Zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty. MEN wprowadza ważne zmiany

2023-11-14 14:19

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty wprowadziła nowe zmiany w egzaminie ósmoklasisty. Ci uczniowie będą zwolnieni z egzaminu na zakończenie szkoły podstawowej.

Uczniowie piszą egzamin
Autor: Getti Images Zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty. MEN wprowadza ważne zmiany

Zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy o systemie oświaty obowiązują od 23 września 2023 roku. Oznacza to, że już od najbliższego egzaminu ósmoklasisty, który odbędzie się w maju 2024 roku, ci uczniowie będą zwolnieni z pisania egzaminu.

Jak zatem zostaną przeliczone ich punkty na zakończenie szkoły podstawowej?

Zobacz także: Kiedy matura 2024 i egzamin ósmoklasisty 2024? Harmonogram

Egzamin Ósmoklasisty 2022. Czy Zemsta Fredry zaskoczyła uczniów?

Nowe zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty

Nowe zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty obowiązuje od 23 września 2023 roku.

Zgodnie z art. 44zw ust. 4 ustawy o systemie oświaty w szczególnych przypadkach zdrowotnych, uniemożliwiających uczniowi lub słuchaczowi przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły, może zwolnić ucznia lub słuchacza z obowiązku przystąpienia do tego egzaminu. Dyrektor szkoły składa wniosek w porozumieniu z rodzicami ucznia lub ze słuchaczem.

Tak zostaną przeliczone punkty zwolnionego ucznia

Według Ministerstwa Edukacji i Nauki zmiana dotyczy sytuacji, w których uczniowie ze względu na szczególnie trudną sytuację zdrowotną nie mogą w ogóle przystąpić do egzaminu ósmoklasisty. Dotyczy to zarówno terminu głównego, jak i terminu dodatkowego.

Ministerstwo podaje tu jako przykłady ostry przebieg przewlekłej choroby uniemożliwiającej uczniowi funkcjonowanie, chorobę nowotworową, utratę możliwości ruchu, nagłą utratę wzroku, a nawet śpiączkę.

Na podstawie art. 44zw ust. 4 ustawy o systemie oświaty uczeń zostaje zwolniony z całego egzaminy, czyli ze wszystkich przedmiotów, z których jest on przeprowadzany.

Uczeń, który z tego powodu nie przystąpi do egzaminu ósmoklasisty, zakończy szkołę podstawową, a jego punkty zostaną przeliczone na podstawie punktów ze świadectwa.

To nie jedyna zmiana

W informatorze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zwrócono uwagę na inne zmiany, które wprowadzono na egzaminie ósmoklasisty.

Obecny rocznik 2023/2024, którego zakres obejmować będzie umiejętności oparte na wymaganiach egzaminacyjnych. W 2025 roku egzamin ósmoklasisty odbędzie się na podstawie podstawy programowej kształcenia ogólnego.

Zmianie uległ także termin przeprowadzenia egzaminu. Egzamin ósmoklasisty w 2024 roku odbędzie się wcześniej. Nie pod koniec maja, ale został zaplanowany na 14-16 maja.

Zmiany dotyczą również kryterium oceniana na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego. Dzięki nim uczniowie będą mogli zdobyć większą liczbę punktów. Zwiększa się bowiem ilość dopuszczalnych błędów w dłuższej wypowiedzi pisemnej z 10 do 14.

Uczeń będzie mógł również zrobić aż 9 błędów interpunkcyjnych, a nie jak dotychczas 5, aby otrzymać 1 pkt za interpunkcję.

Czytaj także: Czy egzamin ósmoklasisty jest trudny? Sprawdzamy, czy można nie zdać egzaminu ósmoklasisty

Ile trwa egzamin ósmoklasisty 2023? Ile wynosi czas podstawowy, a ile wydłużony czas na egzaminie?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza