Echo serca płodu - jak wygląda i kiedy się je wykonuje?

2022-02-21 11:00

Echo serca płodu czyli tzw. echokardiografia płodu to badanie nieinwazyjne i w pełni bezpieczne. Choć umożliwia wykrycie wielu nieprawidłowości w obrębie układu krążenia nienarodzonego dziecka i tym samym zwiększa jego szansę na przeżycie po porodzie, nie jest badaniem wykonywanym u wszystkich ciężarnych.

echo serca płodu
Autor: Getty images Echo serca płodu wykonuje się, gdy występuje podwyższone ryzyko urodzenia dziecka z wadą serca.

Echo serca płodu to badanie USG, ale ściśle nakierowane na serce nienarodzonego dziecka i funkcjonowanie jego układu krążenia. Jego zadaniem jest rozpoznanie wad układu krążenia u dziecka, jeszcze w łonie matki. Wszystko po to, by podjąć odpowiednie leczenie lub ustalić plan postępowania jeszcze przed narodzinami malucha, tym samym zwiększając szansę na jego przeżycie po porodzie i wyleczenie.

Echokardiografia umożliwia rozpoznanie większości zaburzeń w obrębie układu krążenia dziecka m. in. wad serca, wad zastawek serca czy zaburzeń rytmu serca. Badanie pozwala bardzo  precyzyjnie ocenić wygląd serca i sprawdzić przepływy krwi. Warunkiem gwarancji tej precyzyjności jest specjalistyczny sprzęt ultrasonograficzny oraz doświadczony kardiolog prenatalny, który to badanie przeprowadza.

Przeczytaj: Co oznaczają skróty w wyniku badania USG ciąży?

Spis treści

 1. Echo serca płodu - jak wygląda badanie?
 2. Wskazania do wykonania echa serca płodu
Badania w 4. miesiącu ciąży

Echo serca płodu - jak wygląda badanie?

Echokardiografia to badanie nieinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne, przypomina zwykłe prenatalne badanie USG, jakiemu kilkukrotnie poddają się kobiety w ciąży. Echo serca płodu najczęściej wykonywane jest przez powłoki brzuszne, bo wiek ciąży, w którym wykonuje się badanie, jest na to odpowiedni. Najczęściej echo serca płodu wykonuje się pomiędzy 19. a 24. tygodniem ciąży. Wówczas struktury serca są najlepiej widoczne. W uzasadnionych przypadkach badanie można przeprowadzić już po 11. tygodniu ciąży.

Echokardiografię płodu wykonuje lekarz specjalista - kardiolog prenatalny. Ma on większą wiedzę niż lekarz położnik. Podczas badania lekarz najpierw smaruje pacjentce brzuch specjalnym żelem (zwiększa on przepływ ultradźwięków) a następnie dotyka głowicą emitującą ultradźwięki do brzucha ciężarnej i przesuwając głowicą po brzuchu, uzyskuje obraz budowy serca dziecka i jego klatki piersiowej. Sprzęt do echokardiografii zwykle jest dodatkowo wyposażony w funkcję kolorowego obrazowania przepływu krwi u dziecka (USG dopplerowskie), co sprawia, że badanie jest jeszcze dokładniejsze. Echo serca pozwala więc na ocenę budowy serca, tętna dziecka i przepływu krwi - czyli wszystkich czynników mających wpływ na układ krążenia dziecka. Samo badanie, w zależności od przebiegu, trwa od 20 do 60 minut.

Przeczytaj także: Badania prenatalne w ciąży: czym są i na czym polegają badania genetyczne płodu?

Wskazania do wykonania echa serca płodu

Choć na pewno każda przyszła mama drży o zdrowie swojego dziecka i chciałaby być spokojna o jego serce, echokardiografia jest badaniem wykonywanym tylko w określonych przypadkach, zwykle, gdy istnieje ryzyko wystąpienia wady serca u dziecka. Zaleceniami do badania jest: podejrzenie nieprawidłowości układu krążenia u dziecka, zaburzenia pracy serca dziecka (arytmia) czy podwyższone ryzyko urodzenia przez matkę dziecka z wadą serca.

Wskazania dotyczące matki:

 • cukrzyca ciążowa,
 • fenyloketonuria,
 • choroby tkanki łącznej,
 • spożywanie alkoholu w ciąży,
 • zażywanie leków przeciwkonwulsyjnych,
 • zażywanie leków doustnych przeciwtrądzikowych,
 • świeżo przebyte infekcje obarczone komplikacjami np. różyczka,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • choroby wad serca u wcześniej urodzonych dzieci,
 • wady serca występujące w rodzinie.

Wskazania dotyczące dziecka:

Co wiesz o badaniach w ciąży?

Pytanie 1 z 13
Badania morfologiczne krwi wykonuje się po to, aby:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza