Test na ojcostwo w ciąży: czy można zrobić badanie DNA w ciąży?

2019-07-02 12:19

Test na ojcostwo (badanie DNA) w czasie ciąży potwierdza lub wyklucza, że dany mężczyzna jest ojcem dziecka. Zwykle test na ojcostwo przeprowadza się, gdy dziecko już jest na świecie, ale czasem ojcostwo trzeba ustalić jeszcze w ciąży. Czy jest to możliwe?

Badania w ciąży
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Test na ojcostwo w ciąży: badanie DNA
  2. Wyniki i koszt testu na ojcostwo

Czy można zrobić test na ojcostwo w ciąży? Test na ojcostwo jest metodą na sprawdzenie, czy dany mężczyzna jest ojcem dziecka, przydatną, gdy kobieta współżyła z co najmniej dwoma mężczyznami w okresie poczęcia. Czasem to mężczyzna chce upewnić się, że na pewno jest tatą dziecka.

Testy na ojcostwo najczęściej przeprowadza się już w drugiej dobie po narodzinach dziecka, badając materiał DNA z wymazu z wewnętrznej strony policzka dziecka albo z mikrośladów, takich jak włosy, plamy krwi czy szczoteczka do zębów. Czasem jednak jest konieczność sprawdzenia ojcostwa jeszcze w czasie ciąży – na przykład po to, by ustalić alimenty w ciąży.

Test na ojcostwo w ciąży: badanie DNA

Test na ojcostwo można wykonać już w 10. tygodniu ciąży. Co bardzo ważne, test na ojcostwo jest całkowicie nieinwazyjny, bezpieczny dla przyszłej mamy i płodu, nie powodujący poronienia. Bada się próbki krwi pobrane od przyszłej mamy i potencjalnego ojca. Test na ojcostwo w ciąży analizuje fragmenty DNA płodu, które są obecne we krwi ciężarnej. Wyniki testu są wiarygodne w takim samym stopniu jak testów na ojcostwo wykonywanych po urodzeniu dziecka (czyli 100 proc. przy wykluczeniu i 99,99 proc. przy potwierdzeniu ojcostwa).

Wyniki i koszt testu na ojcostwo

Na wyniki badania testu na ojcostwo w ciąży czeka się do 2 tygodni. Taki test na ojcostwo kosztuje 6000 zł.

W czasie ciąży można też zrobić test na ojcostwo przy okazji inwazyjnych badań prenatalnych – amniopunkcji (czyli pobrania płynu owodniowego) oraz biopsji kosmówki. Wykonuje się je jednak tylko wtedy, gdy jest wskazanie do takiego badania, ponieważ w 0,3-1 proc. przypadków może dojść do poronienia.

Do badania ustalenia ojcostwa pobiera się także wymaz z policzka matki oraz domniemanego ojca albo wykonuje się testy z mikrośladów (mogą to być np. plamy krwi lub spermy, chusteczka z wydzieliną z nosa).

Cena takiego testu na ojcostwo wynosi 2500 zł.

Mjakmama24.pl