„W 2. trymestrze ciąży dowiedziałam się, że mam czerniaka”. Zofia Zborowska dla przestrogi pokazała zdjęcia

2022-05-30 10:58

Już jakiś czas temu Zofia Zborowska wyznała, że w ciąży zmagała się z rakiem. Aktorka cierpiała na czerniaka, którego wykryto u niej w 2 trymestrze ciąży. Dziś wspomina to trudne doświadczenie i pokazuje jak wyglądała jej zmiana, by przestrzec innych.

Zofia Zborowska
Autor: Instagram/ @zborowskazofia Zosia Zborowska opowiada o tym, jak miała raka w ciąży by przestrzec innych

Kilka miesięcy temu Zofia Zborowska wyznała, że w ciąży wykryto u niej czerniaka. Aktorka żaliła się wówczas, że choroba plus nagonka medialna na jej wygląd w połączeniu z trudami ciąży były bolesnymi doświadczeniami. Dziś aktorka bierze udział w kampanii społecznej na rzecz wiedzy o raku skóry i uczula innych na to, by się badali. Swoją historię wspomina tak:

1,5 roku temu, będąc w 2 trymestrze ciąży dowiedziałam się, że mam czerniaka… na szczęście został on wykryty w bardzo wczesnym stadium. Mam cholerne szczęście.

Dowiedz się: Zborowska zachęca do doceniania ciała po ciąży. Jedną z "fanek" poniosło

Aktorka apeluje o częste badania

Teraz badam się regularnie co pół roku albo i częściej a na słońce wychodzę tylko z wysokim filtrem. - radzi aktorka.

Jak wspomina, jej czerniak był mały i nie wyglądał na pierwszy rzut oka na podejrzane znamię. Właśnie dlatego, Zborowska przekonuje, że każdy pieprzyk powinien zobaczyć lekarz. Dla wzmocnienia przekazu, aktorka pokazała zdjęcie swojego czerniaka, dodając:

Szczerze? W życiu nie powiedziałabym ze to coś podejrzanego. Malutki, lekko bardziej ciemny pieprzyk niż te obok niego. Miał może niecałe pół cm ? także błagam Was. Chrońcie się i REGULARNIE badajcie pieprzyki i inne znamiona. Tylko w ten sposób możecie uchronić się przed rakiem skory, który uwierzcie mi nie jest rzadkim zjawiskiem. 

Czerniak Zofii Zborowskiej
Autor: Instagram/ @zborowskazofia

Zobacz: Choroby nowotworowe u kobiet w ciąży - typy raka, rokowania, leczenie

"Jak widzę zjarane twarze (...), to mnie krew zalewa"

Jak podkreśla aktorka, z własnego doświadczenia, oprócz regularnie wykonywanych badań, istotna jest też profilaktyka, a w przypadku raka skóry jest to nic innego, jak używanie kremów z wysokim filtrem. 

Jak widzę zjarane twarze, „noski” i inne części ciała i jak ludzie się tym chwalą np tutaj na insta to mnie krew zalewa. Sama byłam dokładnie w tym samym miejscu jeszcze pare lat temu „lol ale się zajaralam”

Czerniak po wycięciu - Zofia Zborowska
Autor: Instagram/ @zborowskazofia

Przeczytaj: Pieprzyki u dziecka latem – czy znamiona barwnikowe trzeba chronić przed słońcem?