Poduszki do spania w ciąży. Rodzaje, rozmiary, ceny poduszek dla ciężarnych

Poduszki do spania w ciąży są szczególnie doceniane przez przyszłe mamy w 3. trymestrze. Przespanie całej nocy na koniec ciąży jest często niemożliwe. Aby było możliwe warto zaopatrzyć się w specjalną ergonomiczną poduszkę dla przyszłych mam. Jeśli nie wiecie, jaką poduszkę dla ciężarnych kupić  - skorzystajcie z naszych porad. Prezentujemy różne rodzaje i rozmiary poduszek dla kobiet w ciąży!

Sen w ciąży bywa trudny, wie o ty doskonale każda przyszła mama. Znalezienie wygodnej prozycji do spania często graniczy z cudem i tu z pomocą przychodzą poduszki do spania w ciąży. Jeszcze 10 lat temu takich poduszek w ogóle w naszym kraju nie było, dzisiaj wybór jest ogromny, zwłaszcza że można kupować również przez internet. Ergonomiczne poduszki ciążowe zapewniają podparcie najważniejszym częściom ciała i pozwalają zachować podczas snu optymalną pozycję jaką jest leżenie na boku. Dzięki oparciu się na poduszcze zmniejszamy nacisk na naczynia krwionośne, a co za tym idzie krew bez problemów dociera do łożyska i płodu.

Sprawdź również kalendarz ciąży >>

Jaki kształt poduszki do spania w ciąży wybrać?

Jednym z najważniejszych kryteriów jest kształt. Najprostszym produktem tego typu jest długa, prosta poduszka do spania na boku w kształcie długiego wałka lub litery I. Jednak znacznie praktyczniejsza będzie poducha w kształcie rogala lub litery C, bo można się nią „owinąć” tak sprytnie, że podczas snu wszystkie najważniejsze części ciała pozostają podparte i zrelaksowane: głowa, brzuch, nogi, a także plecy.

Jest wiele wersji takich poduszek – jedne mają mniej, inne bardziej zakręcone końce – w skrajnej wersji poduszka przypomina cyfrę 9. Poduszka rogal najlepiej sprawdzi się też po porodzie, bo zaokrąglony kształt świetnie nadaje się do karmienia piersią oraz do zabezpieczenia dziecka, które dopiero zaczyna siadać. Wiele zwolenniczek mają też poduszki w kształcie cyfry 7 czy litery L – na poziomej „belce” bardzo wygodnie układa się głowę, a tę drugą, długą, wkłada się między nogi, jednocześnie opierając na niej brzuszek.

Można też znaleźć poduszki w kształcie litery U – ten model dodatkowo daje podparcie plecom (w pozycji na boku). Dwustronna zabudowa pozwala na przekręcanie się z boku na bok bez konieczności przekładania poduszki. Jednak ze względu na to, że taka poduszka właściwie otula całe ciało, może być z nią zbyt gorąco, zwłaszcza w ciepłe noce, dlatego nie polecamy jej dla tych przyszłych mam, których 3. trymestr ciąży wypada latem.

Rozmiar poduszki dla przyszłych mam

Warto w tym miejscu jeszcze zwrócić uwagę na to, aby dopasować długość poduszki dla ciężarnych do  swojego wzrostu – niektóre poduszki są bowiem tak długie, że nie będą  wygodne dla kobiet niewysokich.  I na odwrót: zbyt krótkie nie zapewnią komfortu przyszłym mamom o wysokim wzroście. Na przykład poduszka marki Supermami w kształcie cyfry 7, która ma 135 cm długości, jest odpowiednia – według jej producenta – dla kobiet mających przynajmniej 170 cm wzrostu. Ceny poduszek dla mam zaczynają się już od 99 zł

Przeczytaj również: Jak zadbać o dobry sen w ciąży?

Z jakich materiałów powinna być wykonana poduszka dla ciężarnych?

Dobra poduszka do spania w ciąży powinna być lekka, przewiewna, wykonana z naturalnych lub innych bezpiecznych i przyjemych w dotyku materiałów. Jeśli chodzi o zewnętrzne obszycie, sprawa jest jasna: trzeba wybierać pokrowce uszyte z naturalnych surowców – bawełny, bambusa, wełny etc. Najlepiej, gdy tkanina ma atest Öko-Tex Standard 100 – oznacza to, że jest bezpieczna nawet dla skóry małego  dziecka. Oprócz zwykłej gładkiej bawełny można wybrać bawełniane pokrycie w wersji luksusowej – satynowe (np. marka Senmata) lub welurowe (Motherhood), dzięki czemu poduszka będzie bardzo przyjemna w dotyku. Jeszcze bardziej miękkie jest obszycie z tkaniny minky, ale to już jest tkanina syntetyczna i ciepła – taka poduszka sprawdzi się wyłącznie zimą, w pozostałych porach roku może powodować przegrzanie i pocenie się.

Wypełnienie poduszki do spania w ciąży

Bardzo ważne jest wypełnienie poduszki, bo nie może ona być zbyt twarda ani zbyt miękka. Najlepsze będą w tym wypadku włókna poli- estrowe lub silikonowe, czyli cienkie włókna uformowane w maleńkie  kuleczki. W popularnej poduszce Motherhood włókna te są skrętnie karbikowane, a wewnątrz mają kanał powietrzny, który zapewnia podusz- ce zarówno dobrą sprężystość, jak również świetną wentylację.  Mniej polecane są tradycyjne kulki styropianowe, bo takie wypełnienie nie oddycha i dość głośno szeleści,  co wielu osobom może przeszkadzać. Nieco innym rozwiązaniem jest mikroperła styropianowa – bardzo drobny styropian, który nie szeleści i jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia.

Przeczytaj również: Mdłości, wymioty i bezsenność w ciąży

Dodatkowe udogodnienia w poduszkach dla ciężarnych

Najważniejsze, aby poduszka spełniała dobrze swoją rolę, czyli zapewniała wygodny, zdrowy sen. Tego niestety nie da się sprawdzić osobiście przed zakupem – warto wcześniej poszukać opinii innych użytkowniczek w internecie, wpisując do wyszukiwarki nazwę konkretnego produktu, ale będą to oczywiście oceny subiektywne. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne dodatkowe cechy, które mają poprawić komfort użytkowania. Takim udogodnieniem jest np. dwu- lub  nawet trzykomorowa konstrukcja  – każdy segment jest wtedy oddzielony poprzeczną przegrodą, co zabezpiecza wypełnienie przed przesuwaniem się – dzięki temu nacisk na  jedną część poduszki nie powoduje wypchnięcia w górę innej jej części.

Niektóre poduszki o takiej konstrukcji mają dwie strefy twardości: miękką, pod brzuch, głowę i plecy, oraz twardszą – między kolana. Ta twardsza  zapewnia idealną separację nóg, odciążając stawy biodrowe. W poduszce marki Senmata segmen- ty przeznaczone do ułożenia głowy i brzucha są otwierane na osobne  suwaki – umożliwia to dowolne przekładanie (dodawanie) wypełnienia,  aż do uzyskania idealnego dla siebie dopasowania. Niektóre poduszki można podzielić na zupełnie odrębne człony, np. takie w kształcie litery U  – gdy robi się zbyt gorąco, można  odpiąć jedną laseczkę z U i korzystać   z poduszki w okrojonej wersji. Oczywiście porządna poduszka powinna mieć łatwo zdejmowane obszycie (najlepiej zapinane na suwak), aby można było je bez większego problemu uprać czy przewieźć.

Polecamy wideo: Co robić, aby zasnąć?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE