ZUS rozsyła pismo do rodziców najmłodszych dzieci. Chodzi o nowe zasady w kwestii 400 plus

2023-03-09 12:29

Żłobkowe to oprócz 500 plus i Becikowego kolejne świadczenie, które ma za zadanie wspierać rodziny. Co ważne, na "400 plus" nie obowiązują żadne kryteria dochodowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozsyła jednak ważną informację kierowaną do rodziców najmłodszych dzieci.

żłobkowe 400 plus
Autor: Getty Images To istotna informacja dla ubiegających się o żłobkowe.

Zmiany dotyczą składania wniosków o przydzielanie 400 +. Dokumenty można składać jedynie drogą elektroniczną. ZUS który przyjmuje i rozpatruje wnioski wymagał do tej pory składania dokumentów przez PUE ZUS, portal Emp@tia lub poprzez bankowość elektroniczną. 

Teraz, począwszy od 7. marca, wnioski można składać także poprzez aplikację mZUS. Dzięki temu dokument można dostarczyć nawet używając do tego jedynie telefonu komórkowego. Wciąż obowiązują jednak dość rygorystyczne terminy składania wniosków. Zgłosić się do programu można dopiero w dniu rozpoczęcia uczęszczania przez dziecko do żłobka lub innej placówki opiekuńczej, ale nie później niż po dwóch miesiącach od tamtego momentu. 

Przeczytaj też: Nawet 10 tys. rodziców bez prawa do urlopu rodzicielskiego. Opóźnienia rządu wykluczają kolejnych

Wkurzeni Polacy ŻĄDAJĄ podwyżki 500 plus. 1000 plus będzie mało! | Komentery

Dowiedz się: Jak powinna wyglądać rozłąka z dzieckiem i jego adaptacja w żłobku? Zapytaliśmy eksperta

Komu należy się 400 plus?

Żłobkowe 400 plus przysługuje dzieciom, których rodzice nie dostają rodzinnego kapitału opiekuńczego. Świadczenie dotyczy tym samym dzieci pierwszych lub jedynych w rodzinie. Nieistotny jest także wiek, a jedynie moment od pójścia do żłobka klubu dziecięcego, czy opieki dziennej. Termin dwóch miesięcy od zapisania dziecka do żłobka to najważniejsze o czym trzeba pamiętać. 

Żłobkowe - ile wynosi i czy jest kryterium dochodowe?

Ważną informacją jest, że Żłobkowe to nie zawsze 400 zł. Jeśli koszt opieki nad dzieckiem w żłobku lub innej, podobnej placówce, nie przekracza tej sumy, wypłacona zostanie mniejsza kwota. Co ważne, pieniądze są przelewane nie do rodziców, a na bezpośrednie konto instytucji opiekuńczej. 

Żłobkowe nie podlega żadnym kryteriom dochodowym. Nie jest też istotne, jakie świadczenia na dziecko pobierają już rodzice.