Ciąża w ramach NFZ - jakie badania i usługi medyczne przysługują ciężarnej w ramach ubezpieczenia zdrowotnego

2012-08-28 13:53

Podczas ciąży każda kobieta powinna regularnie odwiedzać lekarza, a także wykonać szereg badań i laboratoryjnych testów. Większość z badań w ciąży przysługujew ramach państwowego ubezpieczenia zdrowotnego i jest wykonywana bezpłatnie w  placówkach, które podpisały kontrakt z NFZ. Dlatego warto dokładnie sprawdzić, jakie usługi medyczne gwarantuje kobietom w ciąży państwowa służba zdrowia.

Ciąża
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Ciąża na NFZ - wizyty u ginekologa i badania
  2. Ciąża w ramach NFZ - badania prenatalne i inne specjalistyczne badania
  3. Poród w ramach NFZ - co zapewnia ci ubezpieczenie zdrowotne?

Narodowy Fundusz Zdrowia w oficjalnych dokumentach szczegółowo określa, jak powinna przebiegać każda kolejna wizyta u lekarza ginekologa oraz jakie badania możemy wykonać bezpłatnie na poszczególnych etapach ciąży. Warto się z nimi zapoznać, aby widzieć, na jakie usługi możemy liczyć w ramach państwowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Ciąża na NFZ - wizyty u ginekologa i badania

Opieka lekarska nad kobietą ciężarną gwarantowana jest przez NFZ. Jednak jeśli chcemy, aby zlecane nam przez lekarza konsultacje i testy były bezpłatne, przed wyborem ginekologa prowadzącego ciążę musimy sprawdzić, czy gabinet ten ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeśli tak, śmiało możemy wymagać od lekarza skierowań na wszelkie niezbędne badania. Według wskazań NFZ już w pierwszym trymestrze powinniśmy odwiedzić ginekologa minimum dwa razy. W drugim i trzecim trymestrze liczba wizyt zwiększa się i zależna jest od rozwoju ciąży oraz czasu jej trwania. Podczas tych wizyt lekarz specjalista powinien przeprowadzić z nami szczegółowy wywiad chorobowy, zapytać o dotychczasowy stan zdrowia, o przebieg obecnej, a także ewentualnych poprzednich ciąż. Podczas tych dziewięciu miesięcy przysługuje nam kompleksowa opieka lekarska. Między innymi regularne konsultacje i badania ginekologiczne oraz położnicze, cytologia (jeśli nie była wykonywana w ciągu ostatnich sześciu miesięcy), badanie piersi, dna miednicy, pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar wzrostu, indeksu i masy ciała, szczegółowe badania laboratoryjne krwi i moczu. W ostatnim trymestrze lekarz powinien także przeprowadzić badanie czynności serca płodu z oceną czynności skurczowej macicy, a także ocenę ruchliwości płodu, badanie jego czynności serca (KTG), badanie ultrasonograficzne z oceną dobrostanu płodu, przepływów i wód płodowych. Wszystko to gwarantuje nam państwowe ubezpieczenie zdrowotne.

Ciąża w ramach NFZ - badania prenatalne i inne specjalistyczne badania

W razie potrzeby, lekarz powinien nam również udzielić informacji dotyczącej dodatkowych badań genetycznych, a także skierować na badania prenatalne. – Warto wiedzieć, że NFZ refunduje tego typu testy kobietom z tzw. grupy ryzyka. Znajdują się w niej między innymi przyszłe mamy, które ukończyły już 35 lat, a także te, u których w rodzinie występowały choroby genetyczne, lub u których lekarz prowadzący podejrzewa pewne nieprawidłowości udokumentowane wynikami aktualnych badań, np. niewidoczna kość nosowa lub zbyt szybka akcja serca płodu – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, lekarz ginekolog, konsultant naukowy Centrum Badań Prenatalnych PreMediCare w Med Polonii. – Dlatego jeśli kobieta spełnia którykolwiek z powyższych warunków, koniecznie powinna udać się na badania prenatalne – dodaje. Dzięki temu przyszła mama i dziecko zostaną zupełnie kompleksowo i bezpłatnie przebadani za pomocą aparatu USG. Lekarz przeprowadzi również testy z krwi przyszłej mamy, czyli tak zwany test podwójny (PAPP-A i betaHCG). – Nie obawiajmy się, kiedy lekarz kieruje nas na dodatkowe testy czy konsultacje. Nie oznacza to wcale, że z naszą ciążą dzieje się coś złego. W 90 proc. przypadków badania takie mają wynik prawidłowy. Jeśli jednak diagnoza wykaże podwyższone ryzyko danej choroby, taka wiedza umożliwia szybszą reakcję i leczenie płodu jeszcze w łonie matki. Dzięki temu wiele schorzeń udaje się wyeliminować jeszcze przed porodem – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski. Pierwsze badania prenatalne należy wykonać w już między 11. a 14. tygodniem ciąży, kolejne pomiędzy 15. a 20. Ostatnie między 20. a 24. tygodniem ciąży. Po pierwszych testach w razie potrzeby lekarz ginekolog powinien skierować kobietę na inwazyjne badania prenatalne – takie jak amniopunkcja czy kordocenteza.

Poród w ramach NFZ - co zapewnia ci ubezpieczenie zdrowotne?

Oczywiście w ramach ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje nam również poród w przygotowanej do tego placówce. Możemy także bezpłatnie zdecydować się na to, by przy porodzie towarzyszyła nam jedna bliska osoba. Oczywiście jest to możliwe tylko wtedy, kiedy poród przebiega w sposób naturalny i nie jest wymagana interwencja chirurgiczna jak cesarskie cięcie. NFZ gwarantuje również opiekę nad matką i noworodkiem pozostającymi w szpitalu jeszcze kilka dni po narodzinach. Około 4 tygodnie po porodzie cięciem cesarskim i 6 tygodni drogami natury powinniśmy udać się do ginekologa na wizytę kontrolną. Wtedy lekarz przeprowadzi z nami wywiad dotyczący przebiegu porodu, stanu dziecka, wykona badanie ginekologiczne. Powinien też odpowiedzieć na wszelkie nasze pytania i przekazać informacje dotyczące dalszej laktacji, profilaktyki zdrowotnej, planowania rodziny, samobadania piersi i opieki poporodowej. Taką wizytę również gwarantuje nam NFZ.Narodowy Fundusz Zdrowia w swoich przepisach dokładnie określił, kiedy i jakie badania powinien wykonać lekarz w ramach państwowego ubezpieczenia. Oczywiście w razie potrzeby ginekolog może wpisać nam skierowanie do innego specjalisty lub zlecić dodatkowe badania nieobjęte refundacją.

materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza