IN VITRO: dlaczego ta metoda uważana jest za kontrowersyjną

2013-06-26 14:27

Zapłodnienie in vitro – czyli połączenie komórki jajowej i plemnika, przeprowadzone poza kobiecym układem rozrodczym, w warunkach laboratoryjnych - jest ogromną szansą dla par, które nie mogą mieć dzieci. I właśnie przez tych rodziców oraz wielu lekarzy in vitro uważane jest za metodę leczenia bezpłodności. Niestety, ma też swoich przeciwników, którzy uważają in vitro za działanie wbrew naturze, a nawet żądają kary więzienia za przeprowadzanie tego typu zabiegów. Dlaczego?

vitro dlaczego ta metoda uwazana jest za kontrowersyjna
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. In vitro – Kościół katolicki nie godzi się na in vitro
  2. In vitro – metoda obarczona dużym ryzykiem poronienia
  3. In vitro – plany rządu dotyczące programu refundacji in vitro

In vitro – Kościół katolicki nie godzi się na in vitro

Przeciwnicy in vitro podkreślają, że ta metoda jest niezgodna z wiarą Kościoła katolickiego i łamie prawo Boże. Obok tego argumentu zaraz pojawia się kolejny, że takie zapłodnienie oznacza brak szacunku dla embrionu (czyli dziecka), a w przypadku gdy tych embrionów jest za dużo (gdy w warunkach laboratoryjnych powołuje się do życia embriony nadliczbowe) w ich mniemaniu dochodzi nawet do przestępstwa. Według nich te nadliczbowe embriony są niszczone, czemu zaprzeczają zwolennicy in vitro, podkreślając, że embriony są zamrażane i to wcale nie oznacza ich zabijania.

In vitro – metoda obarczona dużym ryzykiem poronienia

Przeciwnicy in vitro podają też inne powody, dla których należy bezwzględnie zakazać stosowania sztucznego zapłodnienia. Dowodzą, że osoby, które przez in vitro chcą doczekać się potomstwa, bardzo sobie szkodzą. Sztuczne zapłodnienie obarczone jest bowiem dość dużym ryzykiem poronienia i przez to niedoszli rodzice mogą mieć poważne problemy psychiczne.

In vitro – plany rządu dotyczące programu refundacji in vitro

Warto zauważyć, że w polskim parlamencie nie ma zgody co do wprowadzenia prawa regulującego metodę in vitro. Rządowy program refundacji in vitro jest ostro krytykowany przez posłów z opozycyjnego PiS i SP. Zakłada on refundowanie in vitro od 1 lipca 2013 do 30 czerwca 2016 w wybranych klinikach, które spełniają konkretne wymogi formalne. Poza tym program zakłada, że zabiegi in vitro będą przeprowadzane w taki sposób, by gwarantować nie tylko skuteczność tej metody, ale i bezpieczeństwo.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza