USG W CIĄŻY: przezierność karkowa. Co to takiego?

2013-05-30 13:33

USG w ciąży pozwala określić płeć dziecka, sprawdzić, czy rozwija się ono prawidłowo i wykluczyć ewentualne wady genetyczne. Podczas pierwszego badania USG w ciąży lekarz dokonuje tzw. oceny przezierności karkowej. Przeczytaj, co to takiego i dlaczego jest to tak ważne badanie.

usg w ciazy przeziernosc karkowa co takiego
Autor: _photos.com|photos.com

Badanie USG w ciąży wykonuje się po to, by w razie wykrycia nieprawidłowości zapewnić dziecku i mamie jak najlepszą ochronę i opiekę medyczną. Jest to badanie nieinwazyjne i niegroźne dla dziecka – uzupełnione badaniami krwi, wyklucza zespół Downa w 90 procentach.

>> Kalendarz badań USG w ciąży - kiedy i po co trzeba robić USG ciąży?

USG w ciąży – po co ocenia się przezierność karkową

Pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży lekarz podczas badania USG ocenia tzw. przezierność karkową, czyli zbiorniczek płynu na karku płodu oraz obecność lub brak kości nosowej. Jest to specjalistyczne badanie, które powinno być przeprowadzone przez odpowiednio wyszkolonych lekarzy.

>> Zespół Downa to choroba genetyczna: przyczyny i rozpoznanie zespołu Downa u dzieci

Na stronie angielskiej fundacji medycyny płodowej jest umieszczona lista ginekologów posiadających pełną akredytację do jego wykonywania. Na podstawie tego badania można już określić w 90 proc. prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu Downa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza