteś przesądna, nigdy tego nie rób

Matki oburzone pytaniem

Część internautów szczególnie przywiązana do tradycji chrześcijańskich uważa jednak, że pierwsze wyjście dziecka z domu powinno być wyjściem do kościoła - na chrzest. Być może właśnie z tego powodu dawniej tak wcześnie chrzczono dzieci. Wpływ na to z pewnością miała również wysoka umieralność noworodków.

Pytaniem matki nieochrzczonego dziecka oburzone poczuły się za to inne internautki. I chodzi wcale nie o sam fakt, że w zabieraniu wspomnianego dziecka na cmentarz widzą problem ale o to, że kobieta pyta o tak oczywiste rzeczy.

Zdaniem oburzonych komentujących przerażające jest to, że dorosła osoba nie podejmuje takich decyzji samodzielnie, we wszystkich potrzebując rady duchownego.

"Co to w ogóle za pytanie. Ludzie nie potrafią już prostych czynności samodzielnie wykonywać"

"Ludzie jest XXI wiek a ludzie pytają się księdza czy mogą zabrać dziecko na spacer"

Nie zabrakło również komentarzy żartobliwych, w których internauci pytali, czy w takim razie nieochrzczone dziecko mogą zabrać do marketu. Duchowny oczywiście nie zajął stanowiska. Na jego profilu można znaleźć więcej filmików z serii pytanie - odpowiedź. W ostatnich pytaniach dość często przewija się temat cmentarzy.

Ksiądz Sebastian Picur wspomniał także o tym, że nekropolii nie należy odwiedzać w towarzystwie psa (często właściwe tabliczki można znaleźć na bramach cmentarzy). W komentarzach rozpoczęła się jednak żarliwa dyskusja, ponieważ zakaz ten nie ma uzasadnienia prawnego i niejednokrotnie sądy orzekały, że jest on bezprawny, bo dyskryminuje opiekunów zwierząt domowych.

Zobacz też: "Nie ilość wizyt na cmentarzu czyni mnie dobrą matką". Magdalena Stępień wspomina zmarłego Oliwierka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza