Przezierność karkowa płodu. Czy robić badanie prenatalne z oceną przezierności karkowej?

2013-07-08 16:11

Przezierność karkowa płodu jest oceniana w badaniu USG, aby wykryć wady genetyczne dziecka. USG z oceną przezierności karkowej płodu rekomenduje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne - każda ciężarna powinna mieć je wykonane. Dlaczego badanie przezierności karkowej płodu jest takie ważne? Na czym polega ocena przezierności karkowej płodu?

badania w ciazy kiedy wykonuje sie usg w ciazy
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Przezierność karkowa płodu: kiedy zrobić to badanie?
  2. Przezierność karkowa płodu: na czym polega?
  3. Przezierność karkowa płodu: gdzie można zrobić badanie?
  4. Przezierność karkowa płodu: wyniki badania
  5. Sprawdź, które badania powinnaś wykonać w trzecim trymestrze ciąży:

Ocena przezierności karkowej płodu: dlaczego to badanie jest takie ważne? W czasie badania lekarz ocenia zbiorniczek płynu na karku płodu, czyli tzw. przezierność karkową płodu (NT). Na tej podstawie można z dużą precyzją określić ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu (zespołu Downa, Edwardsa, Patau). Badanie pozwala zidentyfikować aż 75 proc. przypadków zespołu Downa, a jeśli uwzględni się też obecność lub brak kości nosowej – nawet do 90 proc.! Poza tym ocena przezierności karkowej płodu to badanie prenatalne nieinwazyjne, całkowicie bezpieczne dla kobiety i dziecka.

Zobacz także: Kalendarz badań w ciąży >>

Przezierność karkowa płodu: kiedy zrobić to badanie?

Oceny przezierności karkowej dokonuje się podczas USG wykonanego między 11. a 14. tygodniem ciąży (dokładnie do 13. tygodnia i 6. dnia ciąży), gdy długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu (CRL) wynosi od 45 do 84 mm. Ocena przezierności karkowej przeprowadzona wcześniej lub później jest niewiarygodna. Badanie powinno być wykonane przez odpowiednio wyszkolonych lekarzy i na wysokiej klasy sprzęcie ultrasonograficznym – pomiarów należy bowiem dokonać z dokładnością do 0,1 mm! Ocenę przezierności karkowej wykonuje się w tradycyjnej technice 2D. USG 3D czy 4D nie jest tu przydatne.

Przezierność karkowa płodu: na czym polega?

Jak wygląda badanie przezierności karkowej płodu: jest to badanie USG wykonywane drogą przezbrzuszną. Lekarz mierzy nie tylko przezierność karkową, ale też długość ciemieniowo-siedzeniową płodu (CRL) oraz częstość pracy serca. Na podstawie tych parametrów oraz wieku ciężarnej można wyliczyć liczbowe ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu (jeśli lekarz posiada certyfikat Fundacji Medycyny Płodowej według metody prof. Kyprosa Nicolaidesa, twórcy tej metody). Gdy nie jest możliwa liczbowa ocena ryzyka wad, podaje się wartość przezierności karkowej w milimetrach.

Przezierność karkowa płodu: gdzie można zrobić badanie?

W placówkach publicznych oraz w prywatnych gabinetach, w których kosztuje od 150 do 300 zł. Nie jest potrzebne skierowanie. W placówkach prywatnych, które mają podpisany kontrakt z NFZ, dla ciężarnych po 35. roku życia badanie to jest refundowane.

Przezierność karkowa płodu: wyniki badania

Jak czytać wyniki badania przezierności karkowej płodu: ryzyko wystąpienia wad genetycznych uważa się za podwyższone, jeżeli wynosi powyżej 1/300 (liczbowa ocena ryzyka) lub gdy przezierność karkowa przekracza 3 mm. Nieprawidłowy wynik to nie wyrok! Nie wskazuje na chorobę płodu, lecz na podwyższone ryzyko – np. 70 proc. dzieci z wynikiem między 3 a 4,5 mm rozwija się prawidłowo! Podwyższoną wartość NT można zweryfikować poprzez amniopunkcję, która wykluczy lub potwierdzi zaburzenia chromosomalne płodu (wykonuje się ją od 15. do 19. tygodnia ciąży.) Jeśli dalsze badania prenatalne nie potwierdzą wad genetycznych, konieczne jest wykonanie echa serca oraz USG płodu w 20. tygodniu ciąży. Podwyższona wartość przezierności karkowej jest bowiem często związana z wadami serca.

Sprawdź, które badania powinnaś wykonać w trzecim trymestrze ciąży:

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza