Pieprzyki u dziecka – czy latem trzeba chronić je przed słońcem?

2022-06-05 20:03

Pieprzyki i znamiona barwnikowe występują u ok. 98% dzieci rasy kaukaskiej i pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie. Pomimo, iż czerniak jest choroba występującą rzadko u dzieci, dotyka bowiem tylko ok. 2% najmłodszych, na pieprzyki i znamiona należy zwracać szczególną uwagę, szczególnie latem, kiedy są on narażone na działanie promieni słonecznych.

Pieprzyki u dziecka – czy latem trzeba chronić je przed słońcem?
Autor: Getty images Pieprzyki u dziecka – czy latem trzeba chronić je przed słońcem?

Pieprzyki u dziecka wymagają latem szczególnej ochrony. Chociaż przyjmuje się, że tylko ok. 5% czerniaków rozwija się właśnie ze znamion wrodzonych, to jednak pieprzyki trzeba chronić przed słońcem. Warto również regularnie kontrolować je u lekarza.

Spis treści

  1. Czym są pieprzyki u dziecka?
  2. Czy chronić pieprzyki i znamiona barwnikowe latem?
  3. Kiedy pieprzyki należy skonsultować z lekarzem?
Poparzenia słoneczne

Czym są pieprzyki u dziecka?

Znamiona barwnikowe, potocznie nazywane pieprzykami, mogą występować w formie wrodzonej lub nabytej. Znamiona wrodzone pojawiają się do ukończenia 1 roku życia, nabyte - później. Te drugie dzielą się na znamiona typowe i atypowe.

  • Znamiona typowe występują w okolicach narażonych na działanie promieni słonecznych, zwykle mają regularny, owalny kształt, gładkie brzegi i charakteryzują się niskim ryzykiem rozwoju nowotworu złośliwego.
  • Znamiona atypowe z kolei mają asymetryczny kształt, nieregularne brzegi, zwykle są większe niż znamiona typowe. Pojawiają się w okresie młodzieńczym lub po okresie dojrzewania.

U dzieci może występować też znamię Stuttona, którego cechą charakterystyczną jest odbarwienie skóry wokół znamienia. Jest to znamię współistniejące często z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak choroba Hashimoto czy atopowe zapalenie skóry.

Znamię takie występuje najczęściej w obrębie tułowia i znika w czasie od kilku tygodni do kilku lat. Nie ma wskazań do usuwania go chirurgicznie, natomiast należy regularnie kontrolować go u lekarza.

Kolejnym, charakterystycznym dla wieku dziecięcego znamieniem, jest znamię Spitz. Zmiana taka pojawia się w wieku poniżej 12 roku życia w obrębie twarzy lub kończyn. Jest to ciemne czerwonobrązowe znamię o średnicy poniżej jednego centymetra.

Należy pamiętać, że znamię Spitz powinno być regularnie monitorowane przez dermatologa, a w przypadku znamienia powyżej 1 cm, powinno być usuwane chirurgicznie.

Czytaj również: Pocałunek anioła i inne znamiona niemowlęce. Co trzeba o nich wiedzieć i czy trzeba je leczyć?

Dziecko poparzone słońcem: co robić, gdy dziecko ma oparzenia słoneczne?

Znamiona u dzieci - zobacz, jak wyglądają w naszej GALERII

Czy chronić pieprzyki i znamiona barwnikowe latem?

Przede wszystkim należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej całego ciała dziecka w okresie letnim, nie należy przebywać na słońcu bez stosowania kremu z filtrem, najlepiej SPF 50. Nawet jeśli nie przybywamy na plaży, a tylko wyszliśmy na spacer w ciągu dnia należy użyć ochrony przeciwsłonecznej na odsłonięte części ciała.

Jednym z argumentów używanych przeciwko stosowaniu kremów z filtrem jest blokowanie syntezy witaminy D3, która przecież powstaje po ekspozycji na światło słoneczne.

Udowodniono jednak, że po zastosowaniu kremu z filtrem UV witamina D jest także produkowana w optymalnej ilości, a stosując ochronę przeciwsłoneczną nie tylko chronimy skórę przed oparzeniem, ale także przed nowotworami skory.

Jeżeli na ciele dziecka występują znamiona atypowe, które wzbudzają nasz niepokój, powinniśmy w szczególny sposób chronić je przed słońcem. Dobrym pomysłem jest zasłonięcie znamienia np. plastrem i punktowe, wielokrotne nakładanie grubej warstwy filtra z SPF50, pamiętając, by aplikować krem z filtrem co 2-3 godziny i po każdym kontakcie z woda.

Warto też osłaniać miejsca, na których występują znamiona, najlepiej używając ubrań z naturalnych tkanin, takich jak len czy jedwab.

W okresie letnim należy zwracać szczególną uwagę na stan skóry dziecka i odpowiednio chronić je przed słońcem, jeśli jakiekolwiek znamię zwróci naszą uwagę, należy skontaktować się z lekarzem.

Kiedy pieprzyki należy skonsultować z lekarzem?

Badanie znamion odbywa się zwykle u lekarza dermatologa, ale wstępną diagnostykę przeprowadza także lekarz rodzinny. Badanie znamion polega na oglądaniu „pieprzyków” gołym okiem oraz w dużym powiększeniu przy użyciu dermatoskopu.

Przy wstępnej ocenie możliwej transformacji nowotworowej używana jest skala ABCD i właśnie nią możemy kierować się w ocenie, czy znamię powinno być konsultowane przez lekarza.

  • A (asymetry) – asymetria znamienia
  • B (borders) – nierówne brzegi znamienia lub brzegi nieostre, rozlane
  • C (colour) – nierównomierny rozkład barwnika w znamieniu i jego niejednolity kolor
  • D (diameter) – średnica znamienia > 5 mm, lub powiększające się znamię
  • E (elevation) – uniesienie znamienia ponad powierzchnię skóry, uwypuklone znamię

Jeśli nawet jedno kryterium zostanie spełnione, znamię powinno być obejrzane przez lekarza, oczywiście w przypadku wątpliwości i trudności w ocenie także powinniśmy odwiedzić specjalistę.

Niezwykle ważne jest, aby wszystkie „podejrzane” znamiona konsultować z lekarzem przed okresem letnim, kiedy znamiona są bardzo narażone na działanie promieni słonecznych.

Należy skonsultować się z lekarzem także wtedy, kiedy zaobserwujemy zmiany w obrębie znamienia – ból, swędzenie, zaczerwienienie lub krwawienie znamienia powinno wzbudzić nasz niepokój, a takie objawy najczęściej są wskazaniem do chirurgicznego usunięcia znamienia.

Do wycięcia kwalifikują się również znamiona w okolicy narażonej na podrażnienia lub tam, gdzie ich obserwacja jest utrudniona jak np. owłosiona skóra głowy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza