Znajdźmy Anioły i podziękujmy im!

2020-05-12 13:21

Dziękując bohaterom, nie wolno zapomnieć w tym trudnym czasie o położnych wspierających kobiety na salach porodowych, oddziałach położniczych, w ich domach. W czasach pandemii wykonują one swój zawód w niezwykle trudnych warunkach.

Konkurs
Autor: Getty Images

8 maja w polskim Dniu Położnej, Fundacja Rodzić po Ludzku rozpoczęła ogólnopolski konkurs Anioły Rodzić po Ludzku. Jest on hołdem i podziękowaniem dla wszystkim położnych za ich ciężką pracę, siłę, profesjonalizm, szczególną troskę, jaką otaczają kobiety. Celem konkursu jest znalezienie tych położnych, o których kobiety w swoich wspomnieniach mówią “anioł”.

W polskim Dniu Położnej Fundacja Rodzić po Ludzku rozpoczyna Konkurs Anioły Rodzić po Ludzku. Fundacja szuka położnych “aniołów”, które z zaangażowaniem i z pasji dla swojego zawodu, zwłaszcza w takim trudnym czasie pandemii, czule witają na świecie nowe matki i ich dzieci. Fundacja chce docenić osoby, którym szczególnie bliska jest idea opieki i rodzenia po ludzku, które wcielają je codziennie w swoim życiu.

Czytaj: Opieka nad ciężarną okiem położnej

W konkursie Anioły Rodzić po Ludzku mogą wziąć udział położne posiadające swój profil na portalu www.gdzierodzic.info. Z myślą o kobietach w ciąży szukających położnych przez internet, Fundacja stworzyła bazę położnych na swoim portalu. Na niej każda położna może stworzyć bezpłatnie swoją zawodową wizytówkę, na której prezentuje zakres wsparcia dla kobiet w ciąży, w porodzie czy połogu. Wizytówkę można założyć pod adresem: gdzierodzic.info/rejestracja

Fundacja apeluje do wszystkich kobiet, które na swojej macierzyńskiej drodze spotkały położną “anioła”, żeby wchodziły na portal gdzierodzic.info i oddały swój głos na wybraną położną. Zachęca wszystkie położne do zakładania swojej zawodowej wizytówki, aby kobiety mogły je znaleźć i im podziękować.

Głosy oddawać można do 27.10.2020. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w listopadzie. Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym zbierane są głosy kobiet, które opisują, dlaczego wybrana położna ich zdaniem zasługuje na tytuł “anioła”.

Drugi etap to praca Kapituły, która na podstawie tych opinii wybiera 10 położnych, po dwie z każdego rejonu Polski - jedną pracującą w szpitalu, drugą w środowisku z kobietami. W skład Kapituły, która zadecyduje o wyborze aniołów, wchodzi 10 wspaniałych i mądrych kobiet: Justyna Dąbrowska, Magda Mołek, Agnieszka Lisiecka, Katarzyna Branny, Ewą Wietrak, Elżbieta Cherezińska, Anna Małek, Dorota Karkowska, Alicja Kost oraz Joanna Pietrusiewicz.

Więcej o kapitule i konkursie na stronie anioly2020.gdzierodzic.info

Fundacja Rodzić po Ludzku od 24 lat działa po to, aby każda kobieta mogła urodzić swoje dziecko w godnych warunkach, otoczona szacunkiem i opieką.

Od lat realizuje działania strażnicze, rzecznicze, interwencyjne i edukacyjne kierowane do decydentów, personelu medycznego oraz kobiet w okresie ciąży i matek małych dzieci. Prowadzi stały monitoring opieki okołoporodowej w Polsce, ujawnia nadużycia i łamanie prawa, wnosi głos kobiet do przestrzeni publicznej. Organizuje konferencje dla personelu medycznego, wydaje publikacje. Od 2012 r. prowadzi portal www.gdzierodzic.info z bazę i rankingiem porodówek, dostarczające wiedzy i wsparcia w okresie okołoporodowym. W 2015 r. Fundacja otrzymała nagrodę WHO, a w 2016 r. nagrodę ONZ za „skuteczne rzecznictwo oraz wsparcie praw kobiet”.


Partnerami konkurs są Femartikel, M jak mama, Jhonson&Jhonson, Prenatal. Wydarzenie sfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.