Zmiany w szkole - co zaskoczy uczniów w roku szkolnym 2021/2022?

2021-09-01 9:56

Od 1 września zmienia się nie tylko lista lektur i wytyczne dotyczące przeprowadzania egzaminów. Jak będą wyglądać lekcje wychowania fizycznego i czy w szkołach trzeba nosić maseczki?

Zmiany w szkołach w roku szkolnym 2021/2022
Autor: Getty images Zmiany w szkołach w roku szkolnym 2021/2022

Czy w roku szkolnym 2021/2022 uczniowie będą spotykać się na przerwach z kolegami z innych klas? Czy na terenie placówek będą obowiązywać maseczki ochronne? Już wiadomo, jakie zmiany czekają na uczniów. Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny wydały instrukcję, która ma obowiązywać w szkołach.

Niektóre wytyczne mogą zaskoczyć uczniów. Chodzi m.in. o to, jak w roku szkolnym 2021/2022 będą wyglądać lekcje WF-u. Okazuje się, że fani gier zespołowych będą zawiedzeni.

Czytaj także: Lektury szkolne klasa 4 w roku szkolnym 2021/2022

Dni wolne w roku szkolnym 2021/2022

Lekcje WF-u w reżimie sanitarnym

W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie nie będą mogli grać w koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną? Wśród obostrzeń sanitarnych znalazły się zapisy mówiące nie tylko o koniecznym dystansie 1,5 m, lecz także o unikaniu gier kontaktowych:

"Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych" - czytamy w instrukcji przygotowanej dla szkół.

Zasada zachowania dystansu obowiązuje także podczas pozostałych lekcji. Wymagany jest m.in. dystans między biurkiem nauczyciela a ławkami uczniów, który można zrealizować np. przez zostawienie pustej ławki w sąsiedztwie biurka nauczyciela. W miarę możliwości, uczniowie z różnych klas nie powinni mieszać się ze sobą.

Co z zajęciami pozalekcyjnymi? Czy będą mogły odbywać się w szkołach? Tak - ale pod pewnymi warunkami:

"Należy ustalić i upowszechnić zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole. Nie powinny odbywać się one w trakcie zajęć obowiązkowych szkoły, a po ich zakończeniu. Rekomenduje się organizację zajęć pozalekcyjnych w małych grupach lub w oddziałach klasowych, z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych. Przed rozpoczęciem i po zakończeniu tych zajęć – mycie i dezynfekcja powierzchni dotykowych oraz dokładne wietrzenie sal" - czytamy w instrukcji resortu.

Dystans, dezynfekcja, higiena, maseczka, wietrzenie

To główne hasła, o których będą musiały pamiętać wszystkie osoby przebywające na terenie placówek szkolnych. Sale mają być wietrzone minimum raz na godzinę oraz w dni wolne od zajęć lekcyjnych. Uczniowie mają spędzać przerwy poza salami lekcyjnymi, zaleca się korzystanie z boisk szkolnych i przebywanie na świeżym powietrzu na terenie szkoły.

Choć w czasie lekcji uczniowie nie muszą nosić maseczek, powinni być w nie wyposażeni i korzystać z nich w przestrzeniach wspólnych i tam, gdzie zachowanie dystansu od innych osób nie jest możliwe.

Czytaj także: Zajęcia sportowe dla dzieci - jak często dzieci powinny ćwiczyć?

Szczepienia w roku szkolnym 2021/2022

W ramach programu "Bezpieczny powrót do szkół" przewidziano także akcję informacyjną dotyczącą szczepień przeciw Covid-19. W pierwszym tygodniu września, zwanym tygodniem informacyjnym, mają odbywać się spotkania z uczniami i rodzicami. 

W kolejnym tygodniu września wychowawcy będą odbierać zgody na szczepienia od rodziców i opiekunów prawnych uczniów. 

Na trzeci tydzień września zaplanowano rozpoczęcie akcji szczepień w placówkach. Szczepienia w szkołach są dobrowolne.

Czy wiesz, ile czasu dzieci mogą spędzać przed ekranem?

Pytanie 1 z 5
Ile czasu przed ekranem mogą spędzać dzieci do 2 roku życia?