Mdłości, wymioty i bezsenność w ciąży – dolegliwości w pierwszych tygodniach ciąży

2012-11-08 14:24

Bezsenność, poranne mdłości i wymioty w ciąży - choć uważane są za zupełnie naturalny objaw ciąży - potrafią bardzo uprzykrzyć pierwsze tygodnie ciąży. Podpowiadamy, jak radzić sobie z tymi męczącymi dolegliwościami.

Dolegliwości w ciąży: mdłości, wymioty i bezsenność – jak sobie z nimi radzić?
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Dolegliwości ciążowe: mdłości i wymioty w ciąży
  2. Dolegliwości ciążowe: sposoby na mdłości i wymioty w ciąży
  3. Dolegliwości ciążowe: bezsenność w ciąży
  4. Dolegliwości ciążowe: sposoby na bezsenność w ciąży

Dolegliwości ciążowe: mdłości i wymioty w ciąży

Mdłości i wymioty to jedne z pierwszych objawów ciąży, pojawiają się u wielu – ale nie u wszystkich – ciężarnych w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu, często nawet wcześniej niż dwie kreski na teście ciążowym. Mdłości w ciąży to naturalna reakcja organizmu przyszłej mamy na silne działanie hormonu hCG, czyli ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej. A choć to dolegliwość męcząca, powinna kobietę cieszyć, bo im wyższy poziom hCG, tym większa szansa na utrzymanie ciąży. Mdłości mogą sprawić, że w pierwszym etapie ciąży kobieta, zamiast przybierać na wadze, chudnie.

>>Przeczytaj także: Skąd się biorą mdłości w ciąży? Czy mogą być groźne?<<

Dolegliwości ciążowe: sposoby na mdłości i wymioty w ciąży

Doświadczone mamy jako sposób na zmniejszenie mdłości radzą lekką przekąskę, którą warto zjeść przed wstaniem z łóżka. Niektórym pomaga zapach imbiru, cytryny albo rozkrojonej pietruszki. Ale najlepiej działa czas – u większości pań mdłości i wymioty kończą się w drugim trymestrze (choć zdarza się, że problem trwa przez całą ciążę). Mdłości i wymioty w ciąży są uważane za zupełnie naturalne i niegroźne, chyba że przyszła mama nie może jeść ani przyjmować płynów przez więcej niż dobę. W takiej sytuacji, aby uniknąć odwodnienia, powinna zasięgnąć porady lekarza.

>>Przeczytaj również: Dieta w ciąży. Co jeść, by zwalczyć nudności?<<

Dolegliwości ciążowe: bezsenność w ciąży

To także przypadłość, która utrudnia życie przyszłej mamie, a powodów bezsenności w ciąży nie brakuje. Sen z powiek spędza obawa, czy ciąża rozwija się prawidłowo, czy wszystko z dzieckiem w porządku. Nocny spoczynek przerywa też ucisk na pęcherz (niektóre mamy wstają do toalety nawet kilka razy w ciągu jednej nocy). Sen zakłóca także coraz większy brzuch, który sprawia, że trudno znaleźć odpowiednią pozycję. A nawet jeśli mama zdoła się wygodnie ułożyć, może ją obudzić energiczny kopniak malucha.

Dolegliwości ciążowe: sposoby na bezsenność w ciąży

Z bezsennością możesz sobie radzić domowymi sposobami – zrezygnować z kawy i herbaty, wypić przed snem szklankę mleka, wywietrzyć wieczorem sypialnię, posłuchać relaksującej muzyki. Jeśli jednak kłopoty ze snem nie ustają i sprawiają, że czujesz się przemęczona, warto skonsultować się z lekarzem, bo wyczerpanie może mieć niekorzystny wpływ na ciążę. Bezsenność ciążowa mija wraz z narodzinami dziecka. Wtedy świeżo upieczona mama chętnie by pospała, ale często nie może, bo noworodek ma na noc zupełnie inne plany...

>>Zobacz nasz poradnik: Bezsenność w ciąży, czyli 8 rad, jak się wyspać<<

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza