Nawet 10 tys. rodziców bez prawa do urlopu rodzicielskiego. Opóźnienia rządu wykluczają kolejnych

2023-03-08 15:57

Nowelizacja Kodeksu pracy według dyrektyw unijnych miała wejść w życie w Polsce od 2 sierpnia 2022 roku. Od tego czasu minęło już 8 miesięcy i wszystko wskazuje na to, że przez opóźnienia możliwość skorzystania z nowego prawa do urlopu rodzicielskiego przejdzie koło nosa kilkudziesięciu tysiącom świeżo upieczonych rodziców, w myśl zasady - "prawo nie działa wstecz".

urlop rodzicielski
Autor: Getty Images Rodzice wciąż czekają na nowe urlopy rodzicielskie.

Unia Europejska wyznaczyła Polsce czas na wprowadzenie dyrektywy work-life balance, a wraz z nią możliwość skorzystania z dodatkowego urlopu rodzicielskiego, do drugiej połowy lata zeszłego roku. Prawo wciąż nie zostało wprowadzone w życie, choć rzekomo rząd od początku 2023 roku intensywnie pracuje nad wdrożeniem go.

Opozycja wylicza jednak, że przez to, że nowe prawo jest w "poczekalni", dodatkowy urlop przeszedł koło nosa około 10 tys. rodziców. Politycy partii opozycyjnych namawiają więc, by przyznawano ten urlop z mocą wsteczną, tak by rodzice dzieci urodzonych po 2 sierpnia 2022, ale przed realnym wprowadzeniem prawa, nie byli pokrzywdzeni. 

Przeczytaj też: Już wkrótce 5 dodatkowych dni opieki na dziecko. Zobacz, kiedy możesz je otrzymać

M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Dowiedz się: Urlop ojcowski 2022 - jak złożyć wniosek i co przysługuje młodemu tacie na urlopie?

Czego będą dotyczyły zmiany w Kodeksie pracy?

Jedną z głównych zmian wprowadzanych w nowelizacji Kodeksu pracy ma być wydłużenie urlopu rodzicielskiego: do 41 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka i 43 tygodni, gdy na świat przyjdzie więcej niż jedno dziecko. To jednak suma urlopu na obydwoje rodziców. Oznacza to że jeden z rodziców korzysta z urlopu rodzicielskiego w wymiarze nie przekraczającym 32 lub 34 tygodni, a drugi rodzic realizuje dodatkowe 9 tygodni urlopu. 

Jak alarmuje opozycja, przez 8-miesięczne opóźnienie w realizacji dyrektyw unijnych, z wydłużónego urlopu rodzicielskiego nie skorzystało już niespełna 10 tysięcy rodziców.

- W wyniku opóźnienia we wprowadzeniu dyrektywy unijnej work-life balance prawa do dodatkowego 9-tygodniowego płatnego urlopu zostali pozbawieni rodzice nawet 94 500 dzieci" - zauważa poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Jaros w złożonej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej interpelacji.

Rodzice maluchów są coraz bardziej zbulwersowani opóźnieniami rządu. Na Facebooku powstała nawet grupa "Popieramy walczących o utracony 9-tygodniowy urlop rodzicielski". Pojawia się tam coraz więcej głosów, że prawo do wydłużonego urlopu rodzicielskiego powinni mieć wszyscy, którym przysługiwałoby ono począwszy od 2 sierpnia 2022 roku. 

Jak zaznacza opozycja w oficjalnej interpelacji - "urlop nie tylko pozytywnie wpłynąłby na zwiększenie zaangażowania się ojców w proces wychowywania dziecka, a także zapewniłby przesunięcie w czasie konieczności oddania dziecka do żłobka".

Jak długo potrwają opóźnienia dyrektywy work-life balance?

Póki co, rząd nie odniósł się do tych propozycji, a jedynie tłumaczy dalsze opóźnienia we wprowadzaniu prawa w życie.

- Jest to największa nowelizacją przepisów Kodeksu pracy na przestrzeni wielu ostatnich lat. Projekt ten przewiduje także zmiany w szeregu innych ustaw, w szczególności dla służb mundurowych, które wymagały prowadzenia uzgodnień z wieloma podmiotami, co znaczenie wydłużyło proces uzgodnień w zakresie rozwiązań przewidzianych w przedmiotowym projekcie - wyjaśniała minister Marlena Maląg.

Sprawdź: Ulga prorodzinna za 2022 rok. Kto nie może z niej skorzystać przy obliczaniu podatku?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza