INFEKCJA W CIĄŻY: jak nie zarazić się infekcją od starszego dziecka?

2014-10-21 16:32

Jesteś w ciąży, a twoje starsze dziecko właśnie zaczyna kaszleć i kichać. Co robić, aby skutecznie wyleczyć infekcję u malucha, a przy tym samemu nie zarazić się od dziecka? Jak zapobiegać infekcji w ciąży?

jak-uniknac-infekcji-w-ciazy-i-nie-zarazic-sie-od-swojego-starszego-dziecka
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Trudno uniknąć zarazków, gdy w domu masz kaszlące dziecko, ale są sposoby na zminimalizowanie ryzyka zarażenia.

Spis treści

  1. Infekcja w ciąży: gdy starsze dziecko ma katar
  2. Infekcja w ciąży: gdy starsze dziecko kaszle
  3. Infekcja w ciąży: gdy starsze dziecko ma biegunkę
  4. Infekcja w ciąży: gdy starsze dziecko boli gardło
  5. Infekcja w ciąży: wypróbuj inhalację
  6. Naturalne sposoby na infekcje: co pomoże dziecku, a co możesz stosować w ciąży?

Wiesz, że teraz powinnaś chronić się przed infekcjami, by nie zaszkodzić swojej ciąży. Uciekasz od towarzystwa zakatarzonych i kaszlących, jeśli nie musisz – nie odwiedzasz przychodni. Tymczasem chorobę przynosi do domu twoje starsze dziecko, z którym masz na co dzień intensywny kontakt – zwłaszcza gdy cierpi i wymaga troskliwej pielęgnacji. A nie zawsze można chorego malucha powierzyć opiece babci. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak stawić czoło zarazkom, aby nie zaatakowały także ciebie. Oto sprawdzone sposoby, które pozwolą ci skutecznie leczyć infekcję u malca, a także bronić się przed zakażeniem.

>> Dlaczego warto pić czarny bez w ciąży? >>

Infekcja w ciąży: gdy starsze dziecko ma katar

Katar to niegroźna przypadłość, ale gdy się pojawia, to rozpętuje się armagedon: pieczenie, uczucie zatkania i ból u nasady nosa są nie do zniesienia dla dziecka. Przykre objawy złagodzą leki dostępne bez recepty i domowe sposoby leczenia. Do noska psikaj rozwój wody morskiej, odczekaj chwilę, a następnie sięgnij po aspiratorek. Dzieci nie lubią zwykle takiej toalety nosa, ale przynosi ona ulgę. Dolegliwości złagodzi nawilżanie powietrza w pokoju. Możesz użyć specjalistycznego nawilżacza lub kupić pojemnik na wodę do zawieszenia przy kaloryferze (codziennie ją wymieniaj).

Katar złagodzą dostępne bez recepty preparaty obkurczające naczynia śluzówki nosa, np. miejscowo stosowany do nosa Nasivin (bezpieczny od okresu niemowlęcego), a dla nieco starszych dzieci Otrivin, SOLbaby Katar lub Nasic Kids. Ten ostatni zawiera dodatkowo dekspantenol, który działa łagodząco na podrażnioną i przekrwioną śluzówkę w nosku. Leków tych nie wolno stosować dłużej niż 3–5 dni.

Kiedy do lekarza? Porada jest konieczna, gdy po 2–3 dniach kataru dołącza się gorączka albo malec ma mocno opuchnięte powieki, pociąga za ucho.

Działaj, abyś nie złapała choroby. Do toalety nosa malca używaj tylko jednorazowych chusteczek higienicznych. Po zużyciu wyrzucaj je, aby pozbyć się zarazków. Później dokładnie umyj dłonie wodą z mydłem. Nie śpij z dzieckiem, bo wirusy wywołujące katar łatwo się przenoszą. Jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich, wieczorem zrób sobie aromatyczną kąpiel z olejkiem, którego zapach dobrze tolerujesz. Godne polecenia są olejki eukaliptusowy, sosnowy, jałowcowy, goździkowy, miętowy oraz tymiankowy.

>> Czy kobiety ciężarne mogą zażywać antybiotyki w ciąży? >>

Infekcja w ciąży: gdy starsze dziecko kaszle

Rodzaj leku zależy od charakteru kaszlu malca, który może być suchy, męczący lub mokry (gdy dziecko odkrztusza flegmę). Gdy infekcja się dopiero rozkręca, kaszel jest zwykle suchy. Wtedy najlepiej podać dziecku syrop, który łagodzi dolegliwości i działa powlekająco na śluzówkę dróg oddechowych. Sprawdzą się znakomicie syropy naturalne, bez konserwantów, na bazie wyciągów roślinnych, np. SOLbaby Tussi, Prospan lub syrop prawoślazowy. Możesz też sama zrobić syrop domowy z cebuli, czosnku i cukru albo cebuli, miodu i soku z cytryny. Dbaj, aby malec dużo pił. W ostateczności, gdy kaszel jest bardzo męczący i bolesny, zakłóca dziecku sen, możesz mu podać środek przeciwkaszlowy, kierując się jednak zasadą, że im rzadziej lek jest stosowany, tym lepiej.

Dla roczniaków dostępny jest bez recepty Sinecod w kroplach, a dla trochę starszych dzieci Supremin, Atussan lub Dexa Pico. Podaj jeden preparat, a nie kilka jednocześnie. Wraz z rozwojem infekcji kaszel zmienia się w mokry. Lepiej wtedy pomóc dziecku rozcieńczyć gromadzącą się w drogach oddechowych gęstą wydzielinę. Musi wtedy koniecznie dużo pić. Pomogą mu także inhalacje z soli fizjologicznej i oklepywanie plecków. Leki z apteki, ale już o właściwościach wykrztuśnych, pobudzą ruch rzęsek w drogach oddechowych, wymiotą zapalną wydzielinę, ułatwią odkrztuszanie i upłynnią śluz.

Kiedy do lekarza? Badanie pediatry jest konieczne, gdy kaszel nie słabnie po 3–4 dniach, jest męczący, przypomina szczekanie psa, towarzyszą mu duszność, słyszalne świsty, wysoka gorączka.

Działaj, abyś nie złapała choroby. Naucz malca, aby w takcie kaszlu zatykał usta rękawem ubrania lub chusteczką. Kilka razy dziennie otwieraj szeroko okno na kilka minut, aby pozbyć się fruwających w powietrzu zarazków. Koniecznie myj często ręce, zawsze po podaniu kaszlącemu dziecku leków lub jedzenia. Pilnuj, aby chory malec mył często dłonie, koniecznie wodą z mydłem. Nie pomijajcie przestrzeni między palcami i nadgarstków. Obetnij mu krótko paznokcie. Koniecznie dużo pij. Nawilżona prawidłowo śluzówka dróg oddechowych lepiej broni się przed atakiem zarazków. Wypróbuj działanie czosnku: ząbek zmiażdż, dodaj masło, sól i tą pastą posmaruj kanapkę. Surowy czosnek działa bakteriobójczo. Zawiera allicynę, substancję o działaniu zbliżonym do penicylin, bezpieczną dla ciężarnej. Gotowany lub smażony czosnek nie ma już takich właściwości, bo termiczne przetwarzanie niszczy allicynę.

>> Jak unikać infekcji intymnych w ciąży? >>

Infekcja w ciąży: gdy starsze dziecko ma biegunkę

Dopajaj dziecko, aby uniknąć odwodnienia. Dobrze sprawdzają się tzw. doustne płyny nawadniające, np. Orsalit, Hydronea, Acidolit oraz ORS 200 w postaci kleiku marchwiowo-ryżowego. Można je kupić w aptece bez recepty. Szybko wyrównują niedobory wody i elektrolitów w organizmie, skracają czas trwania biegunki. Podawaj je chłodne, małymi porcjami, po łyżeczce. Wypicie od razu całej szklanki ciepłego płynu może skończyć się wymiotami. Nie dawaj dziecku do picia soków, gazowanych napojów, mleka (chyba że karmisz piersią) i jogurtów. Od lat krąży plotka, że biegunkę złagodzi odgazowana cola. To nieprawda. Cola zawiera cukier, który nasila biegunkę. Możesz podać dziecku słaby napar z czarnej herbaty lub koperku. Podawaj dania lekkostrawne, o łagodnym smaku: bułeczki z masłem, chrupki kukurydziane, krupnik z ryżem zamiast kaszy, banana, kleik ryżowy, kisiel. Czas trwania biegunki skrócą probiotyki. Skuteczne są dobre bakterie Lactobacillus rhamnosus GG (np. Floractin, Dicoflor) i drożdżaki Saccharomyces boulardii (np. Enterol).

Kiedy do lekarza. Porada jest konieczna, gdy biegunka trwa już kilka dni, w kupce jest krew lub ropa, dziecko wysoko gorączkuje, cierpi z powodu bólów brzucha, nie chce pić, ma suche śluzówki, podkrążone oczy, mało siusia.

Działaj, abyś nie złapała choroby. Zadbaj o urozmaiconą dietę. Jedz regularnie, bez długich przerw między posiłkami. Po każdej zmianie pieluszki u dziecka (zawijaj je w woreczki) wymyj dokładnie swoje ręce wodą z mydłem. Klamki wycieraj na mokro, szczególnie od drzwi łazienkowych i szafki, gdzie trzymasz wiadro ze zużytymi pieluszkami. Przyjmuj profilaktycznie probiotyki. Możesz brać te, które podajesz dziecku, np. Floractin lub Enterol. Codziennie zdezynfekuj miejsce, w którym przewijasz dziecko.

Infekcja w ciąży: gdy starsze dziecko boli gardło

Malec wtedy popłakuje, niechętnie je, zwłaszcza dania o kwaśnym smaku. Ból gardła złagodzi podanie preparatu ibuprofenu lub paracetamolu. Sprawdza się także napar z rumianku lub syropy o działaniu powlekającym, np. SOLbaby Gardło. Malec musi dużo pić. Gorączka, brak apetytu i oddychanie przez usta zwiększają ryzyko odwodnienia. Podawaj dziecku dania o łagodnym smaku, papkowate i o miękkiej konsystencji. Unikaj dań smażonych, chrupkich, mocno przyprawionych, a przede wszystkim kwaśnych (np. ogórkowa, kiszone ogórki, cytryna, pomarańcze, kiwi).

Kiedy do lekarza. Porada jest konieczna, gdy dziecko gorączkuje, nie chce jeść lub pić albo ma przykry zapach z ust. Niepokój wzbudza także towarzysząca bólowi gardła wysypka (szkarlatyna).

Działaj, abyś nie złapała choroby. Zarazki odpowiedzialne za ból gardła przenoszą się drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt z chorym, np. wypicie z jednego kubeczka, zabawę tymi samymi klockami. Unikaj dojadania jedzenia po dziecku, nie oblizuj jego łyżeczki. Często myj ręce, wietrz mieszkanie, przecieraj klamki. Jeśli malec ma anginę i dostał z tego powodu antybiotyk, przestaje zarażać w ciągu 24 godzin od podania pierwszej dawki. Dopilnuj jednak dokończenia kuracji zleconej przez lekarza, bo przedwcześnie przerwana może spowodować nawrót dolegliwości i zakażenie pozostałych domowników.

Infekcja w ciąży: wypróbuj inhalację

W czasie infekcji dróg oddechowych znakomicie się sprawdzają domowe inhalacje z sody i majeranku. Wlej do garnka półtora litra wody, zagotuj i do gotującej się wsyp dwie łyżki sody i dwie łyżki majeranku. Gotuj miksturę 10 minut. W tym czasie usiądź z dzieckiem w kuchni, ale z daleka od kuchenki, by się nie poparzyć. Unoszący się w powietrzu aromat majeranku zadziała dobroczynnie na wszystkich domowników: chorych i tych, którzy próbują unikać infekcji.

Naturalne sposoby na infekcje: co pomoże dziecku, a co możesz stosować w ciąży?

  • czarny bez: działanie przeciwgorączkowe, napotne, przeciwbólowe i wykrztuśne, można stosować w ciąży i u dzieci
  • kwiat lipy : działanienapotne, łagodzi kaszel, można stosować w ciąży i u dzieci
  • napar z rumianku: łagodzi ból gardła, nieżyt jelit, działa łagodnie uspokajająco, można stosować w ciąży i u dzieci
  • prawoślaz lekarski: działanie osłaniające i powlekające na śluzówkę górnych dróg oddechowych, można stosować w ciąży i u dzieci
  • babka lancetowata: pobudza wytwarzanie śluzu w oskrzelach, rozrzedza go, wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych, łagodzi suchy, męczący kaszel, można stosować u dzieci, w ciąży nie zaleca się
  • napar z czarnych jagód: łagodzi biegunkę, można stosować w ciąży i u dzieci
  • napar z malin (owoce): działanie napotne, rozgrzewające, wspomaga leczenie infekcji dróg oddechowych, można stosować w ciąży i u dzieci
  • cebula: działanie bakteriobójcze, wspomaga naturalną odporność, łagodzi ból gardła, kaszel; zawarta w czerwonej cebuli kwercetyna ma właściwości przeciwutleniające, można stosować w ciąży i u dzieci
  • miód: wzmacnia organizm, zapobiega infekcjom, neutralizuje toksyny, można stosować w ciąży i u dzieci
  • probiotyki : działanie wspomagające podczas biegunki, zaparć i antybiotykoterapii; we wzmacnianiu odporności laseczki kwasu mlekowego szczepu GG (Lactobacillus acidophilus), na biegunkę Lactobacillus rhamnosus GG lub saccharomyces boulardii, można stosować w ciąży i u dzieci
  • jeżówka purpurowa: działanie wspomagające odporność, można stosować u dzieci, a w ciąży po porozumieniu z lekarzem
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza