Test na ojcostwo w ciąży: czy można zrobić badanie DNA w ciąży?

2019-07-02 12:19

Test na ojcostwo (badanie DNA) w czasie ciąży potwierdza lub wyklucza, że dany mężczyzna jest ojcem dziecka. Zwykle test na ojcostwo przeprowadza się, gdy dziecko już jest na świecie, ale czasem ojcostwo trzeba ustalić jeszcze w ciąży. Czy jest to możliwe?

Badania w ciąży
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Test na ojcostwo w ciąży: badanie DNA
  2. Wyniki i koszt testu na ojcostwo

Czy można zrobić test na ojcostwo w ciąży? Test na ojcostwo jest metodą na sprawdzenie, czy dany mężczyzna jest ojcem dziecka, przydatną, gdy kobieta współżyła z co najmniej dwoma mężczyznami w okresie poczęcia. Czasem to mężczyzna chce upewnić się, że na pewno jest tatą dziecka.

Testy na ojcostwo najczęściej przeprowadza się już w drugiej dobie po narodzinach dziecka, badając materiał DNA z wymazu z wewnętrznej strony policzka dziecka albo z mikrośladów, takich jak włosy, plamy krwi czy szczoteczka do zębów. Czasem jednak jest konieczność sprawdzenia ojcostwa jeszcze w czasie ciąży – na przykład po to, by ustalić alimenty w ciąży.

Test na ojcostwo w ciąży: badanie DNA

Test na ojcostwo można wykonać już w 10. tygodniu ciąży. Co bardzo ważne, test na ojcostwo jest całkowicie nieinwazyjny, bezpieczny dla przyszłej mamy i płodu, nie powodujący poronienia. Bada się próbki krwi pobrane od przyszłej mamy i potencjalnego ojca. Test na ojcostwo w ciąży analizuje fragmenty DNA płodu, które są obecne we krwi ciężarnej. Wyniki testu są wiarygodne w takim samym stopniu jak testów na ojcostwo wykonywanych po urodzeniu dziecka (czyli 100 proc. przy wykluczeniu i 99,99 proc. przy potwierdzeniu ojcostwa).

Wyniki i koszt testu na ojcostwo

Na wyniki badania testu na ojcostwo w ciąży czeka się do 2 tygodni. Taki test na ojcostwo kosztuje 6000 zł.

W czasie ciąży można też zrobić test na ojcostwo przy okazji inwazyjnych badań prenatalnych – amniopunkcji (czyli pobrania płynu owodniowego) oraz biopsji kosmówki. Wykonuje się je jednak tylko wtedy, gdy jest wskazanie do takiego badania, ponieważ w 0,3-1 proc. przypadków może dojść do poronienia.

Do badania ustalenia ojcostwa pobiera się także wymaz z policzka matki oraz domniemanego ojca albo wykonuje się testy z mikrośladów (mogą to być np. plamy krwi lub spermy, chusteczka z wydzieliną z nosa).

Cena takiego testu na ojcostwo wynosi 2500 zł.

Mjakmama24.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza